Drukas resursa adrese: http://koknese.lv/biedriba_baltaine/koknesiesi_folkloras_festivala_baltica_2018
Drukas datums: 03:26:06 08.12.2019

Koknesieši folkloras festivālā "Baltica 2018"11.07.2018

Starptautiskais folkloras festivāls "Baltica" ir lielākais un starptautiski pazīstamākais tradicionālās kultūras festivāls Baltijas valstīs. Māra Mellēna, festivāla "Baltica 2018" mākslinieciskā vadītāja, teic: "No maza idejas graudiņa pirms 30 gadiem dzima "Baltica" iecere un tā tika iedzīvināta vēl padomju varas norieta ietvarā. Nu grauds sakuplojis vārpā, jauni graudi vairākkārt iesēti un nu jau saulē līgo "Baltica" rudzu lauks."

No 16. līdz 21. jūnijam festivāls "Baltica 2018" sasauca kopā folkloras kopas no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, Polijas, Baltkrievijas, Gruzijas, ASV un Dienvidkorejas. Arī Kokneses folkloras kopa „Urgas” bija festivāla dalībnieku pulkā, verot vaļā savu dziesmu pūru un atklājot Jāņu svinēšanas tradīcijas, jo šajā jubilejas gadā festivāla tēma bija "Jāņi. Ziedēšana."

Folkloras kopas "Urgas" savu ceļu iesāka 2005. gadā, bet festivāla "Baltica" vēstures lappusēs tās vārds ierakstīts no 2006. gada, un šī bija piektā reize, kad koknesieši devās uz vērienīgo pasākumu.

Folkloras kopas „Urgas” vadītāja Inguna Žogota stāsta: "Vasaras saulgriežu laikā esam kopā ar labi zināmiem un no jauna iepazītiem draugiem izbaudījuši brīnišķīgo vienotības sajūtu, ievijot garajā dziesmu virtenē arī mūsu līgotnes. 16. jūnijā Rīgā ieradās tās folkloras kopas, kas skatēs bija ieguvušas kādu no pirmajām trim pakāpēm, lai svētkus iesāktu ar novadu sadziedāšanos Rīgas kanāla malās. Mūsu kopai, kas pārstāvēja Vidzemi, no pulksten 15 līdz 16 bija jādzied līgotnes pie Latvijas Nacionālā teātra. Pateicoties apskaņošanai, līgo dziesmas no teātra skanēja pāri visam kanālam. Nonākot pie Nacionālās operas un baleta teātra, mums bija dots savs brīdis aicināt uz sadziedāšanos. Festivāla dalībniekiem bija sagatavota līgotņu grāmata, kurā savāktas līgotnes no dažādām vietām. Tajā ir arī Koknesē pierakstīta lustīga un skaista līgotne: "Es piedzimu māmiņai", kuru arī šajā reizē cēlām godā.  Tā patiesi bija varena sadziedāšanās kanāla abās malās un arī laivās, kas brauca pa kanālu – viena folkloras kopa nodzied – otra līgo pretī un tā arvien uz priekšu ritinājās līgotņu ceļš. Jāteic, ka mēs, folkloras kopas, no citiem atšķiramies, ka mums visas dziesmas ir galvā un mēs varam jebkurā situācijā improvizēt un sacerēt jaunas dziesmu vijas."

Pēc sadziedāšanās varenā dziesmu straume virzījās svētku gājienā ap Brīvības pieminekli, lai pulcētos uz festivāla lielkoncertu "Šurp, Jāņa bērni!" Brīvības laukumā.

