Lapas karte
AA+A++
A AAA

Kopā ar Sama modināšanas svētkiem aizvadīts amatierteātru festivāls "Pērses krastos"

23.05.2019

60778425_2296216627112396_5946194368032407552_o.jpgPirmo reizi Sama modināšanas svētkos valdīja teātra noskaņa, jo pasākumiem bagāto svētku dienu vēl krāsaināku radīja amatierteātru festivāls "Pērses krastos". 18. maijā visas dienas garumā 11 amatierteātri no dažādām Latvijas vietām savu spēlēt prieku atklāja Kokneses parkā, Blaumaņa pagalmā, Kokneses kultūras namā, kā arī Bebru un Iršu pagastos.

Inguna Strazdiņa, Kokneses amatierteātra režisore, teic: "Jau 13. reizi teātra spēlētājus kopā sasauca festivāls "Pērses krastos", kas tradicionāli notiek ik pēc diviem gadiem jūlija vidū. Zīmīgi, ka arī pieteikušies bija 13 kolektīvi, bet divi no tiem diemžēl ierasties nevarēja. Šoreiz izlēmām festivālu apvienot ar tūrisma sezonas atklāšanas svētkiem, jo šovasar no 19. līdz 21. jūlijam Alūksnē notiks Latvijas amatierteātru festivāls – liels un nozīmīgs notikums visiem, kuri savu brīvo laiku velta teātra mākslai.

Pirmajos festivālos Koknesē ieradās apmēram četri kolektīvi, bet tagad piedalīties gribētāju skaits ir krietni pieaudzis. Atšķirībā no citur rīkotajiem festivāliem, pie mums izrādes nevērtē ekspertu žūrija. Tas paver iespēju  pieteikties un sevi parādīt arī kolektīviem, kas nesen sākuši darboties. "Pērses krastos" ierodas kolektīvi, kas ir sasnieguši augstu līmeni, kā arī tie, kuri spēlē savam priekam un kuplina savu pagastu kultūras dzīvi. Gadu gaitā mums ir izveidojusies draudzība ar Brocēnu teātri, Saldus tautas teātri, Ābeļu pagasta amatierteātri, arī ar lielvārdiešiem, kuri šoreiz nebija mūsu pulkā. Priecē, ka mūsu oriģinālajā masku kokā parādījās vairākas jaunas maskas no kolektīviem, kas uz svētkiem ieradās pirmo reizi."

Ieguvēji no šī radošā pasākuma ir arī Bebru un Iršu pagastu iedzīvotāji. Tēlnieka V.Jākobsona memoriālajā mājā bebrēnieši varēja noskatīties Vilzēnu amatierteātra "Man patīk…" iestudēto Ādolfa Alunāna lugu "Pašu audzināts", režisore Aira Lapkovska un Kārķu amatierteātra sniegumā Hermaņa Paukša komēdiju "Ar spaini pa galvu", režisore Dace Pieše. Savukārt Iršu pagastā skatītāji sirsnīgi uzņēma Ābeļu pagasta amatierteātri ar pieredzes bagātā režisora Pētera Draņeviča iestudēto Andra Niezviedža komēdiju "Viņa ir īstā, muterīt!" un Uzvaras amatierteātri ar izrādi: Harijs Ammers "Četras dāmas un džokers", režisore Iluta Puķīte.  

Amatierteātri, kuri savas izrādes rādīja Koknesē, izbaudīja arī Sama modināšanas svētku plašo pasākumu programmu un tuvāk iepazina Kokneses skaistākās vietas. Svētku rītā Kokneses parkā pie skulptūras "Mūžībai" festivālu atklāja Brocēnu teātris ar Ādolfa Alunāna iestudējumu "Seši mazi bundzenieki", režisore Zanda Strogonova. Kamēr noritēja Tvīda brauciens, Blaumaņa pagalmā skatītāji dzīvoja līdzi Carnikavas amatierteātra "Nagla" jaukajam Jukuma Paleviča mīlas stāstam "Preilenīte" Zigurda Neimaņa režijā. Pie skulptūras "Mūžībai" izrādi maziem un lieliem bērniem pēc Anitas Zeiliņas grāmatas motīviem "Lietusmētelīša ceļojums jeb kad zāle bija zaļāka" rādīja Rundāles amatierteātris "Stella", režisore Lilita Lauskiniece.

