Drukas resursa adrese: http://koknese.lv/pasakumi/3978/kokneses_zinge_muzam_jauna
Drukas datums: 19:41:45 05.12.2021

"Kokneses ziņģe" mūžam jauna!

08.04.2017 kur : Kokneses kultūras nams

img_8806_1.jpgCik daudz gan Pērses un Daugavas ūdeņu aiztecējis, kad mūsu tēvu zemē un arīdzan Koknesē dziedātas pirmās ziņģes? Garš ir bijis ziņģes ceļš līdz mūsdienām, bet tāpat kā tautasdziesmas, tās izdzīvojušas no paaudzes paaudzē. 8. aprīlī Kokneses kultūras namā sesto pavasari ziņģe bija celta gaviļnieces godā. Ciemiņi no visiem Latvijas novadiem: Latgales, Kurzemes, Vidzemes, Zemgales, kā arī no Rīgas atklāja savu ziņģes stāstu. Folkloras kopas „Urgas” vadītājas Ingunas Žogotas un viņas domubiedru izlolota, „Kokneses ziņģe” kļuvusi par gaidītu notikumu novada kultūras dzīvē. Pasākuma apmeklētāji, pārkāpjot kultūras nama slieksnim, tika ierauti svētku virpulī - „Urgas” dāmu dziedātās dziesmas koknesietes Ināras Mačuļskas akordeona pavadījumā, amatnieku tirdziņa rosīgā noskaņa, ziņģētāju krāšņā tērpu parāde un daudziem no viņiem atkal satikšanās prieks - itin viss liecināja, ziņģe Koknesē ir atradusi mājas!

12 folkloras kopas, stāstniece Sandra Kazimiraite-Eglīte, folkloriste Zane Šmite un mūziķe Ilze Grunte bija kopā sestajā „Kokneses ziņģē 2017”. „Šoreiz pasākumam nebija noteikta tēma, pēc savas izvēles varēja ziņģēt, ko sirds vēlas,” teic dziesminieku kopā saucēja Inguna Žogota.

„Kokneses ziņģi” atklāja unikālās balss īpašniece Zane Šmite, piepildot savu senu vēlēšanos, piedalīties šajā pasākumā. Skatītājiem tā bija vienreizēja iespēja brīnišķīgu mākslinieču izpildījumā dzirdēt Dienvidkurzemes ziņģes, arī no slavenās suitietes Marijas Steimanes, sauktas par Ruču, aizgūto mīlas stāstu.

No Rīgas uz Koknesei ceļu bija mērojusi arī folkloras kopa „Skandinieki” Julgī Staltes vadībā. No viņu bagātā dziesmu pūra skanēja gan Nīcas ziņģes, gan pašu pierakstītā Rucavas ziņģe "Mans mīļais dzīvo tālu".

Baudot sirsnīgo pasākuma gaisotni, radās vairākas atziņas. Pirmā no tām - ziņģe ir mūžam jauna un tai ir nākotne, jo gan „Skandinieku” saimē, gan cesvainiešu folkloras kopā „Krauklēnieši” un „Budēļos” no Rīgas uz skatuves droši jutās un lielajiem dziedāja līdzi pavisam mazi ķipari! Par jauno paaudzi īpaši bija padomājusi folkloras kopa „Budēļi”, jo, dziedot jūrnieku ziņģes, viņi aicināja jaunākos skatītājus pagatavot papīra kuģīšus.

To, ka ziņģe Latvijā ir drošās rokās un stiprās balsīs apliecināja arī tautas mūzikas grupa „Teikas muzikanti” no Rīgas, kuri Koknesē ziņģē jau vairākus gadus. „Jauni un dzirkstoši!” – tā viņus raksturoja mājasmāte Inguna Žogota. Jāpiebilst, ka viens no grupas atraktīvajiem mūziķiem ir Bebros dzimušais Jānis Feldmanis. Noteikti var uzskatīt, ka ziņģe ir viena radu būšana! Kopā ar Jāni grupā muzicē viņa sieviņa Katrīna, bet viņu abu mammas ir mūziķes ar lielu pieredzi un arī ir Kokneses ziņģes atbalstītājas – Katrīnas mamma vada folkloras kopu „Budēļi”, bet Jānim mamma ir kokles un cītaras meistare kapelā „Aizezeres muzikanti”. Un viņi nav vienīgie, tādus piemērus varētu minēt vēl un vēl!

Vēl viens šīs dienas atklājums – pateicoties Kokneses ziņģei, pati jaunākā folkloras kopa no Jaunkalsnavas, kura Ivetas Upenieces vadībā izveidojusies šī gada janvāra vidū, pasākuma dienā izdomāja sev nosaukumu – 8. aprīlis tagad vienmēr būs folkloras kopas „Vesetnieki” vārda diena! Šajās svinībās ziņģe „Tumša, tumša tā eglīte” skanēja trīs reizes, bet katrā no tām ar savādāk pierakstītu melodiju – jaunkalsnavieši dziedāja biežāk dzirdēto, bet koknesieši un „Skandinieki” pārsteidza ar nedzirdētu šīs ziņģes skanējumu.

Tiem, kas grib būt draugi, attālums nav šķērslis! Tā var sacīt arī par Dobeles Vācu kultūras biedrības vokālā ansambļa „Die Lustigen”, Laucienes folkloras kopas “Trejteka” un Olaines folkloras kopas “Dzedzieda” ciemošanos Koknesē. Paldies stāstniecei Sandrai Kazimiraitei-Eglītei no Dobeles par emocionāli spilgti izstāstītiem stāstiem no savas dzīves!

Un vēl viena pārbaudīta atziņa – koknesieši mīl savējos! Ar lielu nepacietību tika gaidīta grupas „Kokneses zēni” uzstāšanās, jo līdz šim par tādu grupu nekas nebija dzirdēts. Jau ar pirmo ziņģi brašie zēni labākajos gados: Andris Žogots, Andris Balodis, Rihards Limanāns, Oļegs Ahiļčenoks, Edmunds Trenko un skrīverietis Gio Saule apbūra daiļo dāmu sirdis!

Koknesē pierakstīto „Tumša, tumša tā eglīte” „Kokneses zēni” dziedāja kopā ar „Urgas” meitenēm. Folkloras kopa „Urgas” no 2005. gada lepni nes savu vārdu. Un šajos gados tik daudz dārgumu atrasts no mūsu tautas folkloras krātuves.

Kapela „Aizezeres muzikanti” kļuvuši par mūsu Pērses dziesminiekiem. Arī šoreiz viņi veltīja dziesmu Pērsei, kā arī izpildīja koknesietes Dzintras Liepiņas pierakstīto ziņģi „Circeņa kāzas”. Koncerta noslēgumā Salnavas kapela „Sābri” no Latgales pārliecināja, ka dziesma tāpat kā mīlestība skan pāri gadiem un saglabā jaunību.

Kā allaž viesmīlīgās folkloras kopas „Urgas” dziedātājas pateicās visiem pasākuma dalībniekiem un atbalstītājiem, lai pēc tam kopīgi vienotos vienā lustīgā ziņģē „Ak pavasar, ak pavasar, tu visiem sirdis dullas dar!”

„Dziedot dzīvoju”, ir teikusi Zane Šmite un tā noteikti domā arī tie, kuri atkal nākamgad tiksies „Kokneses ziņģē”!

Sarmīte Rode

Anitas Šmites foto