Drukas resursa adrese: http://koknese.lv/pasakumi/9064/lacplesa_diena_piemin_tautas_varonibu_un_gara_speku
Drukas datums: 03:10:47 22.10.2020

Lāčplēša dienā piemin tautas varonību un gara spēku

11.11.2019 17:00 kur : Kokneses luterāņu baznīca, Kokneses pilsdrupas un parks

Ik gadu 11. novembrī Latvija iemirdzas sveču liesmiņās. Arī tikko aizvadītajā Lāčplēša dienā sveču liesmiņas aiznesa gaišu sveicienu mūžībā mūsu varonīgajiem brīvības cīnītājiem, kuri pirms 100 gadiem nosargāja nesen dzimušo Latvijas valsti un uzveica Bermonta karaspēku.

Kokneses novadā ar atceres pasākumiem godināja tēvzemes aizstāvjus, un ikvienā sveces liesmiņā kvēloja mazs pateicības apliecinājums viņu nemirstībai. Kokneses novada kapsētās apbedīti 11 Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri, kuriem augstais valsts apbalvojums par nopelniem Latvijas labā piešķirts 1921. gadā.

Organizācijas "Daugavas Vanagi Latvijā" Kokneses nodaļas biedriem par tradīciju kļuvis 11. novembrī pulcēties Baznīcas kapos, iededzot svecītes Lāčplēša Kara ordeņa kavaliera Jāņa Filipsona atdusas vietā. Tāpat kā citus gadus kopā ar nodaļas biedriem arī šajā dienā mazā piemiņas brīdī bija Kokneses novada domes priekšsēdētājs Dainis Vingris. 

Jānis Mārtinsons, "Daugava Vanagi Latvijā" Kokneses nodaļas vadītājs, atgādināja Jāņa Filipsona varoņgaitas, bet domes priekšsēdētājs Dainis Vingris aicināja padomāt, ko šodienas Latvijai gribēt sacīt tie, kuri par to atdeva visdārgāko – savu dzīvību.

Kokneses luterāņu baznīcā Lāčplēša dienai veltītais dievkalpojums iesākās ar senioru jauktā kora "Alaine" un Kokneses Mūzikas skolas kora dziesmām, kas siltajā dievnamā, kur goda vietā bija Latvijas valsts karogs, radīja svinīgu pacilātības sajūtu.

"Latvijas tautai nav divu svarīgāku datumu kā 18. novembris un 11. novembris, kas apliecina mūsu valsts brīvību un neatkarību," svētrunā sacīja mācītājs Valdis Baltruks. Saviļņojošs bija brīdis, kad mācītājs aicināja vienoties lūgšanā par mūsu brīvības cīnītāju dvēselēm mūžībā un tika iedegtas sveces Lāčplēša Kara ordeņa kavalieriem, kuri atdusas Kokneses novada kapsētās.

No dievnama likteņupes krastā Lāčplēša dienas svinētāji ar degošām lāpām un gaismeklīšiem devās uz Kokneses viduslaiku pilsdrupām. Tā bija varena gaismas straume, kas mierīgajā rudens vakarā plūda uz mūsu senču varonības vietu. Daudziem koknesiešiem tā ir gadiem ilga tradīcija – kopā ar savējiem Lāčplēša dienas vakarā doties lāpu gājienā un sajust vārdos neizsakāmo kopības sajūtu, ka mēs katrs esam daļiņa no gaismas straumes, daļiņa no Latvijas. Vienmēr prieks redzēt kā kopā ar vecākiem un vecvecākiem gājienā soļo pavisam mazi ķipari – vismazākie gaismas stariņi.

Ar lāpām un gaismas lukturīšiem izgaismotās Kokneses pilsdrupas šajā vakarā šķita kā mirdzoša gaismas saliņa. Nācējus jau iztālēm ar patriotiskām dziesmām sagaidīja folkloras kopas "Urgas" dziedātāji, bet visiem kopā gaiši un svinīgi Daugavas krastā skanēja tautas lūgšana "Dievs, svētī Latviju!"

Godinot brīvības cienītāju piemiņu un, domājot par Latvijas nākotni, Kokneses novada domes priekšsēdētājs Dainis Vingris Daugavas viļņiem atdeva vainagu, kurā ievītie ziedi simbolizēja sarkanbaltsarkanā karoga krāsas – latviešu tautas gara spēku un varonību.

Sarmīte Rode

Anitas Šmites foto