Drukas resursa adrese: http://koknese.lv/pasakumi/4497/kokneses_zingei_piekta_dzimsanas_diena
Drukas datums: 02:34:28 23.01.2020

Kokneses Ziņģei piektā dzimšanas diena!

09.04.2016 kur : Kokneses kultūras nams

Kokneses Ziņģe jau piekto pavasari no Latvijas malu malām sasauca kopā ziņģēt gribētājus. 9. aprīlī Kokneses kultūras namā kā skanīgā bišu stropā zumēja priecīgas gaviles par atkal satikšanos un jaunu iepazīšanos, acis žilba no krāšņajiem tērpiem, no sajūtas, ka šo brīdi tik daudzi ir gaidījuši!

Piektajā Kokneses Ziņģē satikās koknesiešiem jau labi zināmi un iemīļoti dziesmu zinātāji, gan tie, kuri pirmo reizi ziņģēja mūsmājās. 18 kolektīvi un viena stāstniece – kopumā vairāk kā 200 dalībnieki – tāda ir Kokneses Ziņģes 2016 bilance. Paldies par ziņģēšanu no sirds: Viļānu folkloras kopai „Bumburneicys”, „Teikas muzikantiem” no Rīgas, Lielvārdes folkloras kopai „Josta”, Mārcienas ziņģētājiem „Dziedam, kad gribam, dziedam, ko gribam, dziedam, kur gribam”, Gio Saulem-Upneram ar daiļajām mūzām, Kokneses folkloras kopai „Urgas”, stāstniecei Agitai Lapsai no Valmieras, tautas tradīciju kopai „Budēļi”, Ogres folkloras kopai „Artava”, Isnaudas folkloras kopai, Suntažu folkloras kopai „Saule”, Bārtas etnogrāfiskajam ansamblim, Raseiņu folkloras kopai „Degule”, Dobeles folkloras kopai „Leimaņi”, Svitenes folkloras kopai, Vecsaules folkloras kopai, kapelai „Aizezeres muzikanti”, Dekšāres folkloras kopai „Kūzuls” un folkloras kopai „Dreņģeri” no Codes.

Šoreiz Kokneses Ziņģe tika atklāta neierasti – staltie Kokneses, Rīgas, Dekšāres un Zemgales vīri aicināja dejā griezties šarmantās folkloras kopu ziņģētājas, jo Kokneses Ziņģes tēma bija: "Priekš tevis, priekš tevis it visu, kas man, Priekš tevis visskaistākās dziesmas lai skan".

Inguna Strazdiņa, šajā vakarā Kokneses pils saimniece, piesakot ziņģētājus, katram deva kādu uzmundrinošu vēlējumu, kādu var saņemt tikai Kokneses Ziņģē!

Folkloras kopa „Urgas” pārsteidza ar pārdomāto un teatrālo priekšnesumu. Cik bēdīga bija ziņģe „Izeju es tumsā vēlu”, tik humora pilna „Reiz Jāzeps velnam prasīja”. Lieliskie, atraktīvie jaunieši - „Teikas muzikanti” no Rīgas, kur muzicē arī bijušais bebrēnietis Jānis Feldmanis, atklāja, kā var ziņģēt, liekot lietā radošu garu un izdomu. Vistālāko ceļu uz Koknesi pirmo reizi bija mērojuši ciemiņi no Lietuvas – Raseiņu folkloras kopa „Degule”. Skaistajām balsīm apveltītās lietuvietes divu jaunu akordeonistu pavadījumā dāvāja ziņģes par pavasari un mīlestību.

Katru gadu šajā pasākumā piedalās kapela „Aizezeres muzikanti”. Šoreiz ar viņiem kopā dziedāja arī koknesietis Juris Siliņš. Jau iepriekš kapelas repertuārā bija Zigfrīda Putniņa dziesma „Upe Pērse”. Tas bija saviļņojošs brīdis, kad „Aizezeres muzikanti” kopā ar Juri Siliņu izpildīja viņa drauga dziesmas „Uz Pērses krasta stāvu es…” un „Upe Pērse”. Pēc daudziem gadiem Pērses dziesminiekam ir atdots pelnītais gods. Arī citi kolektīvi pastāstīja, kā mantojuši vai izcēluši no aizmirstības sen aizmirstas melodijas. Tas apliecina, ka ziņģe nezudīs, tās dzīvespriecīgais raksturs dzīvos cauri laikiem, tāpat kā senie mūzikas instrumenti.

Neviena no dāmām nevarēja palikt vienaldzīga, klausoties Dekšāres folkloras kopas „Kūzuls” brašo kungu dziedājumu un viņu vēlējumu: „Lai vēl daudzus gadus Kokneses sirmajās pilsdrupās atbalsojās ziņģe!

Kokneses Ziņģes rašanās iedvesmotāja, folkloras kopas „Urgas” vadītāja Inguna Žogota sacīja: „Esmu laimīga, ka šī raibā ziņģu buķetīte ir atkal pilna ar tik skaistiem un košiem ziediem, kādus vien varējām sagādāt!” Katrs kolektīvs no mājiniekiem saņēma ceļa maizes kukulīti, lai visiem atkal būtu spēks nest pasaulē savu dziesmu un nākamgad, 8. aprīlī, satikties Kokneses Ziņģē!

Sarmīte Rode