 Kokneses kultūras namā Valkas pilsētas teātris un režisors Aivars Ikšelis aicināja uz Antona Čehova iestudējumu "Jubileja". Mazajā zālē Tārgales amatierteātris "Tango" priecēja ar Ritas Griezes režisēto Harija Ammera komēdiju "Četras dāmas un džokers". Vasaras tveicē atspirdzināja Saldus Tautas teātris ar  iestudēto Jevgenija Švarca lugu "Sniega karaliene", režisore Inese Legzdiņa. Lizuma amatierteātris "Daiva" koknesiešiem bija atvedis Reja Kūnija komēdiju "Bīstami – sieva", režisore Solveiga Vilka.

Lai arī kā bija sākotnēji iecerēts, festivāla noslēgumā neizskanēja Andra Kristona uzrakstītā šiem svētkiem veltītā himna, bet Kokneses amatierteātris to ir nolēmis saukt arī par sava kolektīva himnu, un koknesieši to noteikti dzirdēs.

Par festivāla tradīciju ir kļuvusi kopīga "Teātra" zupas baudīšana un dalīšanās dienas iespaidos. Tā bija arī šajā reizē, kad ar gardo virumu tika pacienāti gan aktieri, gan atsaucīgie izrāžu vērotāji. "Gadu gaitā mums ir izveidojies labi zināms skatītāju loks. Paldies viņiem par mums dāvāto uzticību!" – saka Inguna Strazdiņa.

 Visas izrādes iedvesmoja ar savu dzīves prieku, kas ļoti iederējās svētku dienas gaisotnē. Festivāla rīkotāji – Kokneses amatierteātris pateicas visiem atsaucīgajiem teātra spēlētājiem, novēlot pēc diviem gadiem atkal satikties "Pērses krastos"!

Jāteic, ka Kokneses amatierteātrim sezona vēl nav beigusies. Jūlija otrajā nedēļā koknesieši ar Ingunas Strazdiņas režisēto izrādi – Pērs Ulovs Enkvists "Vectēva māja" dosies uz starptautisko amatierteātru festivālu "Spēlētprieks" Limbažos.

Trīs radošas dienas jūlijā paies amatierfestivālā Alūksnē, kam šoreiz dota devīze "Spoguļo". Inguna Strazdiņa stāsta: "Tradicionāli šajā festivālā būs svētku gājiens un svinīga svētku atklāšana. Pirmo reizi tiks pasniegta Līvijas Akurāteres balva, jo cienījamā teātra zinātniece daudzu gadu garumā ir piedalījusies amatierteātru festivālos un skatēs. Mēs viņu sirsnīgi dēvējām par amatierteātru krustmāti. Arī Alūksnē mēs rādīsim "Vectēva māju". Uz šo festivālu varēja pieteikties ar izrādi, kas pēdējos piecos gados reģionālajā skatē ir ieguvusi vismaz III pakāpi. Mēs varējām izvēlēties spēlēt Justīnes Kļavas "Dāmas" vai "Vectēva māju" jo abas šīs izrādes ir labi novērtētas. Izrādi "Dāmas" 8. decembrī spēlēt festivālā Lietuvā mūs ir izvirzījusi Latvijas amatierteātru asociācija."

Lai Kokneses amatierteātrim notikumiem bagāta vasara, kurā iznāk laiks arī atpūsties un smelt iedvesmu jaunai sezonai!

Sarmīte Rode

Foto no Kokneses amatierteātra arhīva

 

 

 

Pasākumu kalendārs
Kokneses novada vēstis

Jaunākās galerijas


back to top