Drukas resursa adrese: http://koknese.lv/pasakumi/10433/rudenaju_svetki_koknese_godam_nosvineti
Drukas datums: 01:11:42 04.12.2020

Rudenāju svētki Koknesē godam nosvinēti!

26.09.2020 08:00

Ar rudens veltām bagātu gadatirgu, ilgi gaidītiem amatierkolektīvu koncertiem, moto kluba "Brīvības Gari MC" un kluba draugu parādes braucienu pa Koknesi, uguns iedegšanas rituālu un gaismas gājienu pa Kokneses parku, ar krāšņu uguns šovu Kokneses pilsdrupās aizvadīti Rudenāju svētki Koknesē.

Saulainā 26. septembra diena bija kā radīta lieliskai atpūtai, lai baudītu Rudenāju svētkus, kurus organizēja Kokneses novada pašvaldība,  Kokneses kultūras nams un Kokneses tūrisma informācijas centrs. Šopavasar nenotika tradicionālie Sama modināšanas svētki ar pavasara gadatirgu, tāpēc rudens skaistākajā laikā, kad piepildās apcirkņi, rudens gadatirgū varēja svinēt īstus ražas svētkus. Plašajā vairāk nekā simts tirgotāju pulkā bija gan Kokneses novadā labi pazīstami sava aroda pratēji, gan zemnieku saimniecības, mājražotāji, amatnieki no Latvijas visdažādākajiem novadiem.

Rudenājos varēja sajust šo īpašo tirgus gaisotni ar andelēšanos un iespēju vienuviet apskatīt čaklu roku izaudzētos puķu un ogulāju stādus, nodegustēt īstu latvju saimnieču radītās rudens veltes.

"Gardi gan!" – sacīja ikviens, kas nobaudīja vietējo uzņēmēju – atraktīvā SIA "Rīta Putni" īpašnieka Bruno Cīruļa uz šai pusē redzētā vislielākā āra grila gatavoto paipalu "Bučeru" vai SIA "Kūpiņsala" saimnieces Līgas Zaulas vārīto soļanku un citus gardumus.

Svētku dienā bērni varēja izpriecāties Evitas Briņķes piedāvātajās piepūšamajās atrakcijās, kā arī izvizināties Vitenbergu ģimenes loloto zirdziņu mugurā.

Laikā, kad Kokneses parks lēnām krāsojas rudens zeltā, Rudenāju svētku apmeklētājus priecēja Kokneses novada pašdarbnieku muzikālie un deju priekšnesumi, jo šajā dienā parks bija kļuvis par amatnieku pilsētiņu, kurā skanēja dzīvespriecīga mūzika.

Laukumā pie "Fauna galvas" gadatirgus rosībai brīnišķīgu noskaņu piešķīra Druvja Andriksona vadītās vokālās studijas meiteņu sniegums, kapela "Aizezeres muzikanti" (vadītāja Inese Skuja) un vienmēr smaidošie "Kokneses zēni" (vadītāja Ināra Mačuļska).

Pie skulptūras "Mūžībai" svētkiem par godu taures skaņās viļņojās gaiss – Kokneses pūtēju orķestris enerģiskā vadītāja Ziedoņa Puķīša vadībā pēc ilgāka laika atkal varēja uzgavilēt klausītājiem. Jo visskaistākais brīdis ir tas, kad mūzikas skaņas rod atbalsi klātesošo aplausos.

"Neviena pandēmija nevar atņemt mums dejot prieku!" – dejas solī izteica mūsu lieliskie deju kolektīvi. Paldies par cēlo dejas soli vidējās paaudzes deju kolektīviem "Liepavots" (vadītāja Inta Balode), "Irši" (vadītāja Ilona Ūdre), "Rats" (vadītāja Laura Freimane), Kokneses kultūras nama jauniešu deju kolektīvam (vadītāja Agra Bērziņa) un līnijdeju meiteņu un dāmu kolektīvam (vadītāja Inga Ozoliņa).  

