Lapas karte
AA+A++
A AAA

Pārgājiens pa novada vēstures takām

05.10.2020

img_20201004_wa0014.jpgIr Covid-19 izplatības ierobežošanas laiks, un kas var būt labāks par izvēli klases ekskursiju uz veselības drošībai nezināmu Latvijas vietu aizstāt ar pārgājienu pa dzimto novadu? Bebru pamatskolas 5. klase izplānoja maršrutu uz Jaunbebru Kartupeļu dumpja atceres vietu. Ceļš no Vecbebriem uz Jaunbebriem bagāts ar daudzām izziņu bagātinošām apstāšanās vietām. 2.oktobris vēl piederēja šī gada rudens siltajām un vasarīgi zaļajām dienām, kas iedvesmoja iet kājām, nevis sēsties komfortablā transporta līdzeklī.

Tā kā iestājies jau veļu laiks, mums somās bija svecītes, ko iedegt Otrajā pasaules karā kritušajiem karavīriem Brāļu kapos Recijās un Pirmajā pasaules karā dzīvības zaudējušajiem, kas atdusas zem kurgāna Jaunbebru pils parka malā.

Jaunbebru Kartupeļu dumpja drosminiekiem arī tika iedegtas piemiņas uguntiņas un meklēti viņu akmenī iekaltie vārdi. Kad skolēni bija iztēlojušies 1841. gada rudens un ziemas drūmos notikumus un apjautuši, ka mūsu neatkarīgās valsts pirmssākumi meklējami tieši Jaunbebros, Sarkanā šķūņa teritorijā iedegās draudzības ugunskurs. Bija pienācis laiks stafetēm, kurās vajadzēja apliecināt novada vēstures zināšanas un radītprasmi.

Vispirms  jānostājas vienā rindā pēc auguma, uz pirmo, otro skaitoties, jāsadalās divās rindās. Radās 2 komandas. Pirmais uzdevums: kura komanda 3 minūšu laikā savāks vairāk malkas ugunskuram. Apvienojot patīkamo ar lietderīgo, tika uzkopta Sarkanā šķūņa teritorija no kritušajiem sausajiem zariem. Otrais uzdevums: kura komanda nodziedās mākslinieciskāk iestudētu dziesmu par rudeni. Šāds uzdevums atraktīvajai un dziedošajai klasei nieks. Skanēja "Nāk rudens apgleznot Latviju", "Cāļus skaita rudenī". Trešais uzdevums: salikt no akmentiņiem vārdu vai gada skaitli, kas saistās ar šo vēsturisko vietu. Skolēnu atmiņa un izdoma teicama. Ceturtais uzdevums: telefonā jāieraksta šķūņa teritorijā augošo koku nosaukumi. Visus nenosauca neviena komanda. Tie ir ozols, priede, bērzs, kļava, kadiķis, kārkls, osis. Pēdējais uzdevums: kura komanda ātrāk sasniegs norādīto mērķi un nostāsies izejas pozīcijā. Uzvarēja draudzība. Tagad laiks gardajām skolas pavārīšu un vecāku sarūpētajām pusdienām: picām, desiņām, sviestmaizēm, plātsmaizēm, tējai. Vislielākais gardums tomēr izrādījās oglēs izceptie kartupeļi ar sāli. Kartupeļiem  Kartupeļu dumpja vietā pavisam cita garša.

Mājupceļā mums pieteikta viesošanās z/s "Vecsiljāņu" piena ražotnē, no kurienes sākas "Ievas Siera" tapšanas ceļš. Kuram gan negaršo Latvijā pazīstamais un iecienītais "Ievas Siers"?

 Televīzijā redzētais tagad pašu acīm apbrīnojams: gan slaukšanas karuselis, kurā izslauktas 600 govju trīs reizes dienā, gan gotiņu paklausība, kārtības noteikumu ievērošana, teliņu komfortablā dusēšana, modernā tehnika, sausais bruģis, kas savieno daudzās lopu novietnes. Visur tīrība un visu lietu kārtība. 5. klases skolēni ir lauku zemei un darbiem tuvināti, dzīvniekus mīloši, labestīgi. Grūti šķirties no apmīļotajām raibaļām, bet diena jau otrajā pusē, un dažs nedrīkst nokavēt autobusu uz mājām.

Klases pārgājiena pievienoto vērtību veido sasniegtie mērķi karjeras izglītībā, pieredzes izglītībā, savstarpējā saskarsmē, veselīga dzīvesveida veicināšanā, piederības izjūtas savam novadam un valstij veicināšanā. Īsāk sakot, pārgājiens izvērtās par kolosāli pavadītu laiku klases kolektīvā un vienu pozitīvu emociju piepildītu dienu mūžā.

Klases audzinātāja Linda Šmite

Pasākumu kalendārs
Kokneses novada vēstis

Jaunākās galerijas


back to top