AA+A++
A AAA

Viduslaiku vēstures izpētes un rekonstrukcijas klubs “Rodenpoys” Sama modināšanas svētkos

28.05.2018

20180519_132101.jpghanzas_logo.jpgPateicoties Hanzas projektam, Kokneses novada domei šogad bija iespēja bagātināt Sama modināšanas svētku programmu un uzaicināt piedalīties viduslaiku vēstures izpētes un rekonstrukcijas kluba “Rodenpoys” no Ropažiem.

“Rodenpoys” pastāv jau desmit gadus, taču aktīvās darbības laiks ir vēl ilgāks, jo sākotnēji kluba dalībnieki darbojās tautas mūzikas sfērā folkloras kopā “Trejasmens”.  Par atbilstošāku kluba vārdu tika izvēlēts “Rodenpoys”, jo tas ir pirmais rakstītajos avotos minētais Ropažu nosaukums, kas tulkojumā no līvu valodas nozīmē “Dzelzs dēls”.

 Kokneses tūrisma sezonas atklāšanas svētkos, uz jauno pilsdrupu mūru un ainaviskā Kokneses parka fona “Rodenpoys” viduslaiku drānās tērptie aktīvisti piedāvāja apmeklētājiem dažādas viduslaiku atmosfēru rosinošas nodarbes. Katram bija iespēja iemēģināt roku lokšaušanā un škēpa mešanā, saņemot īsu apmācību un ieklausoties norādījumos. Turpat līdzās bija aplūkojama ar roku darināta, mēbelēta 14.gs. karavīra telts un ikviens varēja paklausīties stāstus par aizgājušos gadsimtos dzīvojošo karavīru ikdienu, apģērbu un sadzīvi. 

Viduslaiku virtuves noslēpumus varēja iepazīt pie ierīkotās ugunskura vietas, kur dienas garumā omulīgi vārījās pēc īstas, mūsdienu Vācijas teritorijā atrastas viduslaiku receptes tapusi zupa un pie koka galdiņa ar mūsdienām tik neraksturīgu nesteidzību un mieru rosījās pavārs. Ik pēc stundas kluba “Rodenpoys” dalībnieki rīkoja uzsaukumu, kura laikā klātesošajiem vispirms pastāstīja par 14.gs.karavīra bruņojumu, ļāva piemērīt īstas bruņas, bruņucepuri, cimdus un elkoņu sargus, pataustīt ieročus – cirvjus, zobenus, šķēpus. Pēc tam no brīvprātīgajiem apmeklētājiem tika izveidota atraktīva kaujas ierinda, kuras uzdevums bija braši soļot vienā ritmā un noturēt ierindu kaujas gatavībā.

Kauliņu spēles, mielošanās ar zupu, aktīva līdzdalība viduslaiku aktivitātēs, zobeņcīņas paņēmienu demonstrācija un pārējās aktivitātes sniedza priekšstatu par viduslaiku cilvēka ikdienu, kas mūsdienu ļaudīm šķiet tik tāla un miglā tīta, tāpēc vēl jo vairāk ir īpašs prieks par tādiem entuziastiem kā “Rodenpoys”, kuri kaut nedaudz paver skatu uz aizgājušiem gadsimtiem un ir uzkrājuši vērā ņemamas zināšanu daudzumu. Visās aktivitātēs  bija jūtams, ka “Rodenpoys” dalībnieki ar sirdi un dvēseli ir nodevušies vēstures izpētei un ar lielu prieku, entuziasmu un aizrautību dalās ar gadu gaitā iegūtajām zināšanām un prasmēm.

“Rodenpoys” nodarbojas ar Ropažu viduslaiku vēstures atveidošanu 14. gadsimtā. Tiek pētīti un atveidoti vietējie Ropažu līvu un vācu ordeņa pils garnizona tērpi, rotas, ieroči, bruņas, sadzīves priekšmeti u.c. Par pamatu tiek ņemti arheoloģiskie raksti un attēli no Latvijas, Igaunijas un Rietumeiropas.

 Aktivitāte īstenota pateicoties Centrālbaltijas programmas 2014-2020 projekta “Hanzas vērtības ilgtspējīgai sadarbībai” un Eiropas Reģionālā attīstības fonda finansējumam.

 Informāciju sagatavoja:

Māra Bitāne,

Kokneses novada dome,

T. 65133636

Pasākumu kalendārs
Kokneses novada vēstis

Jaunākās galerijas


back to top