Čigānos laizdamās, vilku biezu kažociņu...

19.12.2014

Vai tu zini - kāpēc? Nu ja! Citur deva ēsti, dzerti, citur rungu pa muguru... Kas nav ziemā gājis čigānos, tas nav izjutis maskas spēku, prieku, došanu un ņemšanu. Tā ir veca tiesa, ka no Mārtiņiem līdz Meteņiem iet maskotos gājienos, katrā vietā tos sauc citādāk - kūjinieki, vecīši, čigāni, budēļi, ķekatnieki, kaļadas, kaladnīki... Mūsu pusē Ziemassvētku laikā maskotos ļaudis vairāk sauc par čigāniem.

printēt Lasīt visu ziņu galerija (24)

Ziemassvētku rotājumu darināšanas darbnīca

11.12.2014 kur : Kokneses kultūras nams

Kopā ar folkloras kopu "Urgas" 11.decembrī Kokneses kultūras namā tika rīkota Ziemassvētku rotājumu darināšanas darbnīca. Gatavojām saulītes, virtenes, puzurus... Katrs, kas atnāca, aizgāja mājās ar savu roku darinātiem rotājumiem. Tagad ir ierosme darīt vēl, jo līdz Ziemassvētkiem vēl kāds laiciņš atlicis, lai māju varētu sapost un izrotāt!

Vai tu zini, kas ir puzurs?

Puzuri ir tradicionāli latviešu istabas rotājumi, kurus gatavo no niedrēm vai salmiem, labības stiebriem, smilgām izrotājot ar papīru, spalvām, krāsainiem dzīpariem, olu čaumalām, ēveļskaidām vai citiem dabas materiāliem. Senāk ar puzuriem pušķoja svinību (arī kāzu) telpas. Tos pakāra virs ēdamgalda, šūpuļa un citās vietās.

printēt Lasīt visu ziņu galerija (18)

Seno ziņģu vakars

27.11.2014 kur : Kokneses kultūras nams

27.novembrī Kokneses kultūras namā tika aicināti visi, kas grib izdziedāties no sirds. Kad tikām līdz kādai desmitajai dziesmai, tad atcerējāmies, ka vajadzētu paskaitīt, cik trijās stundās var izdziedāt... Bet - nekas no tā neizdevās. Nebija laika! Bija jāziņģē, jālustē un jādanco! Paldies ciemiņiem no Aizkraukles, ar kuriem izkustējāmies un iemācījāmies jaunus deju soļus, bet ziņģes tomēr mēs paši zinājām daudz vairāk. Gan senas, no vecām dziesmu kladēm, gan jaunākas no dziesmu grāmatām, gan tādas, kas dzimtā saglabājušās un nemaz nav pierakstītas. Nākamā ziņģēšana pavasarī, kad uz Koknesi aicināsim daudz ciemiņus, lai atkal satiktos lielajā Kokneses Ziņģē! Paldies mūsu pašu Ausmai Markavai, Lieberatai Salmiņai par pasākuma kuplināšanu, Astrīdai Saimenai un Elgai Grigānei par ziņģēšanas sariktēšanu!

Inguna Žogota

Veļu laika stāsts Kokneses pilsdrupās

30.10.2014 kur : Kokneses pilsdrupas un parks

Ceturtdienas vakarus, kurus agrāk sauca par piektvakariem, agrāk svētījuši un svinējuši... Arī 30.oktobra vakars tāds bija. DABA kopā ar koknesiešiem svētīja un svinēja veļu laiku. Svētīja un svinēja. Teica paldies senčiem un godāja tos.

printēt Lasīt visu ziņu galerija (39)

Rudens Saulgrieži Kokneses pilsdrupās

23.09.2014 17:00 kur : Kokneses pilsdrupas un parks

Tieši dienā, kad iestājas astronomiskais RUDENS, biedrība "Baltaine", folkloras kopa "Urgas" un Kokneses TIC bija aicinājis interesentus nākt kopā, lai svinētu Rudens Saulgriežus. 23.septembrī plkst.17.00 Kokneses pilsdrupās rosījās gan lieli, gan mazi, visi silti saģērbušies, jo laiks bija iegriezies patiesi ļoti rudenīgs. Bija uguns rituāls, kur ar rudens veltēm ziedojām ugunij, lai tas, ko ļoti vēlies, piepildītos. Vēlējumi bija gan par sevi, savu ģimeni, bērniem, savu dzimtu, Koknesi un Latviju.

printēt Lasīt visu ziņu galerija (12)

