Lapas karte
AA+A++
A AAA

Dzejas vārdus kā baltu galdautu klāj

08.05.2019

img_20190504_142957.jpgAr jaunu grāmatu atvēršanu, sirsnīgu sadziedāšanos un skaistas jubilejas svinēšanu aizvadīts biedrības "Mazā taka" pirmais pasākums šajā gadā. 

4. maijā, kad svinam Latvijas valsts Neatkarības atjaunošanas gadadienu un Baltā galdauta svētkus, dzejas cienītāji bija gaidīti uz literāri muzikālu tikšanos Kokneses tūrisma informācijas centra izstāžu zālē.

Pasākumā simboliski balto galdautu ar dzejas vārdiem klāja dzejnieces Maija Stepēna un Ārija Āre. Ikvienam autoram priecīgs satraukums ir turēt rokās tikko izdotu grāmatu. Sadarbībā ar izdevniecību "Domu pērles" ceļu pie lasītājiem sākusi Ārijas Āres dzejas grāmata "Nesteidzies ziedēt, vasara" un grāmatiņa "Vēlējums Tev", kurā apkopoti dzejoļi apsveikumiem. Arī Maija Stepēna savu radošu pūru papildinājusi ar jaunu dzejas izlasi "Nesteidzība", izdotu "Domu pērlēs". Svētku brīdī dzejas lasījumi un sveicieni autorēm mijās ar aicinājumu dziedāt līdzi Ināras Mačuļskas dziesmām akordeona pavadījumā.

Āriju Āri un Maiju Stepēnu priecīgajā notikumā sveica izdevniecības "Domu pērles" pārstāve Daiga Akmentiņa, vēlot iesākto sadarbību turpināt arī nākotnē. Viņas lasījumā skanēja dzejoļi no jaunajām grāmatām, kā arī viešņa dāvāja savu dzejoli  - veltījumu Mātes dienai.

Interesanti, ka abas dzejnieces ir kurzemnieces, kurām dzimtā vieta ir Lutriņu pagasts. Jaunības gados ceļš atvedis uz Koknesei, kur rasta māju sajūta un dzejot iedvesmojusi šīs puses gleznainā daba, Pērses un Daugavas plūdums.

Ārijas Āres divas iepriekš iznākušās grāmatas jau ir kļuvušas par bibliogrāfisku retumu. Dzejas mīļotāji jau sen gaidīja iznākam Ārijas dzejoļus grāmatas veidolā. Tagad pēdējos gados radītie darbi un tie, kas dzejniecei un lasītājiem īpaši mīļi no pirmajām divām grāmatām, raduši mājvietu vienā ietvarā. Vispirms izdevniecībā sagatavota grāmata "Nesteidzies ziedēt, vasara", kuras pēdējā nodaļā ir apkopoti veltījumu dzejoļi. Tos lasot, Daigai Akmentiņai radusies ideja izdot tos atsevišķā vēlējumu grāmatiņā, jo šādas apsveikumu dzejoļu grāmatas ir lasītāju pieprasītas. Ārija teic: "Man ļoti patīk izveidotais grāmatiņas dizains, tās vāks ir kā skaista apsveikuma kartīte, kuru rotā "lauztā sirds" – puķe, kas senāk ziedēja gandrīz katrā sētā."   "Es raugos vienā no skaistākām gleznām Pērses un Daugavas piesaulē – Koknesē," – mīlestībā uz savām mājām atzīstas Ārija Āre.

Maija Stepēnai kā čaklai saimniecei – balta galdauta klājējai pēdējo apmēram astoņu gadu laikā gandrīz katru gadu iznākusi pa dzejas grāmatai, neskaitot pasakas bērniem. Mazie lasītāji un viņu vecāki iemīļojuši Zilā sila rūķīšu pasakas. Pagājušā gada nogalē viņa lasītājiem dāvāja nenopietni nopietnu stāstu krājumu "Gandrīz vai memuāri". Tik radoši krāsaina ir Maijas Stepēnas daiļrade, bet visam pāri staro dzīves mīlestība un māka iet ļaudīs gaišu vaigu. Par jauno dzejas grāmata "Nesteidzība" autore atklāj: "Patiesībā, šī dzejoļu grāmata tapusi kā viens nepabeigts stāsts. Katrs dzejolis ir turpinājums iepriekšējam. Tie reizēm ir kā eņģeļa asaras, kas par nepiepildītiem sapņiem pār Dievnama loga rūtīm rit, reizēm ilgu pilni pēc pavasara, kad gulbji nāks mājās vai mīlestības, kas reiz bijusi un zaudēta, reizēm ironizē un pasmaida pati par sevi, kā  jau tas dzejai pieklājas." Maijas kundze ir arī laba zīmētāja, jo grāmatas vākam izmantots viņas zīmējums, kuru  datortehnikā izveidoja viņas mazmeita Linda Stepēna.

"Kāds prieks piedzimt zem ziedoša ķiršu koka, šūpuli ziedošā ābelē kārt… kur esi, Laime, es tevi meklēju… tu man tik skaistu dzimšanu dāvināji," – raksta Maija Stepēna kādā no saviem dzejoļiem. 1. maijā dzejniece sagaidīja skaistu dzīves jubileju. Varbūt tāpēc, ka dzimusi visziedošākajā gada laikā, viņai ir dots tik daudz spēka un enerģijas – radoši darboties, vadīt biedrību "Mazā taka", kopt savu krāšņo dārzu, savu mīlestību dāvāt mazbērniem un mazmazbērniem.

Pasākuma noslēgumā jubilārei daudz baltu dieniņu vēlēja koknesieši un tālāku ceļu mērojuši ciemiņi.

Lai gaišs ceļš jaunajām grāmatām pie lasītājiem!

Sarmīte Rode

Foto no biedrības "Mazā taka" arhīva

 

Pasākumu kalendārs
Kokneses novada vēstis

Jaunākās galerijas


back to top