faceboktwitter
lapas galvaKokneses novads

8. oktobrī Dailes teātrī starptautiska konference „Latvijas Tautas fronte par neatkarīgu un demokrātisku Latviju. LTF – 30”19.09.2018

Šī gada 8. oktobrī no plkst. 10.30 līdz plkst. 14.00 Dailes teātrī Rīgā norisināsies starptautiska konference „Latvijas Tautas fronte par neatkarīgu un demokrātisku Latviju. LTF – 30”, kam sekos svētku koncerts.

Latvijas Tautas fronte bija Trešās atmodas sākumposmā radīta sabiedriski politiska organizācija ar vairāk nekā 250 000 biedru un vēl lielāku atbalstītāju skaitu gan Latvijā, gan trimdā. Cīņā par demokrātiskas un neatkarīgas valsts atgūšanu ap LTF ar laiku saliedējās gandrīz visi latviešu nacionālās atbrīvošanās idejas piekritēji un grupējumi, kā arī Latvijas etnisko minoritāšu kultūras biedrības.

“Pirms 30 gadiem Latvija bija visvairāk rusificētā, sovjetizētā, kolonizētā un, iespējams, visreakcionārāko Maskavas vietvalžu pārvaldītā republika Baltijā. Te bija iedēstīts un baisi sakuplojis PSRS Baltijas kara apgabala štābs ar milzu armijas kontingentu, Vissavienības militārajām rūpnīcām un kara bāzēm. Tāpēc vienotas, labi organizētas Latvijas Tautas frontes nodibināšanos vienā gadā ar igauņu Tautas fronti “Rahvarinne” un Lietuvas pārbūves kustību “Sajūdis” var dēvēt par Baltijas brīnumu, par latviešu tautas lielāko veiksmi ceļā uz savas valsts atgūšanu,” tā apstākļus pirms LTF dibināšanas raksturo pirmais LTF priekšsēdētājs Dainis Īvāns.

Konferences mērķis ir atspoguļot Latvijas Tautas frontes – mūsu valsts vēsturē lielākās politiskās organizācijas – nozīmi. LTF saliedēja tautu varas pārņemšanai parlamentārā ceļā, sekmēja 1990. gada 4. maija Neatkarības atjaunošanas deklarācijas pieņemšanu un Latvijas valsts demokrātijas atjaunošanu.

Konferencē piedalīsies Baltijas tautu kustību pārstāvji no Lietuvas, Igaunijas, kā arī Zviedrijas, vēsturnieks Viļus Ivanausks (Lietuva), Tallinas arhīva direktors, “Rahvarinne” muzeja vadītājs, vēsturnieks Killo Arjaks, Trešās atmodas laika Zviedrijas konsuls Rīgā, vēlākais vēstnieks un grāmatas “Baltijas brīvības ceļš un Zviedrijas diplomātija 1983–1991” autors Larss Pēters Fredēns. Latviju pārstāvēs jaunākās paaudzes pētnieki Mārtiņš Kaprāns, Ivars Ījabs, Gatis Krūmiņš un jurists Jānis Pleps, kā arī LTF bijušie priekšsēdētāji Dainis Īvāns (1988–1990) un Romualds Ražuks (1990–1992). Diskusiju vadīs bijusī  LTF informācijas centra vadītāja, žurnāliste, politiķe Sarmīte Ēlerte. Konferences plānota divās sesijās.

To organizē Latvijas Kultūras ministrija, 4. maija Deklarācijas klubs, Tautas frontes muzeja sabiedriskā padome sadarbībā ar Latvijas Nacionālo vēstures muzeju un Dailes teātri.

Dalība konferencē ir bez maksas, taču dalībnieku skaits ierobežots. Aicinām interesentus pieteikties līdz 1. oktobrim, rakstot uz e-pastu ltf@lnvm.lv un norādot savu vārdu, uzvārdu un kontakttālruni vai zvanot uz Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Tautas frontes muzeja nodaļu pa tālr. 67224503.

 LATVIJAS NACIONĀLAIS VĒSTURES MUZEJS (LNVM) ir trešais vecākais muzejs Latvijā un vienīgais Latvijas vēstures muzejs pasaulē. Kopš dibināšanas 1869. gadā, LNVM ir kļuvis par lielāko latviešu tautas muzejisko vērtību krātuvi - tā kolekcijās ir vairāk nekā miljons priekšmetu: arheoloģiskajos izrakumos iegūtas senlietas, rotu un monētu depozīti, tautastērpi, tradicionālie darbarīki, tautas lietišķās mākslas darinājumi, sadzīves priekšmeti, fotogrāfijas, dokumenti, kartes, gravīras, gleznas u. c. Latvijas vēstures liecības. Muzeja misija ir Latvijas valsts un tautas interesēs vākt, saglabāt, pētīt un popularizēt Latvijas un pasaules garīgās un materiālās kultūras liecības no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām, kam ir arheoloģijas, etnogrāfijas, numismātikas, vēstures vai mākslas vēstures nozīme. Pēc 2013. gada jūnija ugunsnelaimes Rīgas pilī LNVM krājums pārcelts uz pagaidu telpām Lāčplēša ielā 106, ekspozīcijas un izstāžu zāles atrodas pagaidu telpās Brīvības bulvārī 32. Muzejs plāno atgriezties renovētajā Rīgas pilī pēc tās otrās kārtas atjaunošanas. Muzejs veic pētniecisko darbību, organizē konferences un seminārus, veido ceļojošās izstādes, sadarbojas ar Latvijas skolām, iestādēm, izdod rakstu krājumus un citas publikācijas. Latvijas Nacionālā vēstures muzeja nodaļas ir Dauderi un Tautas frontes muzejs.

Kontaktpersona: Liene Andrejsone

Tālr. 67224502

liene.andrejsone@lnvm.lv

Pasākuma programma

Sazinies ar Kokneses novada domi
Pasākumu kalendārs
<>
Kokneses novada vēstis

Jaunākās galerijas


back to top