Lapas karte
AA+A++
A AAA
Svarīga informācija iedzīvotājiem covid 19
Svarīga informācija iedzīvotājiem360 aero tūreKokneses novada Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrsKoknese veselīgāka vide visiemReimigrācijaKoknese investoriemKokneses sporta centrs logoAinavu dārgumiVikingu lielaiva NamesisVelonomaOgres tehnikumsLikteņdārzsKokneses pilsdrupasKokneses pagasta bibliotēkaĶILUPEŠķiroto atkritumu savākšanas laukumsvugd

Annas dienas svinības Radošajā mājā

26.07.2017 14:00 kur : Biedrības “Baltaine” Radošā māja Koknesē
dscn2791.jpg Radošajā mājā Annas diena tika svinēta ar dziesmām, rotaļām, dančiem, spēlēm un kopīgu svētku mielastu. Galdā netrūka ne īpašās Annas dienas zupas, ne citu kārumu, ko saimnieces bija atnesušas. Tika godinātas visas Annas, Annijas, kuras bija ieradušās uz svētkiem. Kurinājām arī ugunskuru, pateicībā par to, kas bijis, sadedzinājām pērno auglības vainadziņu, kurš bija darināts no labības, bet jauno nolikām goda vietā, lai nes svētību mums līdz nākamā gada Annām un Jēkabiem.  Uz Annas dienu bija sanākuši pašu ļaudis no Kokneses, bet daži bija braukuši arī tālāku ceļu no Rīgas, no Dignājas... Kopā labs svinētāju pulciņš ap 30 cilvēku.  Kuplu Annas dienu vēlot arī nākamgad, šoreiz - paldies visiem, kas atnāca! Lai auglīgs rudens!  

Ai, Annīte, devējiņa, 

Dod villai garai augt, 

Garai svārkiem, villainēm, 

Mīkstai cimdiem, zeķītēm. 

Kā Jēkabi, bija Saimnieku, tā Annas (26. jūlijs) - Saimnieču dienas. Abas tās bijušas sensenas kāzu dienas. Annās pārveda jauno saimnieci. Tad raudzīja pirmos kartupeļus un burkānus un kāva pirmo aunu. Abas minētās dienas bija arī iecienītas kāzu svinēšanai. Annas dienā ēda jaunu rudzu maizi. No Annas dienas drīkst ēst jaunus kartupeļus. Pēc Annas dienas siens kaudzē vairs nepūst, ja kaudzi metot ūdens gar dakšas kātu tecētu. Notika arī lieli gadatirgi, kur satikās pārdevēji ar pircējiem, bet jauniešu vidū šis datums nozīmēja iepazīšanos. Senlatvieši Annas dienas vakarā gāja līgot – aplīgoja un piesauca Annas, lai tās rūpējas par aitām un tām aug mīksta vilna. Pina Annām vainagu, kuram bija jābūt kuplam. Lielas viesības nerīkoja. Svinēja vakarā pēc darba. Citu īpašu tradīciju Annās nebija.Ai, Annīte, devējiņa, Dod villai garai augt, Garai svārkiem, villainēm, Mīkstai cimdiem, zeķītēm.

 Inguna Žogota, biedrības "Baltaine" priekšsēdētāja

 

 

 

printēt
Pasākumu kalendārs
Kokneses novada vēstis

Jaunākās galerijas


back to top