Drukas resursa adrese: http://koknese.lv/pasakumi/3363/velobrauciens
Drukas datums: 11:42:19 02.12.2020

Velobrauciens

10.09.2016 10:00 kur : Kokneses pilsdrupas un parks

10. septembrī Kokneses viduslaiku pilsdrupās svinīgi atklāja Eiropas kultūras mantojuma dienas, kas šogad Latvijā un visā Eiropā tika svinētas no 9. līdz 11. septembrim. Dalībai Eiropas kultūras mantojuma dienām šogad Latvijas Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijai tika izvirzītas kultūrvēsturiskās ainavas, to vidū arī Daugavas ieleja no Kokneses līdz Pļaviņām, kas ir Latvijas kultūrvēsturiskā un dabas mantojuma kopuma nozīmīga daļa.

Tieši šajā dienā jau trešo rudeni Kokneses Tūrisma centrs aicināja aktīvās atpūtas cienītājus doties velobraucienā - izzinošā ekskursijā “Daugavas ieleja no Kokneses līdz Pļaviņām”. Pirms svētku atklāšanas pilsdrupās pulcējās velobraucēji ne tikai no Kokneses, Iršiem, Bebriem, bet arī no Rīgas, Rēzeknes, Jelgavas, Madlienas, Trikātas. Tik daudzi vēlējās doties ceļā pa kādreizējo Daugavas ieleju, par kuras kādreizējo skaistumu un varenību varēja pārliecināties fotogrāfiju izstādē „Atmiņu Daugava”, kura tapusi sadarbībā ar vienu no grāmatas „Atmiņu Daugava” autoriem - novadpētnieku Jāni Ivaru Padedzi.

Kokneses Tūrisma centra direktore Daina Liepiņa aicināja Kokneses novada domes priekšsēdētāju Daini Vingri uzvilkt mastā Eiropas kultūras mantojuma karogu, kas simbolizēs mūsu Daugavas nezūdošo mantojumu Eiropā. Dainis Berdigāns, pārstāvis no Latvijas Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas, sveicot klātesošos, sacīja: „Šodien ar jums kopā ir vēl 20 miljoni visā Eiropā, kas svin šo dienu. Novēlu būt čakliem mantojuma kopšanā, kas jums ir apkārt, lai arī jūsu bērni var piedzīvot tādus mirkļus kā šodien!”

Pēc svinīgā brīža viens no velobrauciena organizētājiem Artis Zvejnieks informēja par drošības noteikumiem un deva startu brauciena sākumam. „Kad Koknesē ir svētki, vienmēr spīd saule!” – prieks par šo vasarīgo dienu iedvesmoja braucējus apmēram 60 kilometrus garajam maršrutam: Kokneses pilsdrupas – Likteņdārzs – Urgas – Rīteri -Klintaine – Stukmaņi - Pļaviņas Kriškalni – Mežrijas – Draudavas – Paugas – Kokneses pilsdrupas. Daina Liepiņa teic: „Šajā trešajā velobraucienā ir uzstādīts dalībnieku skaita rekords – ap 100 drosmīgu velobraucēju! Visjaunākā dalībniece bija astoņgadīgā Laura Igaune no Jelgavas, bet viņas mamma ir dzimusi iršēniete.” „Lai arī brauciena laikā bija jāuzmanās no iršiem un lapsenēm, asfaltētu ceļu nomainīja grants ceļi, vietām brauciens bija jāveic pa aizsargdambi, mazākām meža takām, tuneļiem un pār nelielu ūdens šķērsli, kur noderēja savstarpēja palīdzība, velobrauciens ir noritējis veiksmīgi,” atzīst Artis Zvejnieks. Stukmaņu muižā, Klintaines pagasta pārvaldes ēkā, ceļotāji noskatījās filmu par „Atmiņu Daugavu”, kas izveidota, izmantojot Latvijas Kinofotofono dokumentu arhīva hronikas. Tāpat kā divos iepriekšējos velobraucienos, kuru galamērķis bija Irši, braucējiem sekoja domes autobuss, lai spēku zudumā kāds no brauciena dalībniekiem varētu atpūsties. Sasniedzot Pļaviņas, izbaudot gleznaino Daugavas ainavu uz promenādes, mazliet atpūtušies, uzņēmīgie velobraucēji devās atpakaļceļā uz Koknesi. Ap pulksten sešiem vakarā velobrauciens noslēdzās Kokneses pilsdrupās, kur šīs dienas varoņus gaidīja siltas vakariņas, bet tālākā vakara gaitā ar stāstiem un leģendām par Daugavas ieleju iepazīstināja Spodra Briede.

Sarmīte Rode

Daces Svētiņas foto