Lapas karte
AA+A++
A AAA

KAA pasākums "Amats kā māksla"

26.10.2018

img_20181019_wa0000_1.jpglogo_2.jpgKAA pasākumu "Amats kā māksla" ietvaros 11. oktobrī Līvānos Ilmāra Gaiša Kokneses vidusskolas 10.klases skolnieki iepazina stikla pūtēja amatu, kuru vadīja šī amata meistars Aleksandrs. Jaunieši pasākuma laikā uzzināja, ka šo amatu var apgūt tikai pašmācības ceļā, piesakoties par mācekli pie kāda no pieredzējušiem stikla pūtējiem, taču jāpiebilst, ka Latvijā praktizējošu stikla pūtēju vairs nav daudz.

Ieejot darba telpā skolēni ievēroja 3 kūpošas un dūcošas krāsnis, divus darba galdus ar soliem, bet protams neiztikt bez dzesēšanas iekārtas un pāris ūdens spaiņiem un neatņemama sastāvdaļa ir krāsainas un caurspīdīgas stikla lauskas. Ieejot nedaudz dziļāk var ievērot plauktus ar krāsu pulveriem, stieņiem un galdu ar krāsainiem, vāzēs saliktiem murano stienīšiem, kā arī kur bez instrumentu stenda. Kā galvenais instruments stikla pūtējam ir “džeks” kā to dēvē pats meistars, taču vēl ir nepieciešamas arī pincetes dažāda lieluma ar ko tiek veidotas dažādas formas. Skolēni jautājot kādas īpašības ir nepieciešamas šajā amatā, meistars norāda, ka aizrautība, degsme un protams pacietība, var gadīties dažādi. Ir reizes, ka pēc 30-40 minūšu darba un pašās beigās viss ir gar zemi. Tam ir nepieciešami stipri nervi, lai ķertos pie darba atkal un turpinātu.

Meistars arī jauniešus aicināja pievienoties viņa amatam, jo šobrīd viņš ir vienīgais praktizējošais stikla pūtējs Latvijā. Taču, lai nosargātu šo amatu kā mākslu viņam degsmes vēl gana.

Paldies sakām meistaram Aleksandram par izsmeļošo stāstījumu un demonstrējumiem.

 Pasākums notika Projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 "Karjeras atbalsts izglītojamiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs"  ietvaros.

Sagatavoja: Pedagogs karjeras- konsultants Olita Ruža

 

Pasākumu kalendārs
Kokneses novada vēstis

Jaunākās galerijas


back to top