Drukas resursa adrese: http://koknese.lv/jaunumi/patricija_eiduka_vieniga_trissimtnieka_no_musu_tris_olimpiesiem_distancu_sleposana
Drukas datums: 18:08:55 23.01.2019

Patrīcija Eiduka vienīgā trīssimtniekā no mūsu trīs olimpiešiem distanču slēpošanā12.02.2018

Tāpat kā pirms četriem gadiem uz Sočiem arī šogad uz Olimpiskajām spēlēm Phjončhanā ir devušies trīs Latvijas distanču slēpotāji, tikai šoreiz proporcija divi pret vienu ir sieviešu labā, jo Kokneses novadā dzīvojošā Aizkraukles Sporta skolas pārstāve Patrīcija Eiduka vienīgā no latviešiem ir iekļuvusi Olimpiskās FIS listes trīssimtniekā, tādējādi nodrošinot Latvijas dāmām vienu papildu vietu. Tāpēc uz Koreju ir devusies arī ranga otra labākā slēpotāja Inga Paškovska no Taurenes, kā arī vienīgais pārstāvis vīriešu konkurencē madonietis Indulis Bikše (abi “IB slēpošanas klubs”). Līdz ar to, ievērojot gan atlases, gan arī godīgas spēles noteikumus, uz svarīgākajām sacensībām dosies tiešām labākie un FIS Olimpiskajā listē augstākas vietas ieņemošie mūsu valsts slēpotāji, neskatoties uz nekaunīgiem izgājieniem un ciniskiem apgalvojumiem, kā arī mēģinājumiem izdarīt spiedienu, lai apietu 2016.gadā izstrādātos un apstiprinātos atlases noteikumus.

 Sezonas sākumā jau bija skaidrs, ka Latviju Olimpiskajās spēlēs saskaņā ar minimālo valstij piešķirto kvotu pārstāvēs vismaz divi distanču slēpotāji – viens vīrietis un viena sieviete. Šīs te divas vietas faktiski bija nodrošinājuši Patrīcija Eiduka un Indulis Bikše. Jautājums palika atklāts par vienas papildus vietas nodrošināšanu vīriešiem vai vienu sievietēm, ko varēja panākt, ja kāds no mūsu slēpotājiem Olimpiskajā FIS listē iekļūtu trīssimtniekā vai nu distancē, vai arī sprintā.

 Dāmu konkurencē jau pirms sezonas sākuma sprinta disciplīnā 17 gadus vecā Patrīcija Eiduka un 25 gadus vecā Inga Paškovska atradās trīssimtniekā Olimpiskajā FIS listē, kur tika ņemti vērā pieci labākie rezultāti kopš 2016.gada 1.jūlija, kad sākās kvalifikācija Olimpiskajām spēlēm. Tādējādi, ņemot vērā pat to, ka bija jārēķinās ar mūsējo vietu kritumu rangā, jo Olimpiskajā sezonā citu valstu sportistes sasparosies uzlabot savus punktus, sievietēm papildu kvotas jeb otras vietas nodrošināšana bija ļoti reāla. Vīriešiem to izdarīt bija nedaudz grūtāk, lai gan arī diezgan reāli, jo, vai nu Indulim Bikšem vajadzēja nedaudz uzlabot savu sprinta reitingu, jo viņš tobrīd atradās pārdesmit vietas aiz trīssimtnieka, tādējādi nopelnot valstij otru vietu vīriešu konkurencē, vai arī otram Latvijas labākajam slēpotājam – 18 gadus vecajam madonietim Raimo Vīgantam – vajadzēja uzlabot par dažiem desmitiem savu sprinta reitingu un pašam iekļūt trīssimtniekā.

