Drukas resursa adrese: http://koknese.lv/pasakumi/9729/tautasterpa_simboliska_nozime_cilveka_muza_gajuma
Drukas datums: 04:21:02 19.01.2022

Tautastērpa simboliskā nozīme cilvēka mūža gājumā

25.01.2020 13:00 kur : Biedrības “Baltaine” Radošā māja Koknesē

ingrida_videjs_vertik.jpgDaugavas saimes ikmēneša tikšanās notiks 2020.gada 25.janvārī plkst. 13.00 Koknesē, Radošajā mājā (Melioratoru ielā 1a)

 Tikšanās tēma – STĀSTS par mums pašiem pētot un vērojot tautastērpu. Tautastērpa detaļu simboliskā nozīme cilvēka mūža gājumā.

Bērziņ, tavu kuplumiņu,

Līdz zemei žagariņi,

Māsiņ, tavu daiļu rotu,

Zemīt’ slauka staigājot(i)

 Ingrīda Kaže ir piecu tautastērpu īpašniece. Tie ir dažādu Latvijas novadu tautastērpi, kuru gatavošanā Ingrīda ielikusi daudz darba, laika, pūļu, zināšanu, prasmju. Daudzas tērpu detaļas ir pašas Ingrīdas darinātas. Vairākkārt Ingrīda guvusi atzinību Tradicionālajās, Dziesmu svētku laikā norisējušajās tautastērpu skatēs.

 Līdztekus vissmalkākajai praktiskajai precizitātei un rūpībai, kas nepieciešama Latvijas dažādo novadu tērpus darinot un nēsājot, līdztekus īpašās tautastērpa estētikas izzināšanai Ingrīda iedziļinājusies arī tautastērpa smalkajā, varbūt neredzamajā satvarā – enerģētiskajā laukā. Tas ir lauks, strāvojums, virmojums, neredzamie viļņi un atskārstās sajūtas, ko tērps izraisa un ar ko ietekmē un iespaido gan nēsātāju, gan apkārtējo vidi.

 Šī tikšanās īpaši svarīga un izzinoša būs tiem, kuri paši darina sev goda un ikdienas tērpus, tiem, kuri domā un vēlas gādāt par mūsu, latviešu tautas senās un mūžīgās daiļuma izpratnes saglabāšanu ne tikai pūra lādēs, bet arī iziet ar tiem tautā, svētkos, godos, ikdienā.

 Mūsdienās daudziem tautastērps ir tikai arhaiska parādība, bet arvien vairojas to ļaužu skaits, kuŗiem tas ir ne tikai sena un glabājama tradīcija, ne tikai skatuves kostīms, bet arī tērps, kas tiek uzvilkts svētkos un godos. Jā, tas arī ir mainīgs, jo dzīva tradīcija ir tā, kas mainās un attīstās. Kas tautastērpā drīkst būt maināms, kam jāsaglabājas cauri laikiem, kas ir tā svarīgais kodols... Sarunā arī par šo.

 Laipni aicināti it visi interesenti, bet jo īpaši šis var noderēt deju ansambļu, koru, folkloras kopu dalībniekiem, amatniekiem, tiem, kuriem svarīgi apzināt, ko vilkt mugurā un kādēļ. Kā tērpu uzvilkt tā, lai tas nenomoka un negurdina, bet stiprina un iedvesmo.

 Ziņu sagatavoja

Gunta Saule,

LDS saziņa

tālr.: 27811297

e-pasts: saulegunta@gmail.com

Tīmekļa vietne - https://dievturi.blogspot.com/

Sociālie tīkli - Facebook, draugiem.lv,  Instagram, Twitter  - @dievturi