Lapas karte
AA+A++
A AAA
Svarīga informācija iedzīvotājiem covid 19
Svarīga informācija iedzīvotājiem360 aero tūreKokneses novada Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrsKoknese veselīgāka vide visiemReimigrācijaKoknese investoriemKokneses sporta centrs logoAinavu dārgumiVikingu lielaiva NamesisVelonomaOgres tehnikumsLikteņdārzsKokneses pilsdrupasKokneses pagasta bibliotēkaĶILUPEŠķiroto atkritumu savākšanas laukumsvugd

Dziesmā izdziedot sevi, es dvēselē satiku tevi

03.03.2018 17:00 kur : Kokneses kultūras nams

_dsc3270.jpgPirms diviem pavasariem sieviešu kora "Anima" dziedātājas dzimšanas dienas koncertā saviem draugiem dziedāja: "Man šodien 18 gadu!" 3. martā, nebēdājot par ziemas spelgoni, 20 gadu jubilejas koncertā "Man dziesmiņa līdzi nāca" jubilāres atkal bija laimīgas satikt tos, ar kuriem kopā vijies dziesmas ceļš. Gandrīz trīs stundu ilgais koncerts klausītāju piepildītājā kultūras nama zālē bija kā mazie dziesmu svētki, jo savas dziesmas vienā kamolā savija deviņi dziedošie kolektīvi. Un šajā dziesmotajā ritējumā jo sirsnīgi izskanēja sveicieni svētku dienas gaviļniecēm. Jāteic, ka "Animas" kora meitenes ir apveltītas  ne tikai ar dziedāšanas talantu, viņas lieliski tika galā ar koncerta vadīšanu, ik pa laikam tajā iepinot atmiņu dzīparus un atklājot, ko viņām nozīmē dziedāt prieks.

Vissiltākie pateicības vārdi tika veltīti kora pirmajai diriģentei Silvijai Cīrulei, kura, 1998. gada janvārī XXII Vispārējo Dziesmu un Deju svētku iedvesmota, nodibināja Kokneses pagasta sieviešu kori, kas gadu vēlāk ieguva nosaukumu "Anima" (tulkojumā no latīņu valodas – "dvēsele"). "Stingra un prasīga, bet ar lielisku humora izjūtu un ar patriotismu sirdī," tā pieredzējušo diriģenti raksturoja koriste Ilona Miglāne.

"Dziesmā izdziedot sevi, es dvēselē satiku tevi," ar šiem Anitas Liepiņas dzejas vārdiem dziedātājas sveica diriģenti Aiju Liepiņu, kura 2001. gadā turpināja Silvijas Cīrules iesākto un divpadsmit gadus bija "Animas" pavadone. "Man ir prieks redzēt tik daudz mīļu un pazīstamu seju! Esmu laimīga, atceroties mūsu kopīgo gadus!" ar aizkustinājumu sacīja Aija Liepiņa. Jau sešus gadus Lelde Kamzole-Gagaine ir "Animas" dvēsele, un šajā laikā piedzīvoti daudzi neaizmirstami brīži. Pateicībā par kopā pavadīto laiku kora dalībnieces sumināja savu diriģenti un koncertmeistari Ilonu Makareni, jo viņas abas droši vada uz priekšu "Animas" dziesmoto komandu. Paldies vārdi izskanēja visiem kora dalībnieču tuviniekiem par atbalstu un sapratni, bet īpašu sveicienu saņēma Rolands Gagainis, kurš šo gadu laikā ir kļuvis par kora notikumu tvērēju foto un video mirkļos, turklāt meitenēm īpaši garšo viņa ceptās kūkas. Arī šajā jubilejas reizē torte ar "Animas" gadu skaitu tika pasniegta dzimšanas dienas svinētājām un priecēja diriģentes Leldes vārdi: "Paldies, ka jūs esiet! Kopā mums viss ir iespējams!"

Divdesmit gadu laikā mainījies kora sastāvs, rūpīgi veicot statistiku, noskaidrots, ka "Animu" par savu kori var saukt 100 dziedātājas, no kurām vairākām tagad korī dzied meitas, kas apliecina, ka dziesmas pavediens no paaudzes paaudzē nepārtrūkst. Un šajos dziesmotajos gados 200 visdažādākajos pasākumos – koncertos, festivālos, Dziesmu svētkos izdziedāts bagātīgs repertuārs ar 300 dziesmām. Ne tikai mūsu zemē skanējušas "Animas" balsis, tās aizlīgojušas līdz Vācijai un Holandei.

Neviens amatierkolektīvs nevarētu pastāvēt bez pašvaldības atbalsta, Kokneses novada dome novērtē pašdarbnieku ieguldījumu tautas mākslas tradīciju saglabāšanā. Svētku reizē Lelde Kamzole-Gagaine pateicās novada domes un tās Attīstības nodaļai  par aizvadītajā gadā sarūpētajiem tautas tērpiem un jaunajiem koncerta tērpiem, kuros koristes bija posušās dzimšanas dienas svinībās.

Par savām jubilejas dziesmām "Anima" bija izvēlējusies tautasdziesmu apdares, bet Lūcijas Garūtas "Man dziesmiņa līdzi nāca" vislabāk izteica viņu sūtību.