 Sezonas laikā, uzrādot priekš Latvijas ļoti labus rezultātus, 17 gadus vecā Patrīcija nostabilizējās trīssimtniekā, kamēr pārāk lielu slodzi pirmssezonā uzlikusī Inga Paškovska nevarēja parādīt savu labāko varējumu, līdz ar to viņai nācās pāris desmit vietas noslīdēt rangā zemāk un ierindoties pāris vietas aiz trīssimtnieka. Pārējās atradās krietni tālāk, tamdēļ jebkuram, kas kaut nedaudz saprot no slēpošanas, bija skaidrs, ka saskaņā ar atlases noteikumiem (tie bija tādi paši kā uz iepriekšējām OS Sočos – aut.piez.), uz Koreju kopā ar Eiduku (217.vieta Olimpiskajā rangā) dosies arī Paškovska (317.vieta Olimpiskajā rangā). Tikmēr pārējās nebija pat piecsimtniekā, jo nākamā sekotāja Anda Muižniece atradās 514.vietā. Līdz ar to mēģinājumi iejaukties un izdarīt spiedienu, sagrozot faktus, lai tādējādi mēģinātu netaisni liegt iespēju doties uz Olimpiskajām spēlēm pēc noteikumiem vietu ieguvušajiem, nekā citādi kā par nekrietnu rīcību nevar nodēvēt. Taču šādi izgājieni no attiecīgo personu puses nav retums. Lai varētu dabūt naudu, iespējams, privātajiem sponsoriem un pašvaldībai, izmantojot cilvēku uzticēšanos un to, ka viņi nepārzina reālo situāciju, tika sastāstītas kārtējās “brīnumu lietas”.

 Pēdējos trijos gados vadošajiem slēpotājiem diemžēl ir nācies cīnīties pašu spēkiem, lai gan tai pat laikā milzīga summa tika iztērēta dalībai pasaules čempionātā 2017.gadā Lahti (tā vietā, lai uz 2017.gada pasaules čempionātu Somijā aizbrauktu trīs labākie slēpotāji – Bikše, Eiduka, Vīgants, kuri vienīgie varēja uzrādīt pieklājīgu rezultātu, tika aizsūtīti 10 mūsu pārstāvji, iztērējot par to 20 000 eiro, kas ir gandrīz divas reizes vairāk nekā iepriekšējā čempionātā 2015.gadā Falunā, kad Latviju pārstāvēja pat 11 slēpotāji un kad tas bija pamatots, jo tad bija vēl pēdējā reize, kad FIS deva kontribūcijas par katru dalībnieku). Līdz ar to mūsu labākajiem slēpotājiem, kuru vidū neapšaubāmi ir arī absolūtā līdere sievietēm Patrīcija Eiduka, pirmsolimpiskajā sezonā bija radusies neapskaužama situācija, jo bija jāmeklē varianti, lai nevajadzētu pārtraukt sportiskās gaitas.

 Par laimi uzradās atsaucīgi un saprotoši cilvēki. Pateicoties Kokneses novada domes, Aizkraukles Sporta skolas un arī dažu privātu sponsoru (“Virši-A”, Ievas siers”, “Kurši” Z/S “Pilslejas”, “Silverbūve” un privātpersonu Aleksandrs Marčuks, Andris Lacbergs, Edgars Lielmanis, Jānis Dzenis, Vitālijs Skrebelis) finansiālajam atbalstam, mūsu labākā distanču slēpotāja Eiduka nebija “atstāta novārtā” un varēja gatavoties svarīgajai sezonai, aizvadot treniņus uz sniega un piedaloties starptautiskajās sacensībās, kurās uzrādīja ļoti atzīstamus rezultātus, tajā skaitā arī nopelnot labākos FIS punktus Latvijas slēpošanas vēsturē sievietēm gan distancē (65 FIS punkti), gan arī sprintā (88 FIS punkti). Turklāt Ingus Eiduka audzēkne un meita pēdējos divdesmit gadu laikā sieviešu konkurencē ir vienīgā no mūsu slēpotājām, kas tiešām ar savu sniegumu ir izcīnījusi tiesības startēt Olimpiskajās spēlēs, nevis piedalās tāpēc, ka valstij ir paredzēta viena vieta katram dzimumam

 Tā kā Patrīcijai nupat 1.februārī palika tikai 18 gadi, viņa būs viena no visjaunākajām dalībniecēm Olimpiskajās spēlēs slēpošanā. Līdz ar to, neskatoties uz šajā sezonā uzrādītajiem labajiem rezultātiem, no tik jaunas meitenes pārāk daudz nevar prasīt, jo jāsacenšas pamatā ar 23-32 gadus vecām konkurentēm. Tāpēc šādā jaunā vecumā jāmērķē uz piecdesmitnieku un Latvijas augstākās vietas sasniegšanu Olimpiskajā spēlēs šajā sporta veidā (līdz šim augstāko vietu ir sasniegusi Ineta Kravale, kas Lillehammerē bija 48.vietā – aut.piez.). 

Ivars Bācis, slēpotāju pārstāvis