Drukas resursa adrese: http://koknese.lv/senioriem/izzinosa_un_iespaidiem_bagata_ekskursija_kurzemes_puse
Drukas datums: 01:30:12 31.05.2020

Izzinoša un iespaidiem bagāta ekskursija Kurzemes pusē09.09.2019

7. augusta rītā ceļotāji devās ieplānotajā ekskursijā uz Kurzemes pusi.  Rīta kafijas pauzē iepazinām "Lāču" maizes ceptuves atpūtas dārza labiekārtojumu, veikala – kafejnīcas piedāvātos gardumus.

 Lestenes baznīcā vietējā gide mūs iepazīstināja ar dievnama izcelsmes un pastāvēšanas vēsturiskajām pārvērtībām. Pašlaik turpinās baznīcas atjaunošanas un restaurācijas darbi. Blakus baznīcai esošais Lestenes brāļu kapu komplekss ir skarba liecība par pagātnes smagajām cīņām. Te jāpiemin teiciens: "Ak, svētā Lestene!", jo visos laikos viedie un redzīgie cilvēki ir glābuši baznīcas interjera mākslas darbus saglabājot tos līdz mūsdienām.

 Tālāk mūsu ceļš ved pa grantainiem ceļiem uz Kukšu muižu. Kukšu muižas īpašnieki ēkas restaurējuši, atjaunojuši senos sienu apgleznojumus, piedāvā viesiem daudzveidīgas atpūtas iespējas, kā arī izsmalcinātus ēdienus ar sudraba galda piederumu servējumu. Pats saimnieks strādā kā pavārs , bet 18.gs. meistaru gatavotās mēbeles kalpo ikdienas vajadzībām. Darbīgie Kukšu muižas īpašnieki uzņem apmeklētājus pēc iepriekšējas pieteikšanās.

Turpinām ceļu uz Kandavas vecpilsētu, netālu no vecā pilskalna mūs sveicina Kandavas simbols – ozolzīle "zīļuka" veidolā, bet pašā pakājē melnā metālā kaltais meža kuilis (novada simbols).  Pusdienojam "Ievas" kafejnīcā, kādu brītiņu uzkavējamies labiekārtotajā skvēriņā pie domes ēkas, kur kompakti izvietoti gājēju tiltiņi, soliņi, bērnu rotaļu laukums un īpaša vieta fotografēties gribētājiem – ozolzīles metāla ietvara rāmis.

Pabraucot pa asfaltētiem ceļiem ātri nokļūstam pie Jaunmoku pils, kas ir viena no pazīstamākajām ķieģeļu celtnēm, būvēta ap 1901.g. pēc Rīgas birģermeistara Džordža Armitsteda pasūtījuma, kalpojusi kā medību un vasaras rezidence. Laiku lokos pilij mainījušies saimnieki un izmantošanas veidi, bet pēc 2014.g. plašās rekonstrukcijas pils salonos atgriezies angļu jūgendstils un meža muzejs. Gide iepazīstināja ar pils telpām un starp citu pastāstīja par esošajiem pils gariņiem, kuriem patīk virināt durvis, čīkstināt kāpnes, vai kaut ko nomest… Tie nekavējās sevi apliecināt, kādā no telpām pilnīgā mierā atvērās vecās trauku bufetes durtiņas. Apskates objektu skaits liels un piegulošais parks labiekārtots, labi kopts. Par pils kompleksu rūpējas AS „Latvijas valsts meži”.

 Šlokenbekas muižas ansamblis ir viduslaiku nocietinātās muižas paraugs, tās celtniecība sākta ap 1484.g. Šobrīd vecās ēkas ir pielāgotas mūsdienu vajadzībām, saglabājot ārsienu veco laiku veidolu. Zirgu stallī ir mazā un lielā koncertzāle ar akustisko starpsienu. Spirta brūža ēkā darbojas viesnīca, bet muižkunga ķieģeļu velvju pagrabos izvietojies pirts komplekss ar degustācijas zālēm. Muižkunga ēkās atrodas ceļa muzejs. Ekskursantiem diena pagājusi saistoši un interesanti.

Paldies Kokneses novada domei par piešķirto finansējumu transportam, gidei  Daigai, šoferītim Aldim un visiem ņiprajiem ceļotājiem. Veselību un veiksmi darbos!

Zenta Bērziņa,

Senioru klubiņa "Pīlādzītis" vadītāja