faceboktwitter
lapas galvaKokneses novads

Jubilārei Inesei Zanderei24.09.2018

Septembris Bebru pamatskolā pagājis dzejnieces Ineses Zanderes zīmē, un kā gan citādi, ja bērni labprāt klausās, lasa un skatās visu, ko radījusi šī gada jubilāre Inese Zandere (1958). Dzejnieces darbi ir vienkāršības un labestības piestrāvoti, humora un nebēdnības pilni – tie uzrunā lielus un mazus, tieši tā, kā nosaukta viņas grāmatu izdevniecība. Ineses Zanderes devums ir teicams mācību saturs, lai to apgūtu ar kompetenču pieeju. Viņas Dieguburti vien rosina lasīt, domāt, deklamēt un rakstīt nevis ar pildspalvu vai datoru, bet ar līmi un dziju, precīzāk, dieguburtiem. Dzejas dienas afiša mums bija dieguburtu papildināta. Ar tiem stundās skolēni mēģināja rakstīt par dzejnieci, tāpat kā Zandere spēlējās ar vārdu atskaņām un priecājās par dzejoļu krājumu neparastajiem nosaukumiem, neaizmirstot, ka zem nebēdnīgajām vārdu spēlēm ir paslēpta ideja. Mēs, lasītāji, nedrīkstam lietot tikai vārdu spēļu sakultās putiņas, zem tām dzejniece paslēpusi kādu nopietnu domu, pat sāpi.

"Čību, čābu hopsā, hopsā,

  Lai mums labi iet!"

Ar šo draisko Ineses Zanderes novēlējumu nedēļu pēc dzejnieces dzimšanas dienas izskanēja sākumskolas skolēnu dzejas stunda un gaisā pacēlās ziepju burbuļu salūts. Mazie pamatskolēni jau stundas sākumā zināja, ka viņu priekšnesums kļūs par jubilāres dāvanu, kuru dzejniece tīmeklī, ļoti iespējams, pat pamanīs. 2. klases Burtu tārpiņš rāpoja, rāpoja un atrāpoja, lai pastāstītu, cik ļoti viņam garšo grāmatas. 3. klase uzbūra Skolotāju pilsētu, bet 1. klase nodemonstrēja, kā darbojas Klusais telefons, ko bērnībā esam spēlējuši visi. Vārds "zaķis" klusajā telefonā pēkšņi pārtapa par "kaķi", bet "kaķis" – par "āķi", savukārt "āķis" par "stārķi" un tā tālāk. Beigās visi ļoti smējāmies. Tā ir dzejnieces paveiktā misija – dāvāt bērniem prieku, prieks ir vislielākā dāvana pasaulē. 4. klase kļuva par sēņotājiem. Ar kartona nazīti grieza lielas bekas un piesēņoja šim sausajam rudenim par pārsteigumu pilnu grozu.

Pamatskolēni, sadarbojoties ar dzejai atvērtajiem klases audzinātājiem (paldies visiem!), Ineses Zanderes devumu ilustrēja ar dziesmu ("Miega vilcieniņš", 6.klase), animācijas filmu ("Kā Lupatiņi uzminēja", 7.klase), pasakas "Meža zvēri" iestudējumu (5. klase), dzejoļa "Skolas soma" demonstrējumu Zanderes un nākotnes skolas somas versijā (9.klase). 8.klase uzstājās ar prezentācijām par I. Zanderes radošo biogrāfiju, tādējādi ļaujot apjaust, cik daudzpusīga un sabiedriski aktīva ir dzejniece. Tika pieminēts arī Zanderes vēstījums nākotnes lasītājiem, kas iebūvēts Gaismas pils pamatakmenī.

Kā visām stundām nepieciešama atgriezeniskā saite, tā arī šajā katra klase veica izlozēto uzdevumu, saistītu ar redzēto un dzirdēto. Vienai klasei nācās noformēt jubilārei apsveikumu, citai – sacerēt dzejoli vai uzrakstīt I. Zanderes CV. Lūk, kas īsā laikā radās:

Lai Jums dzīvē labi sokas,

Lai Jums darba pilnas rokas!

Mūza lai Jūs nepamet,

Rakstiet, rakstiet, rakstiet!

Būsim čakli lasītāji.    Bebru pamatskolas 9. klase  21.09.2018.

 

Jaukais rakstnieks Rainis,

Viņam galvā uzlikts spainis.

Jaukais, labais Upīts

Lec kā zaļais krupīt`s.

Gara, sirma bārda,

To ar kāju spārda.

Jaukā, labā Zandere

Lec kā stingra atspere. (5. klase)

***

Meža vecis acis bola,

Zaķim kāpostus tas sola.

Vistai pērklī raiba ola,

Kurai pieder Eko skola.

Eglīte pie upes zaļa,

Edgaram garšo cūkas gaļa.

Matīsam no tās ir daļa,

Visiem kopā – medaļa. (6.klase)

Dzeja ir jādungo, jāizdanco, jāūjina, jājūtas kā putnam – sacījusi I. Zandere, un mēs tā jutāmies, brīvi, atraisīti un pats galvenais – radoši, pietuvojušies dzejai un dzejas fenomenam.

Linda Šmite, Dzejas dienas organizatore

Dz. Sniedzes foto

Sazinies ar Kokneses novada domi
Pasākumu kalendārs
<>
Kokneses novada vēstis

Jaunākās galerijas


back to top