Drukas resursa adrese: http://koknese.lv/projekti/mazie_koknesiesi_lazdona
Drukas datums: 12:47:08 27.11.2020

Mazie koknesieši Lazdonā01.06.2018

Karjeras attīstības atbalsta pasākuma „Dažādais piens” ietvaros 30. maijā I. Gaiša Kokneses vidusskolas 2.a un 2b klases skolēni apmeklēja uzņēmumu “Lazdonas piensaimnieks”.

Uzņēmuma “Lazdonas piensaimnieks” kvalitatīvos piena produktus ir nobaudījis vai ikviens Latvijas iedzīvotājs, taču skolēniem bija iespēja vērot piena pārstrādes procesu, klausoties “piena meistara“ stāstā par piena ceļu līdz gardajiem produktiem.

Lai piedzīvojums varētu sākties, skolēniem lika atstāt savas personīgās mantas skapīšos, un tad tika ietērpti speciālos tērpos- halātos, cepurēs bahilās, jo ir taču svarīgas higiēnas prasības. Pēc tam skolēni vēroja piena ceļu no milzīgajām piena cisternām līdz produktu safasēšanai pirms nogādāšanas veikalos. Sākotnēji tika stāstīts par to, kā pienu pārbauda un kāpēc tas ir nepieciešams. Tad pēc pārbaudes tas nonāk uzglābāšanas tvertnēs un no tām piens tālāk tiek vadīt uz apstrādi - dzesēšanu, seperēšanu. Seperešanas laikā rodas krējums un vājpiens. Piens tiek pasterilizēts un vēlāk tiek iegūts piens ar dažādu tauku saturu. Tad tas tiek iepildīt pudelēs vai pakās. Taču no krējuma ražo tālāk skābo krējumu, sviestu. Un no vājpiena – to raudzējot iegūst biezpienu. Varēja vērot arī to kā darbinieces strādāja pie siera ražošanas. Skolēni bija vienprātis par to, ka šis ir fiziski smags darbs. Noslēguma skolēniem bija iespēja degustēt dažādos produktus, kuri radās šajā pārstrādes procesā. Tas ir garšīgie biezpiena sieriņi, debessmanna, rīsu krēms un ķimeņu sieru.

Karjeras attīstības atbalsta pasākums "Dažādais piens", notika ESF projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 "Karjeras atbalsts izglītojamiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs" ietvaros.

Paldies “Piena meistaram” un pedagogiem par sadarbību.

Sagatavoja PKK Olita Ruža