Drukas resursa adrese: http://koknese.lv/pasakumi/3261/kokneses_sams_pamodinats__turisma_sezona_sakusies
Drukas datums: 09:02:22 07.06.2020

Kokneses Sams pamodināts – tūrisma sezona sākusies!

17.05.2014

Sama modināšanas svētki 17. maijā Koknesē, dūcot Tvīda braucēju velosipēdu zvaniem, ieskandējuši jauno tūrisma sezonu. Jau piekto pavasari koknesieši ar daudzveidīgu svētku programmu modināja dižo Daugavas iemītnieku. Jāteic gan, ka jau nedēļu iepriekš koknesietim Kristapam Ādamsonam izdevās pamodināt vienu 52,5 kilogrami brangu samu. Tātad, pieredzējušie makšķernieki nav runājuši niekus – lielākie ūsaiņi mīt Daugavā pie Kokneses!

Svētku svinības jau iesākās 16. maija vakarā pie Ragāļu kroga Tvīda brauciena ieskaņas pasākumā krāmu tirdziņā Vintage, kurā piedaloties dažādās radošajās darbnīcās varēja baudīt 20. gadsimta 20.-30. gadu noskaņu. Tā bija vienreizēja iespēja sagatavoties nākamās dienas Tvīda braucienam – retro stila tērpus un rotas mainīt, pirkt, pārdot vai dāvināt. Ciemiņi no Rīgas – radošās darbnīcas „Lolitas skapis” dekupāžas meistarklasē aicināja pagatavot rotājumus velosipēdam, bet Tvīda stila darbnīcā mākslinieces Danas Dombrovskas un jauniešu no organizācijas palīdzi.lv darbošanās noslēgumā tapa Tvīda tērpu demonstrējumi. Tiem lieliski piestāvēja SIA „Ērenpreiss Original” velosipēdu darbnīcas velosipēdi, kuri arī bija atceļojuši no Rīgas. Par lustīgām ziņģēm gādāja Kokneses spēlmaņu kopa „Skutelnieki”, bet līdz puspieciem rītā „Ragāļu kroga” pagalmā nenorima labākā Tvīda ballīte ar dīdžeju Ēriku Lejiņu. Vēl pirms ballītes tika demonstrēts mēmais kino ar leģendāro Čārliju Čaplinu.

17. maijā svētku rīts Kokneses estrādē sākās ar gadatirgus rosību. Ceriņziedu smarža un saulītes priecīgais vaigs maziem un lieliem svinētājiem dāvāja skaistu svētku dienu. No malu malām ieradušos tirgotājus – amatniekus, stādu audzētājus un pirkt gribētājus viesmīlīgi sagaidīja dižais ūsainis – Kokneses Sams, kurš visas dienas garumā pagodināja koknesiešus un ciemiņus ar savu klātbūtni. Tirgū kā jau tirgū – katram kaut kas lieti derēja. Un, kas gan būtu līksmā pulcēšanās bez gardām piparkūkām un atspirdzinošā Odzienas alus!

Pagājušajos Sama modināšanas svētkos pirmo reizi Koknesē notika Tvīda brauciens, kuru koknesiešiem organizēt palīdzēja „Latvijas veclaiku divriteņu klubs” un SIA „Ērenpreiss Original” velosipēdu darbnīca. „Šogad koknesieši vairs nebija jāskubina – tie, kas piedalījās pirmajā Tvīda braucienā, arī šajā reizē bija posušies svētkiem un līdzi aicinājuši draugus,” – ar gandarījumu atzina Ita Lejiņa, Kokneses Tvīda brauciena idejas iniciatore. Tieši pulksten 11 Sams deva startu krāšņajai retro tērpu un ziediem izpušķoto velosipēdu parādei. Dūcinot zvaniņiem, skanot „Latvijas veclaiku divriteņu kluba” vadītāja Mārtiņa Eņģeļa uzmundrinājumiem un līdzjutēju gavilēm Tvīda brauciens no estrādes gar Kokneses luterāņu baznīcu aizvijās pa Kokneses ielām. Mārtiņš Eņģelis atzinīgi novērtēja, ka patiesi katrs brauciena dalībnieks bija rūpīgi gatavojies, lai iejustos tēlā, kas atsauktu atmiņā pagājušā gadsimta 20.-30. gadu romantiku. Tvīda brauciens vienoja visas paaudzes - jaunākajam Tvīda dalībniekam bija četri gadi, vecākajam matos sirmums, bet sejā jauneklīgs smaids. Tāpat kā pagājušajā gadā Kokneses pilsdrupās tapa brauciena dalībnieku kopīgs foto. Tvīda brauciens parasti noslēdzas ar Tvīda karaļa un karalienes izvēli. Kokneses Tvīda braucienā tika sveikta arī Tvīda ģimene. Šo titulu ieguva koknesiešu Briežu ģimene – Līvija, Linda, Amanda, Kristaps. Pēc žūrijas atzinuma par Tvīda pāri kļuva koknesiete Ligita Vingre un aizkrauklietis Pēteris Kirilovs. „Gluži kā no žurnāla „Atpūta” vāka!” – apliecināja skatītāji. Pētera kungs arī pagājušajā gadā bija Tvīda brauciena dalībnieks Koknesē. Viņš ar lepnumu pastāstīja, ka 1936. gadā ražoto „Latvell” velosipēdu mantojis no tēva. „Ja arī šogad Koknesē brauciena dalībnieku skaits bija mazliet mazāks – 80 dalībnieki, tas patīkami pārsteidza ar labo sagatavotību”, vienprātīgi atzina Toms Ērenpreiss un Mārtiņš Eņģelis – pieredzējušie Tvīda braucienu organizētāji Rīgā.

