Saglabāt garīgās vides atmirdzumu25.04.2017

Svinīgā ceremonijā Gaismas pils Ziedoņa zālē 24. aprīlī balvas pasniedza konkursu „Gada bibliotekārs 2016“ un „Pagasta bibliotekārs – gaismas nesējs“ uzvarētājiem. Latvijas Bibliotekāru biedrība (LBBA) un Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība (LNB Atbalsta biedrība) apbalvoja sešus bibliotekārus par viņu veikumu, sasniegumiem, pašaizliedzīgu darbu un devumu vietējai sabiedrībai. Svinīgajā pasākumā piedalījās arī Kokneses novada domes pārstāvji un Kokneses pagasta bibliotēkas kolektīva darbinieces, jo „Gaismas nesējas“ tituls Zemgalē šogad piešķirts Ingrīdai Grūbei no Kokneses pagasta bibliotēkas.

Apbalvošanas ceremonijas vadītāja lomā lieliski iejutās Latvijas Nacionālā teātra direktors Ojārs Rubenis, bet muzikālo ietērpu radīja Jēkabs Nīmanis, Varis Piņķis un Andis Klučnieks. Uz skatuves smaržoja tēja, kas plūkta mūsu ziedošo Latvijas novada pļavās, bet māksliniekiem dzejā un mūzikā izdevās uzburt sirsnīgu noskaņu, kas rodas, kad satiekas draugi.

Klātesošos bibliotekāru svētkos sveica LR kultūras ministre Dace Melbārde: „Bibliotekārs ir gaismas nesēja profesija, kaut liktenis ne tik bieži viņu pašu gaismas aplī nenoliek, tāpēc ir skaisti, ka reizi gadā ir brīdis, kad no plašās bibliotekāru saimes gaismas nesēja tronī tiek sēdināti paši labākie bibliotekāri, kuru devumu vērtējuši, rakstot savus pieteikumus, bibliotēkas uzticīgie apmeklētāji. Savukārt gada bibliotekāra tronī otro gadu sēdēt lemts tiem, kuru sasniegumus mūžizglītības īstenošanā un bibliotēkas interešu aizstāvības jomā novērtējuši paši kolēģi. Paldies visiem, kas darāt gaismas darbu un, Imanta Ziedoņa vārdiem runājot, saglabājat garīgās vides atmirdzumu!”

Uldis Zariņš, LBBA priekšsēdētājs, sumināja „Gada bibliotekārs 2016“ izraudzītos divus uzvarētājus. Par izcilu sniegumu mūžizglītības pasākumu īstenošanā balvu saņēma Laimdota Ozoliņa no Bauskas Centrālās bibliotēkas, bet bibliotēku interešu pārstāvniecībā balva piešķīra Ingai Brūverei, Kuldīgas Galvenās bibliotēkas Bērnu literatūras centra vadītājai.

Karina Pētersone, LNB Atbalsta biedrības Uzticības padomes priekšsēdētāja, uzsvēra: „Pagasta bibliotēka ir tas centrs, tas sirdspukstu turētājs visā Latvijā, kas veido tās gaismas saliņas, uz kurām tiecas cilvēki savā ikdienā.”

Šis ir konkursa jubilejas gads – „Gaismas nesēja“ titulu piešķīra jau desmito reizi. Desmit gadu laikā par „Gaismas nesējiem“ izraudzīti 47 bibliotekāri – izcili, mērķtiecīgi, radoši un aktīvi mazo gaismas piļu darbinieki, kas izceļas ar īpašu attieksmi pret savu darbu, atsaucību pret lasītājiem un rūpēm par vietu, kur viņi dzīvo un strādā.

Apbalvojumu „Pagasta bibliotekārs – gaismas nesējs“ un „Gaismas nesēja” nozīmi Vidzemē saņēma Ropažu novada bibliotēkas vadītāja Dace Smukša, Kurzemē - Mairita Vītola, Pāvilostas novada Pāvilostas bibliotēkas vadītāja, bet par „Pagasta bibliotekārs – gaismas nesējs“ laureātu Latgalē kļuva Anastasija Plačinda no Viļakas novada Žīguru bibliotēkas. Balvas pasniedza LNB Atbalsta biedrības pārstāvji: Karina Pētersone, Georgs Turlajs, Irīna Pīgozne, Jānis Dripe.

Apbalvošanai katrā Latvijas novadā iedzīvotāji bija ieteikuši apmēram desmit bibliotekārus, ar kuru vārdiem klātesošos iepazīstināja Ojārs Rubenis.

