Lapas karte
AA+A++
A AAA
Svarīga informācija iedzīvotājiem covid 19
Svarīga informācija iedzīvotājiem360 aero tūreKokneses novada Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrsKoknese veselīgāka vide visiemReimigrācijaKoknese investoriemKokneses sporta centrs logoAinavu dārgumiVikingu lielaiva NamesisVelonomaOgres tehnikumsLikteņdārzsKokneses pilsdrupasKokneses pagasta bibliotēkaĶILUPEŠķiroto atkritumu savākšanas laukumsvugd

Saimnieču diena Vecbebros

25.07.2019 12:00

img_2544.jpgJūlija mēnesis jau izskaņā un mēs priecājamies par pļaujas graudu vārpu viļņojam uz stiebra, par pirmo ražu savos dārzos un par atkal satikšanos Saimnieču dienā "Galdiņos".

Annas ir saimnieču diena, tāpat kā Jēkabi saimnieku diena. Pēc dainām, Anna ir viena no Māras meitām un latviešu mitoloģijā tai doti konkrēti uzdevumi. Viņa bijusi atbildīga par aitu veselību un mīkstu vilnu, līdz ar to senlatvieši Annas dienas vakarā gāja līgot – aplīgoja un piesauca Annas, lai tad viņas arī rūpējas par tām. Mūsu vidū  tika suminātas, aplīgotas un sveiktas skaistā vārda nesējas: Anna Piliena, Anna Bite un Anna Pērkone. 

Tā kā viens no ticējumiem vēsta, ka šajā dienā drīkstēja pirmo reizi rakt un ēst jaunos kartupeļus,  mums bija iespēja izgaršot un novērtēt sev smeķīgāko kartupeļu ēdienu. Kamēr visi čalojot tos izbaudīja, svētku pasākumā ieradās Jēkabs sev sievu nolūkot. Neba jau viens nāca, tēvs, māmiņa palīdzēja, pārbaudot, vai potenciālās kandidātes labi izskatās un ir gudras. Viss ir labs, kas labi beidzas! Jēkabs pārliecinājās, ka visas ir ar gudrību apveltītas un vēl lustīgi prot danci griezt. Bet pie kuras līgaviņas Jēkabs palika, to mēs neuzzinājām, varbūt pēc gada…

Ar lielu interesi iepazināmies ar Antoņinas Midegas sagatavoto piecu kartupeļu šķirņu aprakstiem, to izskatu un garšu, kā arī stāstījumu par tiem. Ļoti pārdomāti un garšīgi.

Lai arī lietus mūs pārsteidza pašā svētku karstumā, tas nemazināja prieku par šo dienu. Draudzīgi pārcēlušies uz "Galdiņu" telpām, svinības turpinājās, dancojot un dziedot kapelas "Aizezeres muzikanti" pavadījumā.

Labu vārdu nekad nevar būt par daudz. Sirsnīgs paldies visām čaklajām rokām un palīgiem: Inesei Osma par ziedu pušķīšiem, Normundam Skujam par saceptajiem kartupeļiem ugunskurā, Esterei Riekstiņai par palīdzību konkursa balsu apkopošanā un saskaitīšanā, Daigai Andersonei par foto. Paldies pensionāru padomes "Mārtiņroze" darbīgajām dāmām.

Un, kā teica kāda kundze: "Saimniece ir ikviena no mums - savā mājā, savā ģimenē". Es novēlu, lai jūsu saimē visi veseli, paēduši un laimīgi.

Jolanta Pīķe,

Tēlnieka Voldemāra Jākobsona

memoriālās mājas vadītāja

Foto: Daiga Andersone

printēt
Pasākumu kalendārs
Kokneses novada vēstis

Jaunākās galerijas


back to top