Lapas karte
AA+A++
A AAA

Konference "1941.gada 14.jūnija piemiņai"

20.06.2019

20190614_121510.jpgIr jūnija vidus un šodien lielā vasaras svelme ir atkāpusies – pelēkas, drūmas debesis, kas liek piestāt, pārdomāt, atcerēties... Sirdī skumjas, bezspēcība un liels jautājums "KĀPĒC?"

Dodos uz Rīgu uz prezidenta pili, lai piedalītos konferencē "1941.gada 14.jūnija piemiņai", kas veltīta uz Sibīriju aizvestajiem gandrīz četriem tūkstošiem Latvijas bērnu. Manai mammai Ainai Bluzmanei arī šeit vajadzēja būt, bet lielā gadu nasta liek sevi manīt, ka nav vairs tā spēka un izturības, lai satiktos ar saviem Sibīrijas draugiem. Mammas lūgums – aizbrauc un esi kopā ar viņiem šajā atceres dienā, kad izsūtīja un izpostīja visu mūsu ģimeni. Un tā es nonācu vidē, kur atmiņu stāsti plosīja katra sirdi par zudušajiem dzīves gadiem, par izdzīvošanu Sibīrijas plašumos, par pārdzīvoto. Ikviens atceres mirklis bija kā sāpīgu ciešanu nasta, kuras smagums gūlās visu klātesošo sirdīs.

Konferenci atklāja fonda “Sibīrijas bērni” vadītāja Dzintra Geka, kam sekoja Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa un LR Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces uzrunas. Neizdzēšamas liecības par 1941.gada 14.jūnija izsūtīto dzīves apstākļiem Sibīrijā bija katrā atmiņu  stāstījumā, kuros klausījāmies: tā bija gan Ilze Viņķele un viņas tēvs Juris Vidiņš, gan arī Pēteris Briedis, kuri ar asarām acīs atcerējās pārciestās sāpes un nesadzijušās brūces. Mācītāja Gunta Kalmes lūgšana par tiem, kas neatgriezās savā dzimtenē, savā Latvijā, bija kā svēts solījums un aicinājums – atceries un neaizmirsti tos, kas nevainīgi cieta.

Visapkārt pils zālei bija izvietoti bērnu zīmējumi par politiski represēto dzīvi izsūtījumā. Labāko zīmējumu autori arī atradās zālē kopā ar izsūtītajiem. Tādi paši bērni, kādi pirms 78 gadiem tika sadzīti lopu vagonos un aizsūtīti uz tālo Sibīriju. Te satikās dažādas paaudzes, bet doma bija viena – tas nekad nedrīkst atkārtoties, par to ir jārunā, par to ir jāvāc vēsturiskās liecības. Ar dziļu smeldzi un pārdzīvojumu ikviens klausījās bērnu stāstījumos par savu ģimenes locekļu pārciestajām šausmām izsūtījumā. Notika bērnu zīmējumu un sacerējumu - likteņstāstu  konkursa uzvarētāju apbalvošana.

Klausoties Ritvara Jansona referātu "Vēsturiskā atmiņa" un vēsturnieka Aināra Bambala stāstījumu par piemiņas vietām Krievijā un nometni pie Lamas ezera, domās sasaistīju daudzos traģiskos notikumus un ar asarām acīs domāju, KĀPĒC tas viss notika arī ar mūsu ģimeni, KĀPĒC man nebija lemts satikt savu vectēvu, kas tagad atdusas kaut kur Kirovas apgabalā, kapa vieta nezināma.

Uz konferenci bija ieradušies arī viesi no Krasnojarskas, kas pēta un vāc liecības par tur nometinātajiem latviešiem izsūtījuma laikā. Izpētes materiālu atainojums ļāva vēl dziļāk apjaust to skaudro dzīves realitāti, ar kuru bija jāsastopas ikvienam deportācijā cietušajam.

Man līdzi paņemti ziedi – kuplās pujenes no mūsu dārza. Aizejot pie pieminekļa “Bārenīte” Pils laukumā mani pārņem neizsakāmas skumjas un nespēcība, jo nevaru rast atbildi uz savu jautājumu “KĀPĒC?”. Nolieku ziedus kā sveicienu savam vectēvam un  pieminot mūsu ģimeni. Un tad - visu konferences dalībnieku kopīgs gājiens uz Brīvības pieminekli un ziedu nolikšana, pieminot 1941.gada 14.jūniju.

Dzidra Žmuidene

Konferencē piedalījās arī Kokneses novada represēto nodaļas biedre Ilga Tiltiņa un viņas mazmeita Marta Užule.

Marta Užule stāsta: "14. jūnijā es ar savu vecmammu, kas ir politiski represētā, bijām Rīgā – Prezidenta pilī uz represēto konferenci. Mēs apskatījām bērnu izstādi, kas bija veltīta Sibīrijas tēmai. Bērnu zīmējumi bija dažādi un ļoti skaisti. Pēc tam klausījāmies stāstu fragmentus par Sibīriju no iesūtītajiem skolēnu domrakstiem.

Es pirmo reizi savā mūžā biju Prezidenta pilī un sasveicinājos ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni. Es nolēmu, ka nākošgad arī es piedalīšos šādā konkursā, jo vēlos sava vecuma bērniem ar zīmējumu parādīt, kā bērni dzīvo Sibīrijā, jo daudzi pat nezina par šādiem notikumiem Latvijas vēsturē."

 

 

Pasākumu kalendārs
Kokneses novada vēstis

Jaunākās galerijas


back to top