faceboktwitter
lapas galvaKokneses novads

Jāņu mācības Koknesē

12.06.2014

Klāt atkal Jāņi, jālīgo, jārotā sētas, mājas, pašiem sevi. Jāizravē dārzi. Jācep pīrāgi, jāsien siers... jāiet rotaļās un jādanco visu cauru nakti. Kokneses folkloras kopa "Urgas" un biedrība "Baltaine" 12.jūnijā aicināja visus jāņabērnus mācīties, kā šos svētkus svinēt. Sākām pulcēties ap plkst.15, bet pēdējie jāņabērni uz māju aizgāja tikai ap 22... Laimīgi un apmierināti, ka atkal kaut ko jaunu esam atraduši šai kopdziedāšanā un pārrunās par Jāņiem, kaut ko atkal paņēmuši saviem Jāņiem, lai tie kuplāki, skanīgāki un skaistāki.

printēt Lasīt visu ziņu galerija (30)

Ūsiņu laiks

09.05.2014

Pats Dieviņš man iedeva Sev jājamu kumeliņu, Caur segliem saule lēca, Caur iemauktu mēnestiņš, Pavadiņas galiņā Tur lec rīta auseklīt's.(L.t.dz.)

Pavasarī, kad lapas plaukst un zāle stiepjas garumā, svinami Ūsiņi. Tā ir pirmā ganu un pieguļas diena. Vairāk izdarības puišiem, bet arī meitām un sievām te sava teikšana. 9.maijā, tieši pašos Ūsiņos, biedrība "Baltaine" un folkloras kopa "Urgas" svinēja Ūsiņus Kokneses "Lazdukalnā" pie saimniecēm Birutas un Annijas Blauām. Lija silts pavasara lietus, kas bija auglīgs un svētīgs. Kurinājām ugunskuru, apmīļojām zirdziņu un daži pat izbrauca ar Riksi kādu līkumu. Visiem garšoja saimnieču gatavotā zupa un, protams, pantāgs, bez kura Ūsiņos nu nekādi nevar iztikt.

Nu vasarai vārti vaļā, jo pēc Ūsiņiem sākas vasaras laiks.

Inguna Žogota

Biedrības „BALTAINE” aktivitātes28.04.2014

Aicinām uz biedrības "Baltaine" pasākumiem nākt visus, kam interesē tradicionālā kultūra, kam svarīgi apzināties savas tradīcijas, savas saknes, jo tikai tā tauta, kam stipras saknes, būs stipra un godājama visā pasaulē, lai arī kur latvietis aizklīstu tālajos ceļos...

Plānotie pasākumi 2015:

  • 9.maijā plkst.18.00 Ūsiņi Radošajā mājā Koknesē, Melioratoru ielā 1b
  • 18., 19., 20.jūnijā plkst.16.00 Jāņu zibakcija Kokneses centrā
  • 18.jūnijā plkst.17.00 Kokneses pilsdrupās Jāņu mācības
  • 23.jūnijā aplīgošana pa mājām
  • 26.jūlijā plkst.16.00 Annas diena Radošajā mājā Koknesē, Melioratoru ielā 1b
  • 23. septembrī plkst. 17.00 Kokneses pilsdrupās Rudens saulgrieži
  • 29. oktobrī plkst. 17.30 Kokneses pilsdrupās Veļu vakars
  • 10. un 17.decembrī plkst.17.30 Ziemassvētku darbnīcas Kokneses kultūras namā
printēt Lasīt visu ziņu

Meldru darbnīca arī Koknesē

26.04.2014 kur : Kokneses kultūras nams

26.aprīlī uz meldru darbnīcu Kokneses kultūras namā bija ieradušies 16 interesenti. Gan lieli, gan tādi, kam vēl tikai 4 gadi. Semināru un praktisko darbošanos ar meldriem bija noorganizējusi biedrība "Baltaine".

Sākumā uzzinājām, kā stāstīja TLMS "Tīne" meistare Ineta Vēvere (viņa arī grāmatas "Meldru pinumi", apgāds "Zvaigzne ABC"), ka arī viņas dēli sākuši pīt jau 4 un 5 gadu vecumā. Bet iesākums pašai Inetai bijis Brīvdabas muzejā, kur vecais Sīmanis pirms vairāk kā 20 gadiem iemācījis pīt bizes no meldriem. Tagad viņas darbiņi top dažādām izstādēm, gadatirgiem, viņa ir skolotāja un srādā gan ar bērniem, gan ar pieaugušajiem.

printēt Lasīt visu ziņu galerija (16)

Lielā diena atnākusi

20.03.2014

Ar prieku varam sveikt PAVASARI! Lielā diena atnākusi! 20.martā dienas ilgums jau 12:11. Tātad diena ir kļuvusi lielāka par nakti! Sveicam sauli un priecājamies par to kopā ar radiem, draugiem, kaimiņiem. Saules gaidītājiem šoreiz bija jābūt pacietīgiem, bet saulīte neskopojās... ap astoņiem tā laistījās un dāvāja visiem savu gaišumu, spožumu un kvēli. Tik ļoti, ka pietika visiem!!! Saulainu PAVASARI arī Tev!

