Drukas resursa adrese: http://koknese.lv/pasakumi/4439/irsu_velobrauceji_izzina_kaiminu_pagastu_vesturiskos_notikumus
Drukas datums: 11:41:26 02.12.2020

Iršu velobraucēji izzina kaimiņu pagastu vēsturiskos notikumus

15.09.2016

15. septembrī Iršu entuziasti – lieli un mazi velobraucēji devās braucienā, lai izzinātu kaimiņu pagastu vēsturiskos notikumus, kuri nesaraujami saistīti ar bijušo Iršu vācu koloniju. Pieaugušos velobraucējus emocionāli uzrunāja Bebru pagastā, pie Sarkanā šķūņa drupām, pārdomāti un rūpīgi organizētais atceres pasākums, lai pieminētu 1841. gadā notikušo Jaunbebru Kartupeļu dumpi.

Pēc pasākuma devāmies uz Vietalvas pagasta Siljāņiem. Šī vieta kādreiz ietilpa Iršu teritorijā. Brauciena mērķis bija apskatīt skaisto vietu, kurā ir dzimis Pērsietis – īstajā vārdā Kārlis Zemītis. Pērsieša literārā darbība ir saistīta ar satīriskiem dzejoļiem un fabulām. Šī gada pavasarī apritēja 115 gadu, kopš dzejnieks ir aizgājis mūžībā.

Pērsietis ir dzimis tagadējās mājās „Kraukļi”. Īpašumā saimnieko Pērses sākumskolas direktore Gaļina Kraukle ar ģimeni. Gaļina velobraucējus ar prieku sagaidīja, pastāstīja viņai zināmos faktus par Pērsieti un laipni izrādīja pasakainu vietu, kuras uzturēšanā ir ielikts neaprakstāms darbs. Patiešām prieks, ka Pērsieša dzimtajā vietā dzīvo čakli, strādīgi cilvēki, kuri katru zemes stūrīti prot sakopt ar izdomu un mīlestību!

Atpūtas brīdī – visā savā varenībā, uz mums noraudzījās dižozols -, kuru savām acīm redzējis pats Pērsietis. Iespējams, ka ozols ir iedvesmojis dzejnieku savas sajūtas pierakstīt un atstāt nākamajām paaudzēm.

Šogad velobraucienu sezona ir noslēgusies. Tiksimies maijā – jau ir idejas un plāni nākošajiem maršrutiem!

Paldies velobraucējiem un vēstures skolotājai Valdai Kalniņai par sadarbību!

Dace Grele,

Iršu pagasta bibliotēkas vadītāja

Foto – Raina Līcīte