Lapas karte
AA+A++
A AAA

Lieldienu pasākumā Iršos iešūpo pavasari

23.04.2019

img_6048__1.jpg21. aprīlī, saules iesildītā dienā, Iršu pagastā tika aizvadītas pirmās Lieldienas. Lieli un mazi iešūpoja pavasari. Lieldienas ir pavasara saulgrieži, ko svin par godu pavasara un saules atnākšanai. Svētkos cilvēki  ar rituālām darbībām mēģina palīdzēt zemes atmodai un tādējādi laicīgi cenšoties nodrošināt zemes auglību un veicinot tās svētību.

Lai lustīgāk pavadītu Lieldienas, Garausis visus aicināja pie Iršu klēts – Magazinas, uz savu "Garauša jampadraci".  Kā zināms, Lieldienu rītā ir agri jāceļas, lai redzētu kā saulīte rotājas un jāmazgājas tekoša ūdenī, kas tek pret sauli. Tas ir maģisks šķīstīšanas rituāls, kas palīdz iegūt možumu, gaišu prātu un veselību. Tāpēc Garausis dalībniekus aicināja uz  rīta vingrošanu Zaķīšu pirtiņas noskaņā.

 Bet, kur gadījās, kur ne Zaķis nebēdnis pār kalnu nākdams visas olas izbēris! Tā nu bērniem jampadracis bija klāt un jāspēj olas sameklēt.  Lieldienu simbols – ola bija jāmeklē pēc īpašas kartes.

 Ik pa brīdim Zaķis aicināja uz lustīgām dejām - kāju izlocīšanai. Neiztika arī bez  maģiskajiem rituāliem olu ripināšanas, kaulēšanās un šūpošanās. Katrs varēja daudzināt Lieldienas un tās godam sagaidīt.

Pasākuma laikā darbojās Iršu bibliotēkas veidotā radošā darbnīca. Čakli darbojoties, jebkurš varēja tikt pie skaista Lieldienu galda dekora.

 Pasākums noslēdzās ar dažādām atrakcijām: Zaķi lec, Olu skrējiens, Disko zaķis un vēl citām jautrībām. Bērnu smaidi vijās visu pasākuma laiku. Un pasākumu izskaņā dalībnieki vienojās kopējam foto.

Zaķis garausis jau cilpo

Tā, ka vējš gar ausīm svilpo.

Bet, tas pēkšņi paklupis,

Visas olas izbēris.

Garausis tik piebildis:

"Nu ir jampadracis klāt!

Nākat bērni palīgā,

Visas olas salasīt.

Kas no tām būs iznācis,

Tas jums jāspēj sameklēt.

Šūposimies augstu, augstu,

Lai var labāk saredzēt "

Iršu pagasta pasākumu organizatore Ilze Kaša

Foto Dace Fišmeistere

Pasākumu kalendārs
Kokneses novada vēstis

Jaunākās galerijas


back to top