Līksmi pavada Meteņus11.03.2020

Meteņi ir seni latviešu pavasara gaidīšanas svētki, kad daba pamazām mostas no ziemas miega, lai gan šogad tā maz gulējusi, kā arī apkārt jau jūtama pavasara elpa. Meteņos visiem jābūt līksmiem un jautriem, tāpēc arī Pērses sākumskolas pirmsskolas grupas bērni kopā ar pieaugušajiem lustēja daudz, svinot Meteņdienu un gaidot atnākam pavasari. Lustes ieilga nedēļas garumā.    Pirmdienā: gatavojām pūpolu slotiņas, plaucējām pavasara ziediņus, kā arī stādījām sīpoliņus. Pavasarī vitamīni noderēs! 

Otrdienā: gatavojām mūzikas instrumentus-troksneni un rūceni. Cik pogas savērām un sabērām, tik skaļu skaņu un troksni radījām. Šajā dienā visi kopā skolā noskatījāmies izrādi ''Mošķu diena''. 

Trešdienā: vilkām maskas un gājām budēļos, kā arī mazajos bluķos savilkām visus pagasta, skolas, dārziņa, kafejnīcas, kā arī citus sliktos mošķus, tad tos visus atdevām Uguns mātei. Protams, visi labie mošķi palika mums pašiem. Saka jau, ka Laima Meteņos metot no augšas savas dāvanas, tad nu arī mēs tikām zem krāsainā konfekšu lietus. Ciemiņi Meteņdienā atnesot pārticību un laimi visam gadam, arī raža sētās būs droša un laba, jo budēļi tika vilināti uz vairākām mājām. Tā kā daudz dancojām, tad pārticība dubultā visām mājām un dzīvajai radībai apkārt garantēta. Viens no ticējumiem māca, ka nedrīkst šajā dienā skopoties, par svētku galdu gādājot, lai bagātība un veiksme uz soļa līdzi iet. Arī mēs klājām svētku galdu, baudījām cūkas šņukurus, lai visi būtu čakli rakstītāji; grauzām cūkas ausis, lai dzirde vienmēr laba un smalka, kur nu vēl zirņi un pupas, arī jauni ticējumi. Piemēram, ''jo vairāk zirņus apēdīsi, jo stiprāki zobi mutē būs''. 

 Ceturtdienā: cepām pankūkas, iejutāmies pavāru lomā. Biezas un plānas, iecienītās un sirsniņveidīgās, izmantojām gan pankūku, gan vafeļu pannu, jo,kā teica bērni: ''Pankūkās arī vajagot iecept Mīlestību!'' 

Piektdienā: sportojām, spēlējām spēles, ripinājām bumbas ''No ziemas līdz pavasarim'', sacentāmies skrienot, dancinājām zaķi, putniņus un vardītes, izspēlējām lāča modināšanas rotaļu, lai gan likās, ka pekainis mūspusē ziemas miegu nemaz nav gulējis. Mums ļoti patika lielīšanās spēle, žēl, ka šajā dienā izpalika braucieni ar ragaviņām, jo sniedziņš bija aizsteidzies projām un Meteni varējām meklēt ūdens peļķēs.

'' Ej projām, Metenīti 

 Ar to miežu plācenīti. 

 Mums atnāks Lieldieniņas 

 Ar baltām oliņām.''

Lai jauks pavasara gaidīšanas laiks! 

 Daiga Andersone,

Pērses sākumskolas skolotāja

Pasākumu kalendārs
Kokneses novada vēstis

Jaunākās galerijas


back to top