Inguna Žogota

Meteņus pavada līksmībā

10.02.2014

Vai tu jau esi pamanījis gaisā virmojam pavasari? Saka tā - kad vārnas un kovārņi pulcējas baros, tad būs atkusnis. Un tad var iet spēli - "Šikutēni, šekutēni, vārnēni, krauklēni...".

Meteņi latviešiem ir jauna saimnieciskā gada sākums, atvadas no ziemas, pīrāgu diena un pēdējā diena, kad iet maskotos gājienos. Koknesē un Bebros maskotos ļaudis Meteņos sauc par skutelniekiem.

Ilmāra Gaiša Kokneses vidusskolas sākumskolēni Meteņus svinēja, gan ar pirmklasniekiem mācoties rotaļas, gan ar otrklasniekiem, lieloties un spēkojoties, gan ar "Tīnes" bērniem uz kalna, kur satika arī pašu Meteni. Kopā ar viņiem to gaidīja arī Kokneses folkloras kopa "Urgas" un pļaviņiešu "Āre". Meteņos jābrauc tālu ciemos, tāpēc arī pļaviņieši bija nolēmuši atbraukt ciemos. Kopā gājām rotaļās, dziedājām, spēkojāmies un baudījām Meteņu putru. Lējām sveces. Diena pagāja nemanot.

Inguna Žogota

Teņa dienas danči

17.01.2014 kur : Kokneses kultūras nams

Janvārī ir liela dancošana! Kā nu nē - Teņa diena! Pašā ziemas viducī, 17.janvārī ir Teņa diena, kurā daudz jādanco. Par godu saimniecēm, saimniekiem un pašām cūciņām! Un Tenis ir cūku patrons.

Arī Kokneses kultūras namā organizējām danču vakaru. Mācījāmies jaunas dejas un atkārtojām labi zināmas vecās. No vecajām allaž dejojam latviešu "Mugurdanci", "Pērkonīti", "Lāci"... Bet vai tu esi dejojis Grečeņiku? Un Klumpakoji? Tie ir leišu danči. Ragana nāk no igauņu zemes. Krakovjaks - no poļiem, bet Pankūkdancis - no amerikāņiem, caur Lietuvu ienācis arī Latvijā. Dančiem nav tautības. Itin draudzīgi tos danco visās zemēs.

printēt Lasīt visu ziņu galerija (4)

Ķekatnieki ienes koknesiešu mājās svētību, veselību un auglību

12.12.2013

Labvakari, saimenieksi, vai gaidīji čigāniņus, ne silkū, nedaragū, Ja gaidīji, atver dures, ja negaidi, aizver dures, ne silkū, nedaragū...  12. decembrī, Bluķa vakarā (kas var būt katrs ceturtdienas vakars līdz pašiem Ziemassvētkiem!), mazi un lieli koknesieši, biedrības "Baltaines mudināti", devās čigānos no mājas uz māju, lai šajos namos ienestu svētību, veselību un auglību. Ķekatniekiem gāja patiešām jautri un pa īstam! Daudzās mājās saimnieki čigāniņus bija jau gaidījuši! Pīrāgi sacepti, tēja izvārīta!

printēt Lasīt visu ziņu galerija (19)

Seno ziņģu vakars

21.11.2013

"Ceturtdienas vakaru agrākos laikos sauca par piektvakaru. Un šai vakarā sievas un meitas nestrādāja, bet atpūtās... vakarēja... arī mēs, biedrība "Baltaine" un pasākuma apmeklētāji, 21. novembra vakarā vakarējām SENO ZIŅĢU VAKARĀ Koknesē," teic Inguna Žogota, biedrības "Baltaine" pārstāve.

printēt Lasīt visu ziņu galerija (16)

Stāstu vakars veļu laikā....

31.10.2013 kur : Kokneses kultūras nams

Katram ir savs stāsts... gan tev, gan man... mums katram. Tikai - vai mēs tos stāstām vai paturam pie sevis. Kad sanācām 31.oktobrī uz stāstu vakaru Kokneses kultūras namā, es teicu, ka katram no mums aiz muguras stāv vēl citi ļaudis... tēvs, māte... bet viņiem atkal katram savs tēvs un māte, un vēl un vēl. Un tā nu sanāk, ka tie ir mūsu dzimtas stāsti, kas sarindojās viens aiz otra. Viens nopietnāks, cits jautrāks. Bija stāsti par pašiem, bet bija arī stāsti par kaimiņiem un radiem... Stāstu varoņi? Gan cilvēki... gan lopiņi... gan zobi... Viss bija. Dzērām tēju un stāstījām stāstus! Stāsti arī tu! Pastāsti saviem bērniem kādu stāstu, ko viņi vēl nezina! Pastāsti! Un pajautā arī viņiem stāstu! Mūsu stāstu vakarā stāstīja visi, gan tie, kam sirmi mati, gan tie, kas vēl pat skolā neiet. Trīs stundas pagāja nemanot. Masku laiks ir klāt... No Mārtiņiem līdz Meteņiem. Lai izdodas!

printēt Lasīt visu ziņu galerija (10)
Sazinies ar Kokneses novada domi
Pasākumu kalendārs
<>
Kokneses novada vēstis

Jaunākās galerijas


back to top