Drukas resursa adrese: http://koknese.lv/kokneses_romas_katolu_draudzes_baznica/triduum_svetki_nosvineti
Drukas datums: 18:56:08 14.07.2020

Triduum svētki nosvinēti!29.03.2016

Tik ilgi gaidītajā pavasara Saulgriežu laikā mums katram ir savs stāsts izdzīvojams. Kokneses sv. Jāņa Kristītāja Romas katoļu draudze kopā ar prāvestu Pēteri Alusiku (Peter Alusik), kā tas pieņemts kristīgajā pasaulē, svinēja Kristus Augšāmcelšanās svētkus.

Lieldienu laiks dabā ir īpašs . Saule izkausē vietām jau samelnējušo sniegu. Lietus noskalo pērno lapu sažuvušās drumslas no parka celiņiem. Pretī gaismai apņēmīgi spraucas koku jaunie dzinumi. Koši zaļās asnu smailītes tā vien “duras”acīs, apliecinot: ir jauns sākums! Daba mostas un atdzimst.

Līdzīgi pulsē arī cilvēka dvēsele: par smagu pērnajie grūtumi,- paša un citu izraisītie. Gribētos lidot un uzspurgt padebešos, kā putnam – tik brīvam! Nespēj. Dīķmalas mēslos saķepuši spārni... Zem nodarīto “gružu” kaudzes saplacis, cilvēks vairs neatpazīst pats sevi. Laiks atmosties, sapurināties un iet pie Dzīvā Ūdens mazgāties! To tad arī mēs, katoļi, šajos svētkos esam aicināti darīt īpaši: izsūdzot grēkus, atjaunojot Kristības solījumu, vienojoties Euharistijā (Pateicības svinēšanā) un svinīgos rituālos, kā vienotai ļaužu saimei pieklājas, pateicībā godinot Radītāju.

Nosaukums Triduum nav izvēlēts nejauši. Katoļu Baznīcā tulkojam to kā Trīs svētās dienas, bet šāds tulkojums neizsaka lietas būtību. Šķiet, vistuvāk latīņu valodas vārdam būtu Trijdiena vai arī Trīsdiena.

Šīm dienām ir īpašs raksturs, tās kopā veido it kā vienu dienu. Ir svarīgi to apzināties. Lieldienu svinēšana ilgst trīs naktis-dienas – tā sākas Lielās ceturtdienas vakarā (18:00) un beidzas Kristus augšāmcelšanās svētdienas vakarā (18:00).

Pateicoties prāvesta Pētera dziļi izjustajam kalpojumam un skaidrā latviešu valodā, katram saprotamiem, vienkāršiem, bet ļoti trāpīgiem un vienlaikus saudzīgiem un Mīlestības caurvītiem vārdiem un skaidrojumiem, par vārdiem “grēks” un “grēksūdze” esam ieguvuši daudz dziļāku izpratni. Vaina. Neviens nav nevainojams. Un neviens cits Tevi nemīl tā, kā Radītājs, Kurš saprot tevi varāk, nekā tu pats spēj sevi saprast, Kurš gaida uz tavu izaugsmi vairāk, nekā jeburš no tev vistuvākajiem, Kurš vienīgais ir devis tev pilnīgi visu nepieciešamo, lai tu ieraudzītu un piepildītu to sapni par savu dzīvi, ko Viņš ielicis tavā sirdī.

Kas sadzirdēja, atsaucās un patiesā nožēlā atzina: jā, Tēvs, vainīgs. Tik vainīgs, ka bail Tev pat tuvoties, bet es atnācu... Tu redzi visu. Lūdzu, piedod, ja vari. Un Viņš nevar atteikt, jo ir apsolījis. Viņš atbild par Savu Vārdu.

Fotogalerijā ir ieskats sestdien, 26. martā, notikušajā Gaismas dievkalpojumā.

Pilnīgāku izpratni par Lieldienu svētku liturģiju un attēlos redzamajiem simboliem varat iegūt, izlasot dominikāņu tēva, priestera Oskara Jabloņska rakstu. http://www.katedrale.lv

/index.php?id=2992

LAI JŪSU DVĒSELĒM ATBRĪVOTI SPĀRNI!

Kristus ir augšāmcēlies!

Teksts un foto: Anita Anna Terēze Liepiņa