Drukas resursa adrese: http://koknese.lv/kulturas_dzive_kokneses_pagasta/kokneses_amatierteatra_jaunakais_veikums__izrade_cirulisi
Drukas datums: 08:09:47 28.07.2021

Kokneses amatierteātra jaunākais veikums – izrāde "Cīrulīši"

10.05.2019

img_20190421_wa0003_1.jpgTuvojas maija gaišākie svētki – Mātes diena. Kokneses amatierteātris savu sveicienu Mātes dienā ar pirmizrādi - Harija Gulbja iestudējumu "Cīrulīši" jau uzdāvināja koknesiešiem Lieldienu priekšvakarā. Arī tradicionālajā festivālā "Teātra pavasaris Secē" jaunā izrāde aizkustināja skatītāju sirdis ar izcilu aktieru sniegumu un režisores Ingunas Strazdiņas paveikto.

Harija Gulbja 1974. gadā uzrakstītais darbs iemūžināts Oļgerta Dunkera 1980. gada kinofilmā, tā ir bijusi iemīļota izrāde Dailes teātrī un uz Nacionālā teātra skatuves. Ir autoru lugas, kas nenoveco un savu vēstījumu nes cauri laikiem. "Cīrulīši" ir izrāde par mums un arī kā veltījums latviešu viensētām.

Režisorei Ingunai Strazdiņai piemīt māka katram aktierim saredzēt savu īsto lomu. Cīrulīšu Zelmas lomā mātes mīlestībā staro amatierteātra ilggadējā aktrise Rita Čerkovska. Inguna Strazdiņa teic: "Es gribēju iestudēt izrādi, kurā viņai būtu galvenā loma. Rita ir pieredzējusi aktrise, bet līdz šim savu talantu atklājusi vairāk raksturlomās. Zelmas tēls patiesi ir tuvs viņas būtībai."

Režisore stāsta, ka visvairāk skatītājiem Cīrulīšu saimnieces tēls saistās ar slavenās aktrises Veltas Līnes atveidoto kino lomu, bet lugā autors norādījis, ka Zelmai ir 57 gadi. Koknesiešu izrādē varone vairāk līdzinās lugas dramaturga redzējumam.

Arī pārējie lomu atveidotāji: Sandis Migla, Jānis Madžulis, Sanita Ķūķe, Marina Liepa, Aija Juste, Evita Brinķe un Edgars Zavelis ir gājuši savu meklējumu ceļu un atraduši saviem varoņiem spilgtākās nianses. Kaimiņienes Olgas lomā lieliski iejutusies Iveta Žilinska, kurai šī ir pirmā loma Kokneses amatierteātrī, bet viņa ir spēlējusi citos kolektīvos. Ivetas Žilinskas varonei skatītāji veltīja sirsnīgus sajūsmas aplausus. Jāuzteic arī veiksmīgais skatuves ietērps, kam fonā parādās akas zīme – latviešu spēka zīme, kas simbolizē jaunu sākumu un sargā dzimtu, ģimeni. Emocionālo noskaņu veido izvēlētā Raimonda Paula mūzika un gaismu spēle. Paldies par radošumu Alenam Emīlam Oknovam!

Centrālais lugas notikums ir pēdējās vakariņas, ko var nodēvēt arī par Vakarēdienu Cīrulīšos. Šo vakariņu laikā Zelma pēkšņi sev atklāj cik maz un cik virspusēji viņa pazīst savus bērnus jeb Gulbja vārdiem runājot: "Bērni, kas kļuvuši par tādu līdz galam nepadarītu darbu…". Zelma ir sagatavojusi saviem bērniem, viņasprāt, emocionālas un svarīgas dāvanas, tā ir viņas vēlme ar kopīgām ģimenes atmiņām atdzīvināt un aptvert notikumus, kas saistīti ar kopīgo un nozīmīgo pagātni. Mātei liekas svarīgi nodot pagātnes liecības saviem bērniem, taču izrādās, ka "stāsts par pagātni" bērnos neatrod adresātu.

Mums katram ir savas izjūtas, domājot par "Cīrulīšiem". Tiem, kas jau redzējuši izrādi, saviļņojumu radīja režisores ideja par bērnības atmiņu simbolu izmantot sasaukšanos ar svilpauniekiem. Izrādes gaitā ik pa laikam kāds no varoņiem patur plaukstā māla putniņu un tajā iepūš atbalsi no savas bērnības. Ar svilpaunieku skaņām bērni izrādes beigās atsauc māti atpakaļ uz Cīrulīšiem.

Inguna Strazdiņa teic: "Mūsu izrāde nav par to, ka Zelma nespēj atstāt Cīrulīšus, bet par viņas vēlmi nebūt bērniem par nastu. Zelma viņus vienmēr gaidīs savos Cīrulīšos."

 Paldies Kokneses amatierteātrim par vēl vienu izrādi, kas neatstāj vienaldzīgus, bet liek domāt. Katram par savām mājām.

Sarmīte Rode

Foto no Kokneses amatierteātra arhīva