Drukas resursa adrese: http://koknese.lv/aktualitates1/turpinas_kokneses_muizas_pils_vesturiski_makslinieciska_izpete
Drukas datums: 16:14:59 29.11.2021

Turpinās Kokneses muižas pils vēsturiski mākslinieciskā izpēte

02.09.2021

foto_neiburgers_logo.jpgViena no kultūrvēstures liecībām Kokneses parka teritorijā ir Kokneses muižas ansamblis jeb Kokneses Jaunā pils, no kuras saglabājušies vien drupu fragmenti. Lai iegūtu uz zinātniskām metodēm balstītu pētījumu par pils pastāvēšanas vēsturi, biedrība “Pērses krasts” īsteno projektu “Kokneses muižas pils vēsturiski mākslinieciskā izpēte”. Mēs vēlamies aktualizēt Kokneses Jaunās pils nozīmi, arhitektoniskās un vēsturiskās vērtības, kā arī informēt plašāku sabiedrību par pils būvniecības vēsturi un kādreizējiem notikumiem, kas noteica muižas pils attīstību.

Pētniecības darbu veic mākslas vēsturniece Guna Ševkina. Detalizēts pētījuma rezultātu apkopojums tiks prezentēