Lapas karte
AA+A++
A AAA

Sibīrijas latviešu folkloras ansamblis "Daina" viesojas Koknesē

09.07.2018

img_20180706_wa0006.jpgDziesmu un Deju svētku saviļņojošā prieka sajūta bija jūtama ne tikai Rīgā, bet visā Latvijā, arī Koknesē. Vairāki kori un deju kopas no diasporas svētku nedēļā mēroja ceļu uz Koknesi un apmeklēja Likteņdārzu. Linda Galino, Likteņdārza administratīvā direktore, stāsta: "Šajā svētku laikā priecēja ārzemju latviešu interese par Likteņdārzu. Dziesmu un Deju svētku dalībnieki no Šveices, Austrālijas, ASV, Kanādas, Lielbritānijas, Vācijas un Krievijas iepazina mūsu dvēseļu dārzu un pieskandināja to ar savām dziesmām."

6. jūlija pēcpusdienā Likteņdārzu apciemoja Sibīrijas latviešu folkloras ansamblis "Daina" no Omskas. Šī brauciena iniciatore bija Kokneses novada politiski represēto nodaļas pārstāve Lība Zukule. Pagājušajā vasarā viņa piedalījās fonda "Sibīrijas bērni" rīkotajā braucienā uz Omsku, kur bija izsūtīta viņas ģimene. Baudot turienes latviešu viesmīlību un iepazīstoties ar Omskas Latviešu centra "Zvaigznīte" folkloras kopu "Daina", viņai vēlējās saviem jaunajiem draugiem parādīt Koknesi un Likteņdārzu.

Tikšanās brīdī pie Likteņdārza lielā saimes galda atbraucējus, kuri jau bija paguvuši apmeklēt Kokneses pilsdrupas,  sagaidīja Kokneses novada politiski represēto nodaļas biedri, senioru klubiņa "Pīlādzītis" dalībnieki, Kokneses novada domes priekšsēdētājs Dainis Vingris un citi pašvaldības pārstāvji. Bebrēniete Daiga Andersone kopā ar saviem mazajiem dziedātājiem ciemiņiem veltīja sirsnīgu muzikālu sveicienu. Skanot Esteres Riekstiņas spēlētajam akordeonam, apsveicināšanās notika kopīgi dziedātā tautasdziesmā.

Sibīrijas latviešu folkloras ansamblis "Daina" Omskas Latviešu biedrības paspārnē darbojas no 1999. gada. Ansamblī darbojas 20 dalībnieki vecumā no 14 - 76 gadiem. Atbraucēju vidū bija prieks redzēt vairākus skolas vecuma bērnus, arī jaunu māmiņu ar  meitiņu. Ansambļa vadītājas Raisas Bakanovas veikums par latvisko tradīciju godā celšanu 2011. gadā tika novērtēts ar viņai piešķirto V šķiras Triju Zvaigžņu ordeni.  Raisa Bakanova pastāstīja, ka ansamblis "Daina" vairākkārt koncertējis Latvijā un ir piedalījies Dziesmu svētkos.

Savukārt Andris Tupesis, Omskas Latviešu centra "Zvaigznīte" pārstāvis atklāja, ka vairākkārt ir organizējis Sibīrijas latviešu braucienus uz Latviju. Viņa tēvs no Liepājas un māte no Nīcgales uz Sibīriju izsūtīti 1949. gadā. Tur arī viņa vecāki satikušies un izveidojuši ģimeni. Savam dēlam iemācījuši latviešu valodu un latviskās dzīvesziņas tradīcijas. Vecāki vairs nav atgriezušies Latvijā, bet vēlējuši dēlam apzināties, ka viņš ir dzimis latvietis. Ar savu sabiedrisko darbošanos Andris Tupesis piepilda vecāku vēlējumu. Patīkami pārsteidza ansambļa dalībnieku labā latviešu valodas prasme. "Pēc ikdienas gaitām darbošanās ansamblī dzīvei piešķir citu jēgu, iemācoties ik jaunu dziesmu vai deju mēs sajūtam saikni ar saviem senčiem," atzina izsūtīto bērni un mazbērni. Cienājoties ar mājinieku sarūpētajiem gardumiem, raisījās savstarpējas sarunas par dzīvi Latvijā un tālajā Omskā.

Vienalga, kurā pasaules malā dzīvo latvieši, viņus vieno dziesma. Un tā bija arī šajā reizē, jo Daigas Andersones un mazo dziedātāju iesāktajā latviešu tautasdziesmā "Pie Dieviņa gari galdi" tūlīt līdzi ieskanējās ansambļa dalībnieka spēlētā ģitāra un visu ciemiņu skanīgās balsis.

Kokneses novada priekšsēdētājs Dainis Vingris novēlēja ciemiņiem no Omskas arī turpmāk ar savu darbošanos godā celt mūsu tautas tradīcijas, bet ansambļa vadītājai Raisai Bakanaovai pateicībā par ciemošanos pasniedza Likteņdārza apliecinājuma rakstu. Atbraucējus sirsnīga sveica arī Ģimenes atbalsta dienas centra vadītāja Ieva Ūtēna, senioru klubiņš "Pīlādzītis", Kokneses novada represētie un dziedošā Daigas Andersones ģimene.

Pirms došanās gides Spodras Briedes vadītajā ekskursijā pa Likteņdārzu, folkloras ansambļa "Daina" dalībnieki klātesošajiem veltīja savus dziesmotos sveicienus – senas un mūsu pusē nedzirdētas latviskas melodijas.

 Sarmīte Rode

 

Pasākumu kalendārs
Kokneses novada vēstis

Jaunākās galerijas


back to top