Koncerta vērotāji varēja arī iepazīties ar Kokneses tūrisma informācijas centra piedāvāto tūrisma informāciju un uzzināt vairāk par biedrības "Pērses krasts" šī gada aktualitātēm, tai skaitā interaktīvo spēli mobilajā tālrunī.

Svētku dienas pēcpusdienā notika moto kluba "Brīvības Gari MC" un kluba draugu – moto kluba "Drakons" un vēl citu moto entuziastu parādes brauciens pa Koknesi ar apstāšanos Kokneses viduslaiku pilsdrupās. "Brīvības Gari MC" pārstāvis koknesietis Aigars Zelčs pastāstīja, ka, uzzinot par Rudenāju svētkiem, radusies ideja moto kluba sezonas noslēgumu rīkot tieši šajā dienā, lai būtu kopā ar svētku svinētājiem. Vairāk nekā 50 spēkrati dižojās parādē viduslaiku pilsdrupās. Daudzi parādes apmeklētāji izmantoja iespēju aprunāties ar vīrišķīgā vaļasprieka piekritējiem un arī nofotografēties. Pirms došanās tālāk uz Staburaga pagastu, baikeriem tika piedāvāta iespēja nokļūt viduslaiku atmosfērā – pagājušajā gadā atklātajā moku kambarī. Ikviens apmeklētājs varēja izmēģināt arī citas ar viduslaikiem saistītas aktivitātes un nogaršot uz ugunskura vārīto ķirbju zupu.

Paldies atsaucīgajiem novadniekiem un viesiem, kuri Kokneses parkā  vakara pusē satikās pie Pērses ūdenskrituma atveida, kur pie iedegta un rudens ziediem rotāta ugunskura uz īpašo uguns rituālu aicināja latviskās dzīves ziņas zinātāji - folkloras kopas "Urgas" dalībnieki un vadītāja Inguna Žogota. Lai mums pietiktu svētības it visā, ko darām, ugunij tika dots ziedojums –  jaunās ražas rudzu grauds, bišu vaska gabaliņš, pērno Jāņu vainadziņš un vēl citi ziedojumi, līdzi dziedot Latvju dainās ieliktos spēka vārdus. Katrs tika pie sava egļu zariņa, lai tajā ar dzītiņu – saules dzīpariņu ievītu visas savas labās domas un pēc tam to atdotu ugunij ar vēlējumu: "Lai top!".

No ugunskura paņemtās uguntiņas, iededzot lāpas un gaismeklīšus, varēja sākties gaismas gājiens pa Kokneses parku, kurā paši sparīgākie gājēji bija mazie ķipari kopā ar saviem vecākiem.

Izejot cauri Jāņa vārtiem un uz mirkli apstājoties, Inguna Strazdiņa atgādināja, ka aizvadītajā vasarā mūs priecēja noskaņu koncerti, kuros varējām iepazīt jaunus talantus, bet arī mūsu novadā netrūkst talantīgu jauniešu, kuri veiksmīgi iesākuši savu ceļu mūzikā. Viens no viņiem – Jānis Bots, kurš vairāk pazīstams bebrēniešiem, gājiena dalībniekiem nodziedāja trīs savas paša sacerētas dziesmas.

Nonākot Pērses krastā pie Tējas namiņa, ar flautas spēli gājiena dalībniekus sagaidīja trīs apburošas meitenes – Kokneses Mūzikas skolas talantīgās audzēknes. Kad gaismas gājiens sasniedza Kokneses pilsdrupas, priekšpilī atnācējus sveica Kokneses Mūzikas skolas saksofonistu kvartets.

Saulei lēnām rietot pār Daugavu un Kokneses pilsdrupām, kā spožs svētku noslēgums bija grupas "Soul of Flames" radītais uguns šovs – trīs jaunu mākslinieku uzstāšanās, kuru ar sajūsmu un ovācijām uzņēma mazi un lieli brīnumainās uguns izrādes skatītāji.

Lai skaisti pavadītie Rudenāju svētki Koknesē kļūst par tradīciju – ik rudeni svinēt brīdi, kad piepildīti ražas apcirkņi!

Kokneses novada domes

Tūrisma un sabiedrisko attiecību nodaļa

Anitas Šmites foto