Konkursā par garākajām ūsām un bizēm šoreiz kungus pārstāvēja tikai pats Sams, jo citi ūsaiņi šajā laikā bija devušies vērot hokeja spēli. Bet, kurš gan var pārspēt Samu ūsu garumā! Par garākās dabiskās bizes īpašnieci kļuva Inga Balode, bet par asprātīgu garas jo garas bizes radīšanu balvu saņēma Elizabete Bērzkalna.

Jau rīta agrumā Kokneses estrādē noritēja citas aktivitātes – bērni priecājās par piepūšamajām atrakcijām un vizināšanos elektromobilī. Dažs noteikti pirmo reizi uzdrošinājās uzkāpt zirdziņa mugurā, citi izmēģināja prasmi loka šaušanā. Pilsdrupās apmeklētājus vilināja uz uguns vārītā sama zupa un izbrauciens ar motorlaivu.

Dienas vidū līdzjutēju netrūka viduslaiku spēlēm.

Kokneses novada deju kolektīvi: Vecbebru Profesionālās un vispārizglītojošās internātvidusskolas jauniešu deju kolektīvs „Kāre”, Kokneses jauniešu deju kolektīvs, Kokneses kultūras nama vidējās deju paaudzes deju kolektīvs „Liepavots” un Iršu pagasta vidējās paaudzes deju kolektīvs „Irši” aicināja uz koncertu „Ceļā uz starptautiskajām Hanzas dienām”. Koknese ir sena Hanzas pilsēta, un šomēnes Libekā, Vācijā, notiks 34. Starptautiskās jauno laiku Hanzas dienas, kurās ar svētku programmu piedalīsies arī Kokneses pašdarbnieki.

Visas dienas garumā „Kokneses tūrisma centrs” aicināja piedalīties lielajā Sama loterijā ar galveno balvu – velosipēdu no AS SEB bankas. Par laimīgās balvas īpašnieku kļuva koknesietis Gustavs Grīslis.

Šogad Kokneses novada domes PA „Kokneses tūrisma centrs” (KTC) svin 15 darba gadu jubileju. Pirmo reizi Kokneses viduslaiku pilsdrupās tūrisma veicinātāji Koknesē aicināja uz Muzeju nakts pasākumu „Kad ik akmenī dzīvība pulsē”. „Kokneses viduslaiku pilsdrupas ir kā dārgakmens, ko apvij Pērse un Daugava, tās sevī atbalso senatnes burvību, ar ko vēlamies atdzīvināt un rotāt svētkus”, sacīja (KTC) direktore Daina Liepiņa. Šajā vakarā apmeklētāju paviljonā atklāja nelielu restaurētu senlietu ekspozīciju. Ikviens varēja izmēģināt spēkus metamo cirvju un šķēpu mešanā mērķī, izkalt savu laimes vērdiņu vai darboties smilšu animācijas darbnīcā. Sparīgākie Muzeju nakts dalībnieki ļāvās aizraujošam piedzīvojumam – orientēšanās pārgājienam „Misija – Koknese”, bet citi nelaida garām iespēju ietērpties viduslaiku tērpā un nofotografēties pie senajiem mūriem. Pilsdrupām satumstot, uz lielā piepūšamā ekrāna latviešu mākslas filmu mīļotāji varēja vērot vecos labos, „Vella kalpus”.

Siltais maija vakars bija vislabākais laiks zaļumballei ar grupu „Mākoņstūmēji” Kokneses estrādē.

Starp citu, gadatirgus laikā „Kokneses Tūrisma centrs” dalīja ķirbju sēkliņas, lai ikviens tās iesētu, un mēs visi rudenī varētu satikties tūrisma sezonas noslēguma pasākumā – dižo ogu parādē. Jo no visa, kas ir mazs, var izaugt liels kaut kas!

Paldies par ieguldīto darbu svētku organizētājiem, atbalstītājiem un visiem, kas bija kopā Sama modināšanas svētkos Koknesē! Latvijas apceļotāji sirsnīgi gaidīti pie mums – Kokneses novadā!

Kokneses Novada Vēstis