Lapas karte
AA+A++
A AAA

Koknesē jauniešiem aug idejas

20.10.2021

_ylfhvie.jpgjauns_projektu_pieteikumu_konkurss_programmas_nvo_fonds_ietvaros.jpgJūlijā divas biedrības "Kokneses jauniešu biedrība" biedres Paula Užule un Kristiāna Lagzdiņa ieguva Zemgales NVO centra projektu konkursa "Šeit aug idejas" finansējumu. Jaunietes projekta pieteikumā paredzēja trīs dažādas aktivitātes: sadraudzības spēles futbolā starp jauniešiem un politiķiem, speciālista moderētas debates par jaunatnes politiku un video materiāla izveidi ar Aizkraukles novada politiķu un jauniešu ekspress intervijām. 

Lai sākotnēji iepazītos ar jauniešiem un apkopotu viņu viedokli par esošo situāciju, kāda ir Aizkraukles novadā jaunatnes jomā, tika izveidota aptaujas anketa Aizkraukles novada jauniešiem.

Mēs pašas esam vēl jaunietes un zinām, cik grūti ir izteikt savu viedokli vai būt sadzirdētām, tāpēc sākotnēji organizējām sadraudzības spēles futbolā starp jauniešiem un politiķiem, kas norisinājās 20. augustā Kokneses sporta centra stadionā. Uz spēlēm ieradās kopumā 38 dalībnieki, kuru vidū bija jaunieši no Aizkraukles, Jaunjelgavas, Jēkabpils, Kokneses un Neretas. Lēmējvaru spēlēs pārstāvēja deputāts un Kokneses sporta centra direktors Dāvis Kalniņš, Aizkraukles sporta centra treneris Mārtiņš Lielups un jaunatnes darbinieki Līga Kriškijāne, Žanna Miezīte, Ieva Ūtēna, Agnese Mamedova un Anna Bērziņa. Tas bija lielisks ledus laušanas pasākums, lai mūsu novadnieki savstarpēji viens ar otru iepazītos. Sacensības sākās ar nelielu iesildīšanās aktivitāti, pēc kuras spēlēt gribētāji tika sadalīti 4 dažādās, pēc nejaušības principa izveidotās, futbola komandās: "Čempioni", "RAMMME", "Mandarīni" un "Aizkraukles Redskins". 

Paralēli notiekot futbola mačiem, novadnieki varēja baudīt siltu tēju un uzkodas, tika aicināti iesaistīties radošajās darbnīcās, kurās izgatavoja savas komandas karogus un veidoja krūzīšu dizainus, saistībā ar jaunatnes politikas tematiku. Šīs krūzes vēlāk, jauniešu – politiķu debatēs, tika pasniegtas Aizkraukles novada priekšsēdētājam Leonam Līdumam, lai nākamajā domes sēdē tos pasniegtu 19 jaunievēlētajiem deputātiem, izpilddirektoram un viņa vietniekam. 

Sīvā skrējienā pēc bumbas, 1.vietu ieguva komanda "RAMMME", 2.vietu izcīnīja "Mandarīni", 3.vietā pēc punktu skaita ierindojās "Čempioni", bet krāšņākā komanda "Aizkraukles Redskins" saņēma simpātiju balvas. Komandu dalībnieki balvās saņēma Kokneses sporta centra krūzes, biedrības "Koknese jauniešu biedrība" sporta somas un rokassprādzes, dāvanas ar Kokneses simboliku un kārumu kastes, kuras iegādājāmies par projekta līdzekļiem. Jauniešiem nepieciešama kopā būšana, to novērojām pēc tā, ka jaunieši vēl ilgi pēc sacensību beigām, uzkavējās stadionā sarunājoties, spēlējot spēles un vienkārši esot kopā.

 Nākamo aktivitāti īstenojām pēc nedēļas, kad laiks bija mainījies līdz nepazīšanai, jo nedēļas laikā vasara bija beigusies un iestājies rudens vidus. Neskatoties uz lietaino laiku, 27. augustā, jauniešu – politiķu debates noteikti bija viens no zināšanas bagātinošākajiem pasākumiem. Pat lietus un aukstais vējš mūs nespēja apturēt no pasākuma atklāšanas Kokneses estrādē 24 dalībniekiem no Aizkraukles, Kokneses un Neretas. Mūsu vidū bija Aizkraukles novada domes priekšsēdētājs Leons Līdums, priekšsēdētāja vietnieks Dainis Vingris un deputāti Dāvis Kalniņš, Zane Romanova un minēto pārvalžu jaunatnes darbinieki. Debates vadīja jaunatnes politikā pieredzes bagāta speciāliste – mentore Inese Šubēvica. Pasākumu atklājām, prezentējot pārējiem jauniešiem anketas aptaujas datus un pasniedzām jauniešu apgleznotās krūzes. Tad pasākuma moderators, Inese, paskaidroja, kas vispār jaunatnes politika ir un kā tā strādā, kādi normatīvie dokumenti un likumi to regulē. 

Vēlāk tika veicināta komunikācija starp jauniešiem un lēmumpieņēmējiem caur dažādām aktivitātēm, veidojām grupās plakātus par jaunatnes politikas redzējumu un tos prezentējām, notika diskusijas mazākās grupās par kopīgām interesēm un problēmām. Pasākuma gaitā mēs sapratām, ka jauniešiem tiešām pietrūkst mentāla atbalsta savā dzīvesvietā. Debates palīdzēja veicināt mūsu vienaudžu izprati par jaunatnes politiku un aktīvo darbu savā dzīvesvietā. 

Mājsēde ir iedvesmojusi jauniešus organizēt dažādus novadu vienojošus pasākumus un kopīgu jauniešu centru. Politiķi un jaunatnes lietu speciālisti bija ieinteresēti uzklausīt jauniešus un viņu ieteikumus. Pasākums palīdzēja saprast gan jauniešiem, gan politiķiem aktuālās problēmas un to risinājumus saistībā ar jaunatni. Bet tomēr mēs visi sapratām arī kaut ko citu: lai gan mēs katrs nākam no savas pašvaldības, mēs gribam būt vienoti mūsu Aizkraukles novadā.

Uzzini vairāk par aktivitātēm jauniešiem Kokneses jauniešu biedrības Facebook lapā @YouthSocietyOfKoknese un Instagram @kjb_biedriba!

 Pasākumu finansiāli atbalstīja Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Paula Užule

Kristiāna Lagzdiņa

Pasākumu kalendārs
Kokneses novada vēstis

Jaunākās galerijas


back to top