Vienas adatas pinums un spēka krekls

31.01.2016 kur : Biedrības “Baltaine” Radošā māja Koknesē

Biedrības “Baltaine” Radošajā mājā Koknesē Melioratoru ielā 1A 30. un 31. janvārī skolotāja Vija Liepa mācīs spēka kreklu šūšana (ar rokām) un vienas adatas pinumu.

Krekliem: katram līdzi linu audums, šķēres, adata, diegs, mērlente, spraužamadatas. Ja šuj etnogrāfisko kreklu, tad izšūšanai der mulinē diegs.

Vienas adatas pinumam: apgūsim pamatu un zeķes, dūraiņa gatavošanas principus, izgatavojot nelielu paraugu vai vienu zeķi/dūraini un pierakstīt darba gaitu, lai pēcāk uzmeistarotu otru. Atslodzei "austās mandalas". Viena jāgatavo 3 stundas. Vajadzīgi dažādi (krāsaini, faktūraini) dziju kamolīši. Adatas pinumam trīskārtīgu dziju un adatu ar trulu galu, bet lielu aci, lai ievērtu dziju vairākām kārtām. Būs iespējams nopirkt meistares Aija Brinkmanes kaula adatas (4 eiro), ar kurām varēsiet darināt vienas adatas pinumu.

Dalības maksa 10 EUR.

Pieteikšanās pa t.26575499 (Inguna) vai raksti: ingunazogota@inbox.lv

Vienas adatas pinums, krekli un mandalas

30.01.2016 - 31.01.2016 kur : Biedrības “Baltaine” Radošā māja Koknesē

«Dievs ir debesīs, cilvēks - uz zemes, un amatnieks ir pa vidam. Amatnieks ir eņģelis, kas uztur sakarus starp mākslas debesīm un lietojamo zemi. Mākslinieki rada skaistus darbus, tos jābauda tāpat, tos pat nedrīkst ņemt rokās; amatnieki rada arī skaistas, bet lietojamas lietas. Skaidrs, ka pasauli kopā satur amatnieki. Un, ja pasaule kaut kur sadalās divās daļās, tad tikai tāpēc, ka tur par maz amatnieku.» - par amatnieku vietu un nozīmību tā savulaik vēstījis Imants Ziedonis grāmatā «Tik un tā».

Biedrības "Baltaine" aicināti, radoši cilvēki satikās 30. un 31.janvārī, lai mācītos vienas adatas pinumu, kas ir senākā adīšanas tehnika, šūtu spēka kreklus (kāpēc spēka? tāpēc, ka tikai ar rokām! un ne tikai tāpēc...), kā arī, lai iepazītu tādu brīnišķīgu tehniku, kā mandalu veidošanu no dzijas.

printēt Lasīt visu ziņu

Nāc metoņot Koknesē!05.01.2016

Ja tu vēlies sajust ziemā pavasari, tad tev ir jādodas meklēt Metenis! Kas ir Metenis? Tas latviešiem ir bijis saimnieciskā gada sākums, kad mesti meti nākamajam gadam.

Kad svinēti Meteņi? Meteņus svinēja vidū starp Ziemassvētkiem un Lieldienām. Tādā kārtā Metenis iezīmēja ne tikai pusceļu saulei no Ziemassvētkiem līdz Lieldienām, bet arī vienu darbu beigšanu un citu sākšanu.

Koknesē Meteņus parasti svin 6.februārī. Tāpat to dara daudzviet Latvijā, bet ir vietas Latvijā, kur tos tomēr svin februārī vai marta sākumā, 7 nedēļas pirms Lieldienām. Vislabāk tos svinēt tad, kad ziemas vidū sagribas pavasari!

Meteņu svinēšanā saglabājušās senas vecā gada aizvadīšanas tradīcijas, jo senajām indoeiropiešu tautām gadumija bijusi tagadējā februāra vidū. Agrāk latviski ar vārdu „meti” apzīmēja laika griežus, mēru. Sākotnējā nozīme vēl tagad saglabājusies vārdā "laikmets". Lietuviski "metai" vēl tagad nozīmē "gads".

Galvenā Meteņu dienas izdarība bija vizināšanās vai nu no kalna, vai ar zirgu, lai augtu gari lini. Meteņus arī uzskatīja par īpašu laiku, kad ar maģisku darbību varēja ietekmēt notikumus savā labā, kā arī nodarboties ar zīlēšanu un laika pareģošanu. Meteņos saule vēl ir veļu pusē, tāpēc pirms maltītes saimnieks neaizmirsa pacienāt arī veļus.

Meteņos galvenais ēdiens bija cūkas gaļa un nogrūsti mieži. Šo ēdienu dažādos novados pagatavo dažādi, un tam ir arī atšķirīgi nosaukumi: grūdenis, zīdenis, koča, kūķis, ķūķis. Tāpat Meteņos vēl parasti cepa pīrāgus, bez tam vēl īpašu Meteņa maizi jeb tīteni.