Ar ziedošu tulpju grozu un jubilejas kliņģeri svētku svinētājas bija ieradušies sveikt Kokneses novada domes priekšsēdētājs Dainis Vingris un izpilddirektors Ilmārs Klaužs. Par kora tradīcijas popularizēšanu pašvaldības vadītājs Kokneses novada domes Atzinības rakstu pasniedza diriģentei Leldei Kamzolei-Gagainei, kā arī tika cildinātas kora dalībnieces, kuras "Animai" bijušas uzticīgas visus 20 gadus. Atzinības rakstus par ilggadēju dalību korī saņēma Raja Šreibere, Inga Streža, Gunta Kursīte un Daiga Veigure. Aplausiem skanot, domes kungi katrai dziedātājai uzdāvināja mazu pavasara pieskārienu – plaukstošu tulpi.

Pirmos 19 gadus "Animas" koristēm mēģinājumu mājvieta bija Kokneses Mūzikas skola, bet jubilejas gadā par tādu kļuvis Kokneses kultūras nams. "Mums patīk, ka ceturtdienas vakaros skan jūsu balsis!", sveicot jubilāres, atzina kultūras nama direktore Inguna Strazdiņa.

Jubilejas koncertā tuvu un tālu ceļu mērojušie dziesmas draugi savus muzikālos priekšnesumus dāvāja jubilārēm un visiem klātesošajiem. Paši vistuvākie – jauktais koris "Alaine" Andra Kristona komponētajā dziesmā novēlēja nezaudēt jaunības degsmi. Savukārt sieviešu koris "Daudzeva" un diriģente Silvija Tomaševska, sakot paldies par ilgstošu draudzību un uzsverot, ka panākumu pamatā ir neatlaidīgs darbs, apsveikumā veltīja latgaliešu tautasdziesmu par darba tikumu. Aizvadītajā gadā "Animas" draugi - vīru koris "Staburags" svinēja savu 50 gadu jubileju. Šajā reizē paši izturīgākie un brašākie vīri bija ieradušies sumināt skaisto gadu īpašnieces.

Jauka sadarbība korim izveidojusies ar kapelu "Aizezeres muzikanti", un kā nu ne, ja kapelas muzikantes Inese un Monta Skujas arī savu laiku ir dziedājušas korī. Šoreiz "Aizezeres muzikantu" pulks bija vēl kuplāks, jo arī Sarkangalvīte un Vilks no Aizezeres mežiem gribēja sveikt daiļās Kokneses lakstīgalas.

Pļaviņu sieviešu koris "Loreleja" ar kora diriģentes Diānas Austras Vaices komponēto dziesmu novēlēja vēju, asaras un smieklus pārvērst dziesmā. Viņu brīnišķīgais dziesmas izpildījums apliecināja, ka pļaviņietes to prot!

Pirms diviem gadiem staltie kungi no Bērzaunes vīru kora "Gaiziņš" jubilārēm dāvināja pūpolus ar vēlējumu tos iestādīt Kokneses zemē. Nu šarmantie kungi labākajos gados teica, ka atbraukuši tos apraudzīt, bet patiesībā viņiem sirdī iekritušas pašas dziedātājas. To varēja just, kad diriģentes Ritas Briņkes vadībā viņi  kļuva par mīlas dziesminiekiem.

Ceļu no Latgales sirds Rēzeknes bija mērojis sieviešu koris "Jutrzenka" un diriģente Irēna Ivanova. Koris "Jutrzenka" aktīvi darbojas ar Latvijas Poļu savienības atbalstu un attīsta Latgalē dzīvojošo tautu kordziedāšanas tradīcijas. Svētku reizē draugu koris koknesietēm dāvāja dziesmas pirmatskaņojumu, bet daudz skanīgu gadu novēlēja apsveikuma dziesmā poļu valodā.

"Mēs jums atvedām pavasari! Ar dziesmu cilvēks top jauns un mīlestības pilns!" – ar šiem vārdiem sevi pieteica Jēkabpils tautas nama sieviešu koris "Unda" un diriģente Sandra Bondare.

 Iet tālāk pa dziesmas ceļu jubilārēm vēlēja bijušās dziedātājas, kora "Aizkraukle" pārstāves un visi klātesošie nodziedot "Daudz baltu dieniņu!"

Koncerta noslēgumā, kad uz skatuves izveidojās kopkoris, izskanēja trīs krāšņas un spēcīgas dziesmas no Latvijas simtgades Dziesmu svētku repertuāra un pārņēma tā vārdos neizsakāmā saviļņojuma un lepnuma sajūta, ka mēs nākam no stipras un dziesmu mīlošas tautas.

Bet kapelas "Aizezeres muzikanti" pavadījumā Raimonda Paula dziesma "Sanāciet, sadziediet, sasadancojiet" lika uzgavilēt priekā, jo dziesma nekad nebeidzas, tā turpina skanēt mūsu dvēselēs.

Sarmīte Rode

Foto: Rolands Gagainis

 

 

 

 

printēt
Pasākumu kalendārs
Kokneses novada vēstis

Jaunākās galerijas


back to top