Jāņu mācības Koknesē

12.06.2014

Klāt atkal Jāņi, jālīgo, jārotā sētas, mājas, pašiem sevi. Jāizravē dārzi. Jācep pīrāgi, jāsien siers... jāiet rotaļās un jādanco visu cauru nakti. Kokneses folkloras kopa "Urgas" un biedrība "Baltaine" 12.jūnijā aicināja visus jāņabērnus mācīties, kā šos svētkus svinēt. Sākām pulcēties ap plkst.15, bet pēdējie jāņabērni uz māju aizgāja tikai ap 22... Laimīgi un apmierināti, ka atkal kaut ko jaunu esam atraduši šai kopdziedāšanā un pārrunās par Jāņiem, kaut ko atkal paņēmuši saviem Jāņiem, lai tie kuplāki, skanīgāki un skaistāki.

printēt Lasīt visu ziņu galerija (30)

Ūsiņu laiks

09.05.2014

Pats Dieviņš man iedeva Sev jājamu kumeliņu, Caur segliem saule lēca, Caur iemauktu mēnestiņš, Pavadiņas galiņā Tur lec rīta auseklīt's.(L.t.dz.)

Pavasarī, kad lapas plaukst un zāle stiepjas garumā, svinami Ūsiņi. Tā ir pirmā ganu un pieguļas diena. Vairāk izdarības puišiem, bet arī meitām un sievām te sava teikšana. 9.maijā, tieši pašos Ūsiņos, biedrība "Baltaine" un folkloras kopa "Urgas" svinēja Ūsiņus Kokneses "Lazdukalnā" pie saimniecēm Birutas un Annijas Blauām. Lija silts pavasara lietus, kas bija auglīgs un svētīgs. Kurinājām ugunskuru, apmīļojām zirdziņu un daži pat izbrauca ar Riksi kādu līkumu. Visiem garšoja saimnieču gatavotā zupa un, protams, pantāgs, bez kura Ūsiņos nu nekādi nevar iztikt.

Nu vasarai vārti vaļā, jo pēc Ūsiņiem sākas vasaras laiks.

Inguna Žogota

Biedrības „BALTAINE” aktivitātes28.04.2014

Aicinām uz biedrības "Baltaine" pasākumiem nākt visus, kam interesē tradicionālā kultūra, kam svarīgi apzināties savas tradīcijas, savas saknes, jo tikai tā tauta, kam stipras saknes, būs stipra un godājama visā pasaulē, lai arī kur latvietis aizklīstu tālajos ceļos...

Plānotie pasākumi 2015:

  • 9.maijā plkst.18.00 Ūsiņi Radošajā mājā Koknesē, Melioratoru ielā 1b
  • 18., 19., 20.jūnijā plkst.16.00 Jāņu zibakcija Kokneses centrā
  • 18.jūnijā plkst.17.00 Kokneses pilsdrupās Jāņu mācības
  • 23.jūnijā aplīgošana pa mājām
  • 26.jūlijā plkst.16.00 Annas diena Radošajā mājā Koknesē, Melioratoru ielā 1b
  • 23. septembrī plkst. 17.00 Kokneses pilsdrupās Rudens saulgrieži
  • 29. oktobrī plkst. 17.30 Kokneses pilsdrupās Veļu vakars
  • 10. un 17.decembrī plkst.17.30 Ziemassvētku darbnīcas Kokneses kultūras namā
printēt Lasīt visu ziņu

Meldru darbnīca arī Koknesē

26.04.2014 kur : Kokneses kultūras nams

26.aprīlī uz meldru darbnīcu Kokneses kultūras namā bija ieradušies 16 interesenti. Gan lieli, gan tādi, kam vēl tikai 4 gadi. Semināru un praktisko darbošanos ar meldriem bija noorganizējusi biedrība "Baltaine".

Sākumā uzzinājām, kā stāstīja TLMS "Tīne" meistare Ineta Vēvere (viņa arī grāmatas "Meldru pinumi", apgāds "Zvaigzne ABC"), ka arī viņas dēli sākuši pīt jau 4 un 5 gadu vecumā. Bet iesākums pašai Inetai bijis Brīvdabas muzejā, kur vecais Sīmanis pirms vairāk kā 20 gadiem iemācījis pīt bizes no meldriem. Tagad viņas darbiņi top dažādām izstādēm, gadatirgiem, viņa ir skolotāja un srādā gan ar bērniem, gan ar pieaugušajiem.

printēt Lasīt visu ziņu galerija (16)

Lielā diena atnākusi

20.03.2014

Ar prieku varam sveikt PAVASARI! Lielā diena atnākusi! 20.martā dienas ilgums jau 12:11. Tātad diena ir kļuvusi lielāka par nakti! Sveicam sauli un priecājamies par to kopā ar radiem, draugiem, kaimiņiem. Saules gaidītājiem šoreiz bija jābūt pacietīgiem, bet saulīte neskopojās... ap astoņiem tā laistījās un dāvāja visiem savu gaišumu, spožumu un kvēli. Tik ļoti, ka pietika visiem!!! Saulainu PAVASARI arī Tev!

Inguna Žogota

Pasākumu kalendārs
Kokneses novada vēstis

Jaunākās galerijas


back to top