Drukas resursa adrese: http://koknese.lv/kulturas_dzive_kokneses_pagasta/izrade_par_sapratni_un_piedosanu
Drukas datums: 02:22:03 20.07.2019

Izrāde par sapratni un piedošanu23.02.2018

Katra izrāde pie skatītājiem atnāk īstajā brīdī. 16. februārī Kokneses amatierteātra  jauniestudējums - dāņu dramaturga Pēra Ulova Enkvista luga "Vectēva māja" ar savu vēstījumu sasniedza skatītājus, neatstājot vienaldzīgus, bet rosinot domāt vēl un vēl.  Lugas centrā ir pusaudzis, kurš, nonācis psihiatriskajā slimnīcā, iedomājas sevi sarunājamies ar Dievu, kurš iemiesojies… kaķī. Kas notiek jauna cilvēka dvēselē, kad tiek sagrauti viņa sapņi, zaudēta vectēva māja, vienīgā vieta, kur varēja sajust mīlestību? "Dziļi, spēcīgi, izjusti!"- tā varēja lasīt komentāros sociālajos tīklos, skatītājiem daloties iespaidos pēc pirmizrādes. Kokneses amatierteātra aktieri Reinholds Sprukulis, Evita Briņķe un režisore Inguna Strazdiņa, kura iejutās arī vienā no lomām, izrādē, kas ir stāsts par sapratni un piedošanu, runā par šobrīd aktuālām tēmām. Režisore teic: "Ar šo izrādi trāpījām desmitniekā, jo tā sasaucas ar pašreizējiem notikumiem sabiedrībā – ar atklātajiem pārkāpumiem Bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā "Ainaži", ar izcilā teologa Jura Rubeņa aiziešanu no mācītāja amata."

Iecere par Pēra Ulova Enkvista lugas "Vectēva māja" iestudējumu Ingunai Strazdiņai radās pirms vairākiem gadiem,  bet darbs sākās pirms pusotra gada, kad savu vēlmi izmēģināt spēkus aktiermākslā izteica Reinholds Sprukulis, kuru viņa bija iepazinusi dažādos jauniešu pasākumos Aizkrauklē. Reinholds mācās Aizkraukles novada ģimnāzijā, spēlē grupā "Netīšām blice" un viņam ir pieredze kultūras pasākumu vadīšanā. Jaunietis ar ģimeni dzīvo Bebru pagastā un ir piedalījies arī mūsu novada pasākumos. Režisore uzteic talantīgo savas lomas spēlētāju: "Reinholds izprot tekstu, domā līdzi  un analizē, kas ir ļoti svarīgi lomas veidošanas procesā."

Sociālās darbinieces Lisbetes lomā pirmizrādē redzējām Evitu Briņķi. Pēc atgriešanās uz dzīvi Koknesē, Evita atgriezusies arī amatierteātrī, kurā jau darbojusies skolas gados. Šī loma uzticēta arī otrai aktrisei – Lienei Dareiko-Sinkevičai.

Mācītājas lomā šoreiz pati izrādes režisore, jo sen jau bija vēlējusies atkal būt uz skatuves. Viņa atzīst, ka visgrūtākais izrādes tapšanā ir bijis nošķirt abas jomas – būt aktrisei un režisorei.

Ne tikai Reinholdam bija pirmā debija tik nopietnā lomā, bet arī Latvijas Mākslas akadēmijas studentei Annai Marijai Novikai, radot tērpu skices, tas bija jauns apliecinājums saviem spēkiem. To pašu var sacīt par aizkrauklieti Alenu Emīlu Oknovu, kurš samērā nesen, bet veiksmīgi apgūst gaismu un skaņu operatora prasmi. Līdzās jaunajiem ir pieredze un profesionalitāte, jo Kokneses amatierteātrim izveidojusies lieliska sadarbība ar scenogrāfu Ivaru Noviku. Izrādes darbība notiek zāles vidū un skatītājiem pašiem jāizdomā, kur atrodas varoņi – vai tā ir cietuma kamera, būris vai vieta, kur vislabāk skan debesu arfa?

Tie, kas nepaguva uz pirmizrādi, jo vietu skaits bija ierobežots, "Vectēva māju" Kokneses kultūras namā varēs redzēt 29. martā pulksten 19.

Sarmīte Rode

Foto: Ingus Pugačovs