Lapas karte
AA+A++
A AAA
Svarīga informācija iedzīvotājiem covid 19
Svarīga informācija iedzīvotājiem360 aero tūreKokneses novada Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrsKoknese veselīgāka vide visiemReimigrācijaKoknese investoriemKokneses sporta centrs logoAinavu dārgumiVikingu lielaiva NamesisVelonomaOgres tehnikumsLikteņdārzsKokneses pilsdrupasKokneses pagasta bibliotēkaĶILUPEŠķiroto atkritumu savākšanas laukumsvugd

Kokneses stāsts Latvijas valsts simtgadē

09.11.2018 18:00 kur : Kokneses kultūras nams

img_5353.jpgKokneses Mūzikas skolas kolektīvs gandrīz gada garumā kaldināja savu ieceri – dāvanu Kokneses novada iedzīvotājiem Latvijas valsts dižajā dzimšanas dienā.  

Ideju – ar muzikāliem skaņdarbiem izstāstīt Kokneses vēstures spilgtākos notikumus no senatnes līdz mūsdienām izloloja Kokneses Mūzikas skolas direktore Iveta Bērziņa. "Jau pirms diviem gadiem man radās doma radīt pasākumu, kurā ar mūzikas palīdzību mēs atklātu bagāto Kokneses vēsturi," teic skolas direktore. Pateicoties atsaucīgajiem kolēģiem, iesaistot muzikālajos priekšnesumos visus Mūzikas skolas audzēkņus, palīgā aicinot bērnu vecākus un vecvecākus tapa muzikālais uzvedums "Kokneses stāsts Latvijas simtgadē".

9. novembra vakarā Kokneses kultūras namā uz lielās zāles skatuves līdzās Latvijas valsts karogam goda vietā bija Kokneses Mūzikas skolas karogs, bet mazi un lieli mākslinieki ar priecīgu saviļņojumu aicināja skatītājus doties muzikālā ceļojumā.

Kokneses stāstu fonā uz skatuves izstāstīt palīdzēja arī seni zīmējumi un fotogrāfijas, kuras, gatavojoties pasākumam, tika meklētas no dažādiem avotiem, daudzas no tām nākušas no koknesietes Spodras Briedes personiskā arhīva.

"Mums ir sava likteņa zeme, viens stūrītis Latvijas sirdī. Virs Daugavas un Pērses krastiem Dievs pacēla savu plaukstu un cauri viļņu plūdumam ieskanējās vārdi: te būs Koknese, kas cauri gadu simtiem ar lepnumu un varoņgaru savu vārdu nesīs!" – ar šiem vārdiem Iveta Bērziņa iesāka muzikālo stāstu. Kokneses sākotni uzbūra flautu ansambļa meitenes linu tērpos  ar skaņdarbu "Sena deja" un vijoles spēles ansamblis. 

Mūzikas skaņās tika atklāts gan bīskapa Alberta valdīšanas laiks un Kokneses varenās mūra pils uzcelšana, gan Hanzas savienības ziedu laiki, kad Livonijas mazpilsētā Koknesē vācu tirgotāji bija atraduši īstu pērli. Te lieliski iederējās Annijas Strazdiņas vijoles izpildījumā Bokerini "Menuets". Kokneses Jaunās pils laiku raksturoja P. Čaikovska "Valsis" A.Niedres un E. Ozoliņas sniegumā.

Jaunāko klašu koris un mazā atraktīvā diriģente Keitija Skribāne lieliski parādīja ainu, kad 1868. gadā Koknesē nodibināja dziedāšanas biedrību. Uz sadziedāšanos bija ieradies arī skolotāju, māmiņu un vecmāmiņu ansamblis.

Stāstot par Koknesi, nevarēja nepieminēt arī Rūdolfa Blaumaņa darba un dzīves gaitas Koknesē laikā no 1885. līdz 1887. gadam. Mārcis Briģis, Haralds Nungurs un Krista Strazdiņa, iejūtoties Blaumaņa varoņu lomās, skatītājus ielīksmoja ar dziesmām no izrādes "Skroderdienas Silmačos".

Latvijas pirmās brīvvalsts laiku – 20. gadsimta 20. un 30. gadus, kad uzplauka Kokneses kultūras dzīve un Kokneses parkā notika zaļumballes, izdziedāja vecāku ansamblis un pedagogu kapela.

Otrā pasaules kara laiku, kad latvju zēni devās aizstāvēt savu zemi, ar dedzību latviešu tautasdziesmā "Es izjāju prūšu zemi" braši skandēja zēnu ansamblis.

Ir zināms fakts, ka uz Koknesi kara gaitas bija atvedušas arī mīlestības dziesminieku Eduardu Rozenštrauhu. Viņa dziesma "Zilais lakatiņš" vecāku ansambļa un mācību orķestra sniegumā bija kā sveiciens visiem tēvzemes aizstāvjiem.

Cilvēki visos laikos, lai cik grūti tie bijuši, ir alkuši pēc skaistuma un prieka. Kokneses pēckara gadus izspēlēja flautu ansamblis, bet komjauniešu ballītes ar rokenrola noskaņu radīja saksofonistu ansamblis, izpildot Bill Haley "Around the Clock". 50. gadu vidū Koknesē piedzima tautā iemīlētā Zigfrīda Putniņa dziesma "Upe Pērse". No Rīgas izsūtītā pianista veltījumu Koknesei skatītājiem dāvāja vecāku ansamblis un pedagogu kapela, bet fotogrāfijās cēls savā krāšņumā parādījās Pērses ūdenskritums.

Pirms 27 gadiem Koknesē tika atklāta Kokneses Mūzikas skola, vieta, kur attīstīties un augt jauniem talantiem. Skolas bagātajiem gadiem savus skaņdarbus veltīja saksofonistu ansamblis, pianiste Meldra Eglīte un akordeonists Aleksis Krūmiņš.

Ulda Stabulnieka dziesma "Tik un tā" vienoja visus muzikālā uzveduma dalībniekus, bet apliecinājumu, ka stāsts par Koknesi turpināsies izskanēja Ivetas Bērziņas vārdos: "Koknese ir maza daļiņa no Latvijas, mums Koknese ir Latvijas sirds. Aug bērni – mūsu nākotne!" Pasākuma noslēgumā Kokneses novada domes priekšsēdētājs Dainis Vingris pateicās skolas direktorei Ivetai Bērziņai, skolas kolektīvam un bērnu vecākiem par kopīgi radīto dāvanu mūsu valsts svētkos, kā arī Mūzikas skolas direktore sacīja sirsnīgu paldies saviem kolēģiem par kopā paveikto. Un arī man, šo rindu autorei, bija prieks piedalīties pasākuma veidošanā, palīdzot izvēlēties vēsturiskos notikumus un uzrakstot tekstu maziem papildinājumiem starp muzikālajiem priekšnesumiem.

Vislielākie ieguvēji, veidojot šo muzikālo uzvedumu, noteikti bija Kokneses Mūzikas skolas audzēkņi, uzzinot daudz jauna par Kokneses vēsturi. Viņiem priekšā vēl tāls ceļš ejams, lai šajā ceļā viņus pavada mīlestība un lepnums par dzimto vietu!

Sarmīte Rode

Anitas Šmites foto

printēt
Pasākumu kalendārs
Kokneses novada vēstis

Jaunākās galerijas


back to top