Svarīga informācija iedzīvotājiem covid 19
Svarīga informācija iedzīvotājiemPiedalies uzņēmēju konkursāApmācībasKokneses novada Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrsKoknese veselīgāka vide visiemReimigrācijaKoknese investoriemKokneses sporta centrs logoAinavu dārgumiVikingu lielaiva NamesisVelonomaOgres tehnikumsLikteņdārzsKokneses pilsdrupasKokneses pagasta bibliotēkaĶILUPEŠķiroto atkritumu savākšanas laukumsvugd

Gaismas ceļš turpinās

11.11.2017 17:00 kur : Kokneses kultūras nams

Svecīte pie svecītes, lāpa pie lāpas, liesmiņa pie liesmiņas – tāds bija 11. novembra vakars Koknesē un visā Latvijā. Svinot Lāčplēša dienu, lieli un mazi koknesieši bija kopā, lai, ejot gaismas ceļu, godinātu mūsu brīvības aizstāvju piemiņu.

11. novembrī došanās lāpu gājienā Koknesē kļuvusi par tradīciju, kurā vislabāk jūtama paaudžu vienotība. No Kokneses parka vārtiem uz Kokneses kultūras namu ar iedegtām lāpām un gaismeklīšiem devās ģimenes ar pavisam maziem ķipariem, ļoti daudzi skolas bērni un jaunieši, viņu vecāki, kā arī stalti kungi un dāmas labākajos gados. Kundze, kura jau pārkāpusi 80 gadu slieksni, smaidot atteica: „Šajā dienā gribu būt kopā ar saviem koknesiešiem!” Ik reizi, dodoties Lāčplēša dienas lāpu gājienā, kad iedegtas liesmiņas top par gaismas ceļu, pārņem saviļņojoša svētku un lepnuma sajūta, ka mēs piederam pie stipras un varonīgas tautas.

Inguna Strazdiņa, gājiena dalībniekus uzrunājot pie Kokneses kultūras nama, sacīja: „Gandrīz pirms simts gadiem, 1919. gada 11. novembrī bija tā lielā diena, kad Rīga tika atbrīvota no Bermonta karaspēka. Lai gan pilnībā no Latvijas iebrucējus izdevās padzīt tikai gada beigās, Rīgas atbrīvošanu 11. novembrī simboliski uzskata par uzvaru Latvijas brīvības cīņās.” Godinot latviešu karavīrus ar klusuma brīdi, pēc brīža kā piemiņas zīme, kā kluss aizlūgums domās, no rudens āboliem izveidotā Latvijas valsts kontūrkarte piepildījās ar iedegtām svecītēm un spoži degošām lāpām. Gaismas ceļš turpinās, jo mums pieder visdārgākais – mūsu varoņu izcīnītā un nosargātā brīvība. Turpinājumā Kokneses kultūras namā kā izzinoša vēstures stunda bija iespēja noskatīties režisores Ilonas Brūveres dokumentālo spēlfilmu „Ievainotais jātnieks” – veltījumu tēlniekam Kārlim Zālem, kurš radījis mūsu tautas nacionālo simbolu – Brīvības pieminekli.

Organizācijas „Daugavas Vanagi Latvijā” Kokneses nodaļas biedri pirms lāpu gājiena pulcējās Baznīcas kapos pie Lāčplēša Kara ordeņa kavaliera Jāņa Filipsona atdusas vietas. Jau vairāku gadu garumā viņi ir uzņēmušies rūpes par mūžībā aizsauktā latviešu karavīra atdusas vietu. Ar Kokneses novada pašvaldības atbalstu pirms diviem gadiem uzstādīta jauna piemiņas plāksne, labiekārtota kapavieta. Ne tikai svētku un atceres reizēs, arī ikdienā nodaļas biedri Jānis Mārtinsons un Pāvils Karps rūpējas par šīs kapavietas sakoptību. Mazajā atceres brīdī Jānis Mārtinsons, „Daugavas Vanagi Latvijā” Kokneses nodaļas vadītājs, atgādināja Jāņa Filipsona nopelnus cīnoties par Latvijas brīvību. Kokneses novada domes priekšsēdētājs Dainis Vingris pateicās nodaļas biedriem par viņu pašaizliedzīgo darbošanos, un uzsvēra, ka, šajā dienā godinām ikvienu Latvijas Brīvības cīnītāju, jo viņi visi bija varoņi, apveltīti ar Lāčplēša garu.

Sarmīte Rode

Anitas Šmites foto

Pasākumu kalendārs
Kokneses novada vēstis

Jaunākās galerijas


back to top