Drukas resursa adrese: http://koknese.lv/aktualitates1/vacu_valodas_diena_irsos
Drukas datums: 02:59:07 26.09.2020

Vācu valodas diena Iršos23.10.2017

173 gadus Iršos /in Hirschenhof/ runāja tikai vāciski. Šogad pirmo reizi Latvijā tika rīkotas vācu valodas dienas. Arī mēs - Pērses sākumskola, Iršu bibliotēkas un kluba darbinieces, nolēmām 18. oktobrī organizēt pasākumus, kas saistītos ar mūsu īpašo pagasta vēsturi, vācu valodu, kura ilgus gadus mūsu skolā tika mācīta.

Īpašu pārsteigumu mums bija sagādājis Gētes Institūts, atsūtot pārsteiguma balvas pasākuma dalībniekiem. Iršu pagasta bibliotēkā tika iekārtota vācu grāmatu izstāde ar īsām ziņām par to autoriem.

Pasākuma dienā jaunāko klašu skolēni noskatījās multfilmas, kas domātas vācu valodas frāžu apguvei. Vecāko klašu skolēni piedalījās viktorīnā “Ko mēs zinām par Vāciju un vācu valodu?” Daudziem bija pārsteigums tas, ka vācu valoda kā valsts valoda noteikta vēl citās Eiropas valstīs un tajā runājošo skaits pasaulē ir ap 200 miljoniem cilvēku.

Pēcpusdienā tematiskajā pasākumā piedalījās tie, kuriem ir saikne Vāciju vai ar vācu valodu. Bijusī vācu valodas skolotāja Iveta Hveckoviča bija tā, kura aizsāka draudzības saites ar kādreizējiem Iršu vācu kolonijas iedzīvotājiem un viņu pēctečiem. Savukārt divām Iršu senioru klubiņa “Vālodzīte” dalībniecēm bērni un mazbērni dzīvo Vācijā.

Mūsu skolas iepriekšējo gadu absolventēm bija interesanti atkal apsēsties skolas solā, iepazīt, kā darbojas interaktīvā tāfele, atkārtot vācu valodu par dažādām tēmām.

Interesanti šķita vārdi, kurus savā valodā lietoja kolonisti. Tie bijuši aizguvumi no latviešu un krievu valodas. Atcerējāmies tos vārdiņus, kurus esam “aizņēmušies” no vāciešiem.

Visiem brīnišķīgs pārsteigums bija uzvedums par rudens ziediem “Vālodzītes” priekšnesumā.

Par loteriju bija parūpējusies Dace Grele. Paldies!

Savukārt pēc jautrās vācu dziesmas “Wir haben Hunger” (”Mums ir izsalkums”) iemācīšanās, lieliski garšoja siers, desiņas, pīrādziņi un tēja. Paldies Inetai Riekstiņai!

Domāju, ka pasākums bija rosinošs interesēties par vācu valodu, mūsu pagasta vēsturi, ka kopā labi un saturīgi pavadījām laiku.

Paldies visiem, kas bija atsaucīgi!

Valda Kalniņa, 

Pērses sākumskolas vēstures skolotāja