Drukas resursa adrese: http://koknese.lv/kokneses_pagasta_bibliotekas_bernu_literaturas_nodala/ziemelvalstu_literaturas_nedela_biblioteka
Drukas datums: 14:54:24 19.01.2019

Ziemeļvalstu literatūras nedēļa bibliotēkā08.12.2017

"Salas Ziemeļos" tāda bija šā gada tēma Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļai.  Kā jau ierasts, šāda nosaukuma projekts bibliotēkā norisinās jau vairākus gadus un pēdējos gados no nedēļas pārtop par mēnesi, kad lasām un iepazīstam ziemeļvalstu literatūru un kultūru.  Šogad par godu Somijas simtgadei projekta rīkotāji lasījumiem izvēlējās somu autoru darbus.

 Kokneses pagasta bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļā Ilmāra Gaiša Kokneses vidusskolas 9.b klase atklāja Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļu un sveču gaismā lasīja fragmentu no M.Turtšaninovas grāmatas "Marēsi. Sarkanā klostera hronikas" . Tas ir fantāzijas romāns, kura vēstījums norisinās nenosakāmā laikā uz Mēnosas salas. Šī sala ir mājas un patvērums sievietēm, un tur nedrīkst kāpt krastā neviens vīrietis. Šī grāmata ir arī Jauniešu žūrijas 2017 kolekcijā. Devītie arī pagājušajā gadā viesojās Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļā, kad tēma bija “Nākotne Ziemeļos”. Pērn visi veidoja laika kapsulas, kurās ievietoja vēstuli sev un kādu tās dienas līdzi ņemtu mantu. Kapsulu šogad ar lielu interesi vēra vaļā arī 3.a un otra devītā klase. Arī viņi šajā projektā piedalās otro gadu pēc kārtas.

 Trešie un PII "Gundega” grupiņas "Lācītis" bērni lasīja un klausījās  M.Kunnasa bilžu grāmatu “Bagātību salas dārgumi , kas ir Roberta Lūisa Stīvensona klasiskā pirātu stāsta jauns pārstāsts. Tā vēsta par Mazo Džimu, kas dodas dārgumu medībās uz slepenu salu, kad ir atradis noslēpumainu dārgumu karti kāda veca jūrnieka mantās. Džims un kuģa apkalpe ir pārliecināti, ka ar šo dārgumu karti atradīs zeltu un dimantus, taču uz kuģa uzglūn alkatīgi pirāti, kuri negrasās dalīt lielos dārgumus ne ar vienu citu. Bērni locīja pirātu cepures un kuģus un kā īsti pirāti bibliotēkā meklēja paslēptos dārgumus.

Šogad mēs ne tikai lasījām un klausījāmies somu autoru darbus, bet arī apskatījām un iepazinām salas Latvijā. Latvijai nav savu salu jūrā, bet ir vairākas ievērojamas salas Daugavā un ezeros ir pat peldošas salas.  Tika izveidota arī literatūras izstāde -  grāmatas par un ap notikumiem uz salām.

Ziemeļvalstu literatūru iepazīt atnāca arī 12.klase.  Divpadsmitie lasīja un apsprieda fragmentu no Ullas-Lēnas Lundbergas  grāmatas “Ledus” , šī stāsta centrā ir jauns mācītājs, kurš kopā ar savu sievu un meitu pēc Otrā pasaules kara no kontinentālās Somijas pārceļas uz Olandes šērām. Jaunieši atzina, ka ir interesanti lasīt vēsturiskus romānus, jo labāk var izprast vēstures faktus.  Lielie arī iejutās meklētāju lomās, atrada bibliotēkā paslēptos dārgumus un atminēja pasaku mīklu, kura lika atsaukt atmiņā agrā bērnībā lasītās pasakas.

Paldies bērniem, jauniešiem un skolotājām, kas kopā ar mani atklāja Latvijas salas un paslēptos dārgumus, kā arī  lasīja un klausījās somu rakstnieku darbus. 

Līdz nākošajam gadam, kad atkal runāsim par Ziemeļvalstīm, bet nākamajā gadā šis projekts jau sauksies Ziemeļvalstu literatūras nedēļa, bet noteikumi paliks tie paši – kopīgi iepazīt Ziemeļvalstu literatūru un kultūru.

Antra Vasiļevska,

Kokneses pagasta bibliotēkas

Bērnu literatūras nodaļa