Drukas resursa adrese: http://koknese.lv/bebru_pamatskola1/lindai_saldavai_1_vieta_andreja_upisa_literaro_darbu_konkursa
Drukas datums: 08:12:19 09.12.2019

Lindai Saldavai 1. vieta Andreja Upīša literāro darbu konkursā04.12.2017

Andrejdienā, 30. novembrī, Skrīveros tika pulcināti labākie pamatskolu un vidusskolu vārda meistari, kuri rakstītprasmē bija sacentušies Andrejam Upītim veltītajā literāro darbu konkursā. Arī Bebru pamatskolas 9. klases skolniece Linda Saldava. Diena bija notikumiem un piedzīvojumiem piesātināta tik ļoti, ka varējām doties mājup arī bez konkursā iegūto vietu uzzināšanas, jo ieguvēji, dāvanas saņēmušie bijām visi.

A.Upīša memoriālajā muzejā pulksten 12.00 tikām mieloti ar gardu Andrejdienas zupu. Sātīgā zupa pašā laikā – vairāki viesi bija mērojuši ceļu no tālās Latgales, Kurzemes, daudzi tepat no bijušā Aizkraukles rajona. Atsaucība A. Upīša konkursam Latvijā tikpat liela, cik R. Blaumaņa konkursam, kas beidzās tajā pašā laikā – 2. decembrī.

Pulksten vienos konkursa dalībniekus un viņu skolotājus laipni uzņēma Skrīveru pārtikas kombināts, kurā mūs mācīja ietīt papīrīšos slavenās piena konfektes ar bērnības garšu. Konfektes “Gotiņa” te aizvien tiek ražotas kā sendienās. Katra konfekte ir meistarīgs roku darbs. Čaklākās tinējas dienā satin 120 kg konfekšu.

Pulksten 14.00 kopā ar Nacionālā teātra aktieriem Uldi Dumpi, Māru Zemdegu un Edmundu Freibergu, kuri piedalījušies izrādes “Zaļā zeme” veidošanā, devāmies ekskursijā pa Skrīveriem. Teicama gide ir Skrīveru novada zinātāja un patriote latviešu valodas skolotāja Daina Vancāne-Viļuma. Izbraucām romānā “Zaļā zeme” aprakstītās vietas, apskatījām Lielo Andreju – Imanta Ziedoņa vadītās dižkoku atbrīvotāju grupas godā iecelto dižozolu, iepazinām vietas, kur dzīvojis un mācījies Andrejs Upītis. Īpaši uzkavējāmies pie “Kalniņu” mājām, kur dzimis rakstnieks. Netālu atrodas 1977. gadā Nacionālā teātra aktieru stādītā ozolu birzs. Tā veidota par godu izrādes “Zaļā zeme” trīsdesmitgadei.

Kā pazīstami draugi, Ulda Dumpja vārdiem runājot, “no viena autobusa izkāpuši”, pulksten 15.00 Skrīveru Kultūras centrā mielojāmies ar Andreja svētku kūku. Un tad, kad gandarīti varētu doties mājās, seko apbalvošana, aktieru vēlējumi un rokasspiedieni. Uzvarētājiem tiek grāmatas, Skrīveru saldumi, biļetes uz Nacionālā teātra izrādi un naudas balvas. Katram pēc nopelniem. Skrīveru novads diženi turas, jo tam ir daudz draugu uzņēmēju - atbalstītāju.

Milzīgs prieks, ka Lindas Saldavas darbs ieguvis visaugstāko novērtējumu – 1. vietu. Linda rakstīja koka stāstu, liekot ozolam runāt par dzīves laikā pieredzēto. Jaunā autore bija atkāpusies līdz tālajam 1920.gadam un likusi ozolam ieraudzīt mūsu tautas priekus un bēdas. Katrā Latvijas vēstures desmitgadē meitene prata ieraudzīt būtiskāko un sasaistīt to ar Andreja Upīša radošo biogrāfiju. Gan plaisu mākoņos, gan zaļo zemi zem naglota papēža – visu sajuta Lindas tēlotais ozols. Šis varenais koks ir ar domām par mūsu Latvijas nākotni. Prasmīgs darbs. Spilgts apliecinājums, ka tikai tiem, kam ir pagātne, būs arī nākotne.

Linda Saldava jau šobrīd zina, ko un kur mācīties tālāk. Tās būs valodas. Lai mūsu skolniecei izdodas piepildīt sapņus un mērķus!

Linda Šmites teksts un foto