Par katras balvas laureātes ikdienu bibliotēkā vēstīja sagatavotie video sižeti, kuros atklājās viņu cilvēciskā būtība – no sirds darīt savu darbu un iedvesmot citus. Apbalvošanas brīdī titulu ieguvējas sveica arī pašvaldību pārstāvji.

Ojārs Rubenis, piesakot Zemgales „Gaismas nesēja” titula ieguvēju Ingrīdu Grūbi, kura savā darbā aizvadījusi 30 gadus, sacīja: „Koknesieši raksta, ka citur pulcēšanās vieta varbūt ir tirgus laukums, citur – lielveikals... Koknesē tāda vieta ir bibliotēka. Uz turieni iet pat biežāk kā uz veikalu pēc maizes. Kas vēl grib apgalvot, ka Latvijā cilvēki aizmirsuši smaidīt, lai atbrauc pie mums! – aicina koknesieši.”

„Cik dziļai jābūt akai, lai no tās gadiem smeltu un smeltu, bet tā - pilna kā pilna. Vai tā ir Dieva dāvana, vai paša cilvēka, pa graudam vien sakrāta, bagātība, kas pāri plūstot, dara bagātus arī citus,” savā pieteikumā par Ingrīdu raksta biedrības „Mazā taka” valdes priekšsēdētāja Maija Stepēna.

Atbilde bija rodama video sižetā, kurā Ingrīda savā iemīļotajā darbavietā stāsta: „Tikai ar gadiem var sajust, cik tā „gaisma” katram ir nepieciešama. Vienam tā ir saruna, citam - paklusēšana kopā. Darbs bibliotēkā ir ļoti radošs – tu vari daudz iedot citiem un iegūt pats.” Karina Pētersone, pasniedzot balvu Ingrīdai Grūbei, atzinīgi sacīja: „Koknesieši jūsu darbu raksturo ar vārdiem – kamēr būs tādi cilvēki kā Ingrīda, tikmēr grāmatai cilvēku mīlestības netrūks. Ingrīda pat necilu pasākumu pacels sava savdabīguma augstumā. Mans novēlējums: lai šī lasītāju atzinība dod jums spēku turpmākajā darbā, lai dotais un gūtais ir līdzsvarā!”

Kokneses novada domes izpilddirektors Ilmārs Klaužs, sveicot mūsu Ingrīdu, sacīja: „Vislabākais darba novērtējums ir bibliotēkas apmeklētāju atzinība. Bet mums ir liels prieks un savtīgs lepnums par to, ka Ingrīda ir ne tikai „Gaismas nesēja” titula ieguvēja, bet arī Kokneses vārda nesēja Latvijā!”

Pēc balvas saņemšanas Ingrīda veltīja pateicības vārdus savām vistuvākajām kolēģēm, atsaucīgajai ģimenei un saviem sirsnīgajiem lasītājiem, kā arī Kokneses novada domei, jo ar pašvaldības atbalstu nākamgad Kokneses pagasta bibliotēka svinēs 95. dzimšanas dienu. „Cilvēki ir mūsu brīnišķīgākās grāmatas!” – ir pārliecināta Ingrīda.

Šogad valsts aģentūra „Kultūras informācijas sistēmu centrs“ izlēma no „Gaismas nesēju“ konkursam pieteikto bibliotekāru vidus izraudzīties arī savu uzvarētāju. Balva nonāca pie Limbažu novada Katvaru bibliotēkas vadītājas Laimas Bernšteinas.

Šajā dienā konkursa laureātes saņēma bagātīgu dāvanu klāstu: galveno balvu dāvināja ABLV Charitable Foundation, dodot iespēju „Gaismas nesējiem“ ceļot uz Zviedriju, iepazīt Stokholmas bibliotēkas, gūt jaunu pieredzi, iedvesmu un idejas. ABLV Charitable Foundation pasniedza arī Amsterdamā dzīvojošas latviešu dizaineres Māras Skujenieces radīto porcelāna vāzi. Laureātu nokļūšanu Zviedrijā nodrošinās Tallink Latvia, naktsmājas gādās Zviedrijas latviešu apvienība. Par „Gaismas nesēju“ svētku sajūtu viņu īpašajā dienā rūpējās veikalu tīkls RIMI un Pure Chocolate, balvas sarūpēja arī Jāņa Rozes apgāds un izdevniecība Rīgas Viļņi.

Svinīgās ceremonijas noslēgumā Ojārs Rubenis pauda pasākuma pacilāto noskaņu: „Man ir sajūta, ka mēs dzīvojam skaistā valstī skaistu dzīvi! Un mums ir līdzās ir cilvēki, kas dara to skaistāku!”

Sarmīte Rode

Anitas Šmites foto

Pasākumu kalendārs
Kokneses novada vēstis

Jaunākās galerijas


back to top