Stāstnieku konkursā “TECI, TECI, VALODIŅA”03.12.2018

Stāstnieku konkurss "Teci, teci, valodiņa", kas katru gadu notika visos Latvijas novados, bet fināls Rīgā. Konkursa finālu 2018.gada 1.decembrī Rīgas Tehniskajā universitātē varēja vērot visi interesenti. To rīkoja VISC un Rīgas Latviešu biedrības Folkloras komisija, vērtēja tradicionālās kultūras speciālistu komisija un bērnu žūrija, piešķirot Mazā stāstnieka, Lielā stāstnieka, Dižā stāstnieka un Stāstnieku ķēniņa nosaukumus.  

No I.Gaiša Kokneses vidusskolas šajā konkursā piedalījās 3 meitenes: Egija Dardete (1.b klase), Samanta Dardete (4.a klase) un Krista Strazdiņa (8.a klase). Meitenes piedalījās gan skolas konkursā, pēc tam Piedaugavas novada pusfinālā Ķegumā, bet nu - finālā, Rīgā. Visas saņēma Lielā stāstnieka nosaukumu, diplomu un dāvanas. 

Liels paldies vecākiem par atbalstu, līdzi jušanu un skolotājiem par palīdzību repertuāra apguvē! 

Lai kļūtu par labu stāstnieku, šī prasme jākopj visu laiku, visu gadu. Jo, ja ieskatās konkursa vērtēšanas kritērijos, tad uzvarēt nav tik viegli. 

Svarīgi izvēlēties atbilstošāko tekstu, kuriem jābūt atbilstošam stāstnieka vecumam. Jādomā par priekšnesuma izveidi (tekstu sagatavošana un piemērošana stāstīšanai, stāstījuma raitums un gludums, stāstījumu sasaistīšana, precīzs ievads un nobeigums, teksta iespēju izmantošana – dialogi, mūsdienu konteksti, klausītāju iesaistīšana). Svarīga ir attieksme pret žanru tradīcijām un tekstu saturu (stāstu žanriskās piederības apzināšanās, kompozīcijas skaidrība, izpratne par to, kas un kāpēc tiek stāstīts un kāds ir šī stāsta vēstījums, saskaņa ar stāstītāja dzīves pieredzi, klausītajiem nezināmo vai nesaprotamo vārdu un reāliju paskaidrošana). Ļoti nozīmīga ir spēja piesaistīt un noturēt klausītāju uzmanību un valodas precizitāte, izteiksmīgums (dzirdamība, saprotamība, izrunas un intonācijas precizitāte, nesamākslotība, pauzes, domas skaidrība, konsekvents valodas stila un izloksnes lietojums). Un visbeidzot arī stāstnieka tēls ir jāpārdomā (apģērbs, stāja, „stāsts par sevi”) un neverbālo izteiksmes līdzekļu lietojums (nesamāksloti žesti, mīmika, saziņas prasmes, iejušanās stāsta tēlos un notikumos. 

Atliek teikt - meklējiet un stāstiet pasakas, krājiet atgadījumus no dzīves, stāstiet anekdotes, spoku stāstus un runājiet ātrrunas! Ja tā būs, tad tiksimies atkal pēc gada nākamajos Stāstnieku konkursos! 

Inguna Žogota, 

Piedaugavas novada koordinatore

Pasākumu kalendārs
Kokneses novada vēstis

Jaunākās galerijas


back to top