Svarīga informācija iedzīvotājiem covid 19
Svarīga informācija iedzīvotājiemKokneses novada Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrsKoknese veselīgāka vide visiemReimigrācijaKoknese investoriemKokneses sporta centrs logoAinavu dārgumiVikingu lielaiva NamesisVelonomaOgres tehnikumsLikteņdārzsKokneses pilsdrupasKokneses pagasta bibliotēkaĶILUPEŠķiroto atkritumu savākšanas laukumsvugd

Koknesē ieskandina folkloras festivālu Baltica 2015

27.06.2015 - 26.06.2015

27. jūnija vakarā Koknesē, Blaumaņa pagalmā, bija sanākuši visi labi ļaudis, lai kopā ieskandinātu starptautisko folkloras festivālu „Baltica 2015”, kas Latviju pāršalks no 15. jūlija līdz 19. jūlijam. Šādi ieskaņas koncerti Latvijā vienlaicīgi notika 27 norises vietās, vienlaicīgi vienojoties dziesmā „Tēvu tēvi laipas met”.

Šogad folkloras festivālam „Baltica 2015” ir izvēlēta tēma ar daudznozīmīgu nosaukumu „Mantojums”, kas sasaucās ar kopdziesmu, kurā vienojās folkloras kopas „Tīne”, „Urgas” no Kokneses, „Lauce” no Jaunjelgavas, „Josta” no Lielvārdes”, „Savieši” no Rīgas un kapela „Aizezeres muzikanti”, kurā muzicē koknesieši, bebrēnieši, arī muzikanti no Vīksnas pagasta un Rīgas. Pasākuma saimniece Inguna Žogota, folkloras kopu „Urgas” un „Tīne” vadītāja, katram kolektīvam veltīja sirsnīgus apsveicināšanās vārdus, bet skatītājus rosināja dziedāt līdzi un laisties rotaļās un dančos.

Koknesē bagāto folkloras mantojumu ar prieku un lepnumu tālāk nes folkloras kopa „Tīne”, kurā dzied un tautas instrumentus spēlē Ilmāra Gaiša Kokneses vidusskolas skolēni. Kopas vadītāja Inguna Žogota, stāstot par „Tīni”, atgādināja, ka sākotnēji 90. gados radās folkloras kopa „Madara”, kurā muzicēja Kokneses mūzikas skolas bērni, bet vēlāk tā ieguva nosaukumu „Tīne”. Mainās dalībnieku sastāvs, bet nemainīga paliek bērnu aizrautība un interese arvien dziļāk ielūkoties mūsu tautas mantojuma krātuvēs. Šajā sadziedāšanās reizē, kā jau saulgriežu laikā, skanēja gan līgotnes, gan dziesma, kas pierakstīta Bebros, kā arī uz danci plāniņa vidū tika lūgti bērnu vecāki, kuriem piebiedrojās arī citi. Skatītāju aplausi bija apliecinājums – ja mums aug tāda jaunā paaudze un, ja ir tādi sava darba entuziasti kā Inguna Žogota – folkloras mantojums vienmēr būs mūsu dzīves sastāvdaļa.

Koknesietes - folkloras kopa „Urgas” dziedātājas, tērpušās Lielvārdes puses, Stukmaņu un Zemgales tautas tērpos savās dziesmās sumināja gan Jānīti, gan Pēteri, gan aicināja dziedāt līdzi Kurzemes novada dziesmai „Es uzkāpu kalniņā” un sauca rotaļās. Jaunjelgavas folkloras kopa „Lauce” pieskandināja Blaumaņa pagalmu ar sievu varenām balsīm un mazo jaunjelgaviešu līdzi dziedāšanu un muzicēšanu. Ciemiņi no Lielvārdes – folkloras kopa „Josta”, rotājušies jāņuzāļu vainagos, cēla godā Lielvārdē pierakstītas teicamās dziesmas, viņuprāt, teicamās dziesmas vislabāk raksturo katru novadu.

„Savieši”, viena no vecākajām folkloras kopām, kas dibināta 80. gados, pastāstīja, ka festivāla „Baltica 2015” norises laikā rīkos atvēršanas svētkus savam jaunākajam veikumam – dziesmu grāmatai „Zirga pase”, tāpēc arī viņu priekšnesumā starp Jāņu līgotnēm izskanēja tautasdziesmas par arāja kumeliņu.

„Mums patīk dziedāt ziņģes un tautasdziesmas!” – atklāja kapela „Aizezeres muzikanti”, savās dzīvespriecīgajās dziesmās apdziedot puišus un meitas. „Jānīts ziedus salasīja, Pēterītis izkaisīja…” - gaidot Pēterdienu, lustīgie muzikanti aicināja uz kopīgu līgodziesmu. Skaisti ielīgots folkloras festivāls „Baltica 2015”! Piedalīsimies un sekosim līdzi festivāla pasākumiem!

Sarmīte Rode

Anitas Šmites foto

Pasākumu kalendārs
Kokneses novada vēstis

Jaunākās galerijas


back to top