Meteņos bija jāēd un jādzer līdz mielēm. Šajā laikā tika kautas cūkas, tāpēc tradicionālie svētku ēdieni bija cūkas galva un plāceņi. Vecāki meta dāvanas saviem bērniem no istabas augšas, jo Laima meteņos no augšas metot savas dāvanas. Tāpat kā visos ziemas svētkos, arī šajā laikā gājuši ķekatās un braukuši ciemos. Koknesē maskotus ļaudis, kas gājuši no mājas uz māju, svētību vēlēdami, sauca par skutelniekiem.

Pēc Meteņiem nākamā bija Pelnu diena. Tad apkārt staigājuši pelnāži, par āžiem pārģērbušies puiši, kas iegriezušies tajās mājās, kurās dzīvojušas meitas un pēdējā mājā parasti ir lustīgi dancots!

Meteņdienas ticējumi:

•Kāds laiks Meteņos - tāds būs arī Lieldienās.

•Ja Meteņos ir sniegs uz jumtiem - vasarā būs daudz sēņu un ogu.

•Meteņa dienā bērni jābāž maisā un jāsviež pār sētu - tad tie neaizgulēsies.

Nāc nākdamis, Metenīti,

Daudz uz tevi gaidītāj',

Gaid' arāji, ecētāji,

Gaid' miezīšu sējējiņ'.

Inguna Žogota

printēt

Ziemassvētkus gaidot09.12.2015

Svētki nāk sētiņā. Laiks sakopt mājas un izrotāt istabas! I.Gaiša Kokneses vidusskolas jaunāko klašu skolēni jau steidz un dara, jo laika līdz svētkiem vairs nav daudz. Ja arī Tev gribas sarotāt savu māju - varbūt kāds noderīgs padoms ir tepat blakus!

printēt Lasīt visu ziņu galerija (21)

Ziemassvētki nāk!

04.12.2015 kur : Biedrības “Baltaine” Radošā māja Koknesē

Biedrības "Baltaine" Radošajā mājā Ziemassvētku noskaņās jau rotājas gan logi, gan durvis, gan griesti. Senos laikos Ziemassvētkos istabas izpušķoja ar salmu rotām: puzuriem, saulītēm, virtenēm, salmu važām, ķistiem. Vēlākos laikos katrā mājā goda vietā ienāca eglīte un tā tika rotāta ar dažādām rotām.

4.decembrī kopā nāca tie, kas jau laicīgi grib rotāt savas mājas un sagaidīt svētkus godam. Radošo darbnīcu, kurā gatavojām dažādus rotājumus Ziemassvētkiem šoreiz vadīja Spodra Briede. Paldies viņai par idejām un iedvesmu!

printēt Lasīt visu ziņu galerija (12)

Tiekamies Radošajā mājā!30.11.2015

Kokneses Radošajā mājā jau desmito reizi sanāk interesenti uz radošajām darbnīcām. Kopš augusta, kad nācām uz pirmajām radošajām darbnīcām, pagājis jau kāds laiciņš. Ceturto mēnesi ik pa laikam aicinām interesentus uz dažādām aktivitātēm. Esam celojuši, pinuši, adījuši, dekupējuši, strādājuši ar gliemežvākiem, darinājuši gaismas lukturus, šuvuši spēka kreklus... Šodien - pērļojām.

Paldies skolotājai Dacei Biķerniecei, kura mūs ieinteresēja un aizrāva ar saviem darbiņiem! Katra pērļotāja iesāka savu darbiņu, kuru turpinās mājās un - kad tiksimies nākamreiz, tad pabeigsim!

printēt Lasīt visu ziņu galerija (9)

Folkloras kopas Urgas dzimšanas dienas koncerts

07.11.2015 12:00 kur : Kokneses kultūras nams

Kultūras pasākumi Kokneses novadā nav iedomājami bez Ingunas Žogotas vadītās folkloras kopas „Urgas”. Pavisam nesen sagaidījām mūsu dainu tēva Krišjāņa Barona 180 gadu jubileju. Ar tēvzemi un tautasdziesmu sirdī Inguna Žogota ir apliecinājusi – latviešu tautas folklora un latviskā dzīvesziņa ir neizsmeļams avots. Viņai lieliski izdevies sev līdzi aizraut citus, pārliecinot: „Vai tādēļ nedziedāju, kad man grūti jāstrādā?”

Ar moto: „Mīlestības puķes uzzied neatlaidīgajiem” 7. novembrī Kokneses kultūras namā folkloras kopa „Urgas” kopā ar draugiem svinēja 10. dzimšanas dienu un skatītājiem dāvāja neaizmirstamu svētku brīdi. Uz skatuves goda vietā bija folkloras kopas „Urgas” karogs. Svinības noritēja sirsnīgā un viesmīlīgā gaisotnē – kā mājās, kur laipni gaidīts ikviens. Dziesmām mijoties ar dančiem un rotaļām, gaviļnieces „Urgas” ciemos nākušie mīļi apdziedāja un apdāvināja. Turklāt savam pulciņam dziesmu teicējas atrada jaunus dalībniekus!

printēt Lasīt visu ziņu galerija (7)
Pasākumu kalendārs
Kokneses novada vēstis

Jaunākās galerijas


back to top