Mūsu folkloras kopas "Urgas" dziedātājiem cēlajos Lielvārdes tautastērpos bija uzticēts gods pārstāvēt Vidzemi un vieniem no pirmajiem, pēc Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa svētku uzrunas, uzsākt savu dziesmu. Šopavasar koknesieši piedalījās "Senās klēts" rīkotajā tautastērpu skatē, kur tika atzinīgi novērtēti viņu tērpi. Inguna Žogota teic: "Koknese ir tas noslēdzošais punkts, kur nēsā Lielvārdes tautastērpu. Kas zina, varbūt skaisto tērpu dēļ mums krita tā laimīgā loze dziedāt dižkoncertā! Arī mūsu dziedātāju saimes trīs brašajiem vīriem: Andrim Balodim, Rihardam Limanānam un Edmundam Trenko, kuri jau gadu dzied kopā ar mums, šogad tika uzšūtas greznas vestes. Mēs ļoti lepojamies ar mūsu vīriem, un ja vēl kādreiz mums pievienojas bērni un mazbērni, kļūstam ģimeniskāki un košāki!"

16. jūnija vakarā folkloras kopu vadītājiem bija svinīga pieņemšana pie Valsts prezidenta Rīgas pils Svētku zālē, un kamēr Inguna Žogota  satikās ar domubiedriem, pārējie "Urgu" dziedātāji jau devās uz Mazo Ģildi, kur, ārpusē gaidot savu vadītāju, sadziedājās ar garāmgājējiem un citiem svētku svinētājiem. Pirmās dienas vakara noslēgumā koknesieši vienas stundas garumā Mazajā Ģildē uzturēja sadziedāšanās garu.

Nākamā diena aizveda uz Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju, kur "Urgas"  turpināja sadziedāties ar citām folkloras kopām, kas piedalījās pasākumā "Jāņi Latvijas novados", bet vakarā gaidīja vēl viens saviļņojošs notikums - Baltijas vakars "Ziedi, ziedi, rudzu vārpa" Latvijas Mūzikas akadēmijā. Šajā dziesmotajā pasākumā uzstājās Baltijas valstu folkloras kopas, un mūsu koknesiešiem atkal bija gods vienīgajiem no Vidzemes novada ritināt savu dziesmu kamolu. "Pasākumu vadīja  Helmī Stalta un Māra Mellēna. Tas bija akustiskais koncerts ar fantastisku skanējumu. Mūsuprāt, tas bija pats emocionālākais festivāla brīdis,” atzīst "Urgu" vadītāja.

18. jūnijā koknesieši mēroja ceļu uz Novada dienu Kocēnos un Dikļos. Un arī par šo dienu Ingunai Žogotai savs stāsts: "Pēc ciemošanās Kocēnos devāmies uz Dziesmu svētku šūpuļa vietu Dikļiem, kur skaistajā un atjaunotajā estrādē Pasaules koklētāju salidojumā gavilēja mūsu latviskā kokle. Akustiskajā koncertā varēja izbaudīt kokles vienreizējo un ne ar ko nesalīdzināmo skanējumu."

Festivāla noslēguma dienā 21. jūnijā, Vasaras saulgriežos, vispirms folkloras kopa „Urgas” ielīgoja svētkus koncertā, kas notika Siguldas dzelzceļa stacijā, lai pēc tam dotos uz Turaidas muzeja rezervātu, kur uz līgošanu ieradās 36 folkloras kopas. Pie muzeja lielā bērza, kur līgotāji pina vainagus, mūsu dziesmu zinātāji aicināja uz līgošanu un rotaļās iešanu, kā arī bija klāt ar savām dziesmām, kad svinētāji devās apsveicināties ar Jāņa māti – Turaidas muzeja rezervāta direktori Annu Jurkāni un Jāņa tēvu – Siguldas domes priekšsēdētāju, bet tautasdziesma "Jānīts sēdēj ozolā, zelta kokles koklēdams"  un vēl citas līgotnes skanēja brīdī, kad tika iedegts dievišķās uguns simbols – Jāņu pūdele.

Starptautiskais folkloras festivāls "Baltica 2018" izskanējis, bet dziesmas ceļš nebeidzas, un  tā nerimstošo tecējumu turpinās arī mūsu Kokneses dziesmu teicēji.

Sarmīte Rode

Foto no folkloras kopas „Urgas” arhīva