Pirmsskolas izglītības iestādē “Gundega” dzīvo dabai draudzīgi04.02.2016

No 2014.gada 17. novembra līdz 2015.gada 1.decembrim Kokneses novada pirmsskolas izglītības iestāde “Gundega” piedalījās konkursā ”Labākais pētījums par ekoloģiskas un ekonomiskas uzkopšanas iespējām pirmsskolas izglītības iestādē”. Konkursu rīkoja biedrība “Dzīvosim zaļi” un uzņēmums Greenwalk.

Uzņēmums Greenwalk grupai “Lācītis” uzdāvināja dāvanu karti 60 eiro vērtībā, par kuru iegādājāmies dažādus kopšanas līdzekļus. Izmantojot iegādātos produktus no 2015.gada marta tika veikta ekoloģiska un ekonomiska uzkopšana telpās. Trauki tika mazgāti izmantojot trauku mazgāšanas sietiņu, logu stikli un spoguļi tika mazgāti ar ūdenī samērcētu universālo audumu un spodrināti ar speciālo stiklu audumu. Telpu uzkopšanā un trauku mazgāšanā netika izmantota sadzīves ķīmija.

Katru mēnesi veidojām un konkursa rīkotājiem nosūtījām dienasgrāmatu, kurā aprakstījām un attēlos parādījām mūsu veikto pētījumu. Pētījuma praktiskajā darbā analizējām un mērījumos izteicām līdzšinējo uzkopšanu, ieviesām jauno videi saudzīgo uzkopšanas sistēmu un salīdzinājām tās. Veidojām tabulas, kurās salīdzinājām līdz šim lietoto sadzīves ķīmiju, tās sastāvu, cenu un atkritumu daudzumu, kas no tās rodas. Pētījumā atklājām, ka izmantojot ūdeni un mikrošķiedras audumu varam iegūt tīrus logus un spodrus spoguļus, neizmantojot nekādus logu mazgāšanas šķīdumus, kuri satur dažādas alerģiskas ķīmiskas vielas un smaržvielas.

Ikdienā, nodarbībās un pasākumos bērnus iepazīstinām un mācām kā “dzīvot zaļi” - kā jāuztur tīra sev apkārt esošā vide, ka jārūpējas katram par to, lai mēs „Gundegā”, Koknesē un visā Latvijā dzīvotu zaļi.

Pasākumā, kas tika rīkots par godu pirmsskolas izglītības iestādes “Gundega” vārda dienai, ciemos pie bērniem ieradās personāži no TV raidījuma „Kas te? Es te”. Koka vīriņš Konstantīns “rīkoja” “Lielo talku” mācot bērnus šķirot atkritumus. Grupā „Lācītis” 14. maijā notika atklātā nodarbība kopā ar vecākiem „Ko nozīmē dzīvot zaļi?” par ekoloģisku telpu uzkopšanu. Pirmsskolas izglītības skolotāja Līga Sauša bērniem skaidroja, ko nozīmē atkritumu šķirošana, kāpēc jāšķiro atkritumi. Kā vajadzētu uzvesties atrodoties brīvā dabā, nemest papīrus un tukšās pudeles uz ceļa, vai mežā, kādas tam var būt sekas. Pat konfekšu papīriņi piesārņo apkārtējo vidi.

Grupas personāls bērniem stāstīja par to, kā telpas tika uzkoptas agrāk un kā mēs to darām pašlaik. Nodarbības dalībniekiem tika iepazīstināti ar jauno mikrošķiedru drāniņu un putekļu slaucīšanas cimdiņu, ar kuriem tagad tiek veikta telpu uzkopšana. Pēc informatīvās daļas tika veikts praktiskais darbs, kurā bērni un vecāki piedalījās ar lielu interesi - paši mazgāja durvju stiklus, spoguļus, slaucīja putekļus un pat mazgāja traukus. Tika izmantots ūdens un mikrošķiedras audumi un trauku mazgāšanas sietiņš.

Decembrī, pēc iesūtīto dienasgrāmatu izvērtēšanas, tika pasludināti 11 konkursa finālisti no visas Latvijas, kuru vidū bijām arī mēs.

Gada beigās izmantojām doto iespēju un iegādājāmies universālās uzkopšanas audumus un stiklu spodrināšanas audumus visām 9 grupām, apkopējai un virtuvei ar 50 % atlaidi. 15. janvārī Ulbrokas PII ”Pienenīte” notika fināla atlase, kurā finālisti prezentēja savus pētījumus.

Noslēguma pasākums ar uzvarētāju paziņošanu notika 29.janvārī Ropažu PII ”Annele”. Pasākumā varēja iesaistīties aizraujošās, izzinošās meistarklasēs ”Neredzamais kļūst redzams”. Vieslektori sniedza priekšnesumus, kuri vērtīgi katram personīgi un noderēs darbā ar bērniem. Tikāmies ar interesantiem viesiem – iedvesmojošiem “zaļās takas gājējiem”.

Noslēguma pasākumā mūsu iestādes prezentācija tika atzīta par labāko. Daina Šabanova saņēma Atzinības rakstu par dalību konkursā “Labākais pētījums par ekoloģiskas un ekonomiskas uzkopšanas ieviešanas iespējām pirmsskolas izglītības iestādēs” kampaņas “Uzkop dzīvībai saudzīgi” ietvaros un īpašu ieguldījumu veiksmīgā projekta realizēšanā, sabiedrības izglītošanā un vides uzlabošanā.

Kopvērtējumā mūsu iestāde saņēma Atzinības rakstu par piedalīšanos konkursā un aktīvāko bērnu vecāku dalības veicināšanu kampaņas un pētījuma norisē.

Par piedalīšanos konkursā esam ieguvuši “Memory Water” dāvanu karti, kas dos iespēju grupas “Lācītis” bērniem turpmāk uzturā lietot strukturēto ūdeni. Visiem Iestādes bērniem būs iespēja iepazīties ar Latvijas Dabas aizsardzības pārvaldes dāvanu – īsfilmu “Daba” par Slīteres. Ķemeru, Rāznas un Gaujas rezervātiem, bet savukārt Iestādei būs iespēja turpmāk uzņēmuma Greenwalk produktus iegādāties ar 30 % atlaidi.

Konkursā uzvarēja Talsu PII “Pīlādzītis”. Pētījumā piedalījās visas Iestādes grupas un pētījuma gaita tika atainota fotoattēlos un video. Galvenā balva-viena pirmsskolas izglītības grupa bez maksas tiek aprīkota un pilnu kalendāro gadu nodrošināta ar videi un veselībai saudzīgiem uzkopšanas līdzekļiem no uzņēmuma Greenwalk.

Turpmāk iestādē strādāsim ar videi un veselībai saudzīgiem uzkopšanas līdzekļiem, lai bērni un pieaugušie uzturētos tīrā un veselīgā vidē.

Inese Krēgere,

PII ”Gundega” medicīnas māsa

Pasākumu kalendārs
Kokneses novada vēstis

Jaunākās galerijas


back to top