“Baltā galdauta svētki” Iršos08.05.2018

3.maijā Iršu klubā notika Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienai veltīts  svinīgs pasākums “Baltā galdauta svētki”.

Šo svētku mērķis ir stiprināt pirms gada Latvijā aizsākto tradīciju -  cilvēkiem pulcēties pie kopīga galda kopienas lokā, svinēt savas valsts esību un brīvību. Balts galdauts ir kā pašapziņas un lepnuma simbols un vienojošais elements. Savukārt, svētku galds latviešu tradīcijās un dainās vēsta par saticību, došanu, laimību un kopā būšanu.

Svētki sākās ar pasākuma vadītājas Gaļinas Kraukles deklamēto dzejoli par Latviju. Ar savām skanīgajām balsīm skatītājus  priecēja vokālie ansambļi “Nianse” no Bebriem, “Zīle” no Vietalvas, ĢAC “Dzeguzīte” bērni un pašmāju dziedātājas.

Ar lielu interesi tika uztverts Eiropas Parlamenta deputāta un iršēnieša  Arta Pabrika stāstījums par savu grāmatu - kultūrvēsturisku eseju “Hiršenhofas stāsts”, kurā ir aprakstīta Iršu tuvāka un tālāka pagātne autora skatījumā. Pabrika kungs svētku dienā aicināja klātesošos izzināt savu dzimtu saknes un ierosmei visiem interesentiem dāvināja savu grāmatu ar autogrāfu.

Pasākuma laikā apmeklētāju acis priecēja galdautu izstāde  no A.Lazdiņas un E.Zeimales dzimtas krājumiem, Dz.Kalniņas darinātās lielākas un mazākas galda sedziņas, un Pļaviņu novada lietišķās mākslas pulciņa “Skanstupe” dalībnieču austie galdauti.

Svētku pasākumu papildināja literārais konkurss, kuru sagatavoja Iršu pagasta bibliotēkas vadītāja Dace Grele. Literārās  aktivitātes laikā klātesošie iepazinās ar Latvijas spilgtāko personību domu graudiem  par mūsu Dzimteni, savukārt, vinnētāji citēja viņu atziņas un dzejoļus.  Veiksmīgākie konkursa  dalībnieki saņēma nelielas pārsteiguma balvas – blociņus, kuru vākus rotāja skaistākie Iršu skati un zemnieku saimniecībā „Zemītes” ceptus īpašos kārumus.

Paldies visiem, kas piedalījās svētku organizēšanā, jo „…ko mēs varam, to mēs darām!”  (V. Vīķe - Freiberga) .Paldies arī pasākuma dalībniekiem un apmeklētājiem!

 

                                                             Iršu kultūras darba organizatore Aija Martuzāne , bibliotēkas vadītāja Dace Grele.

Pasākumu kalendārs
Kokneses novada vēstis

Jaunākās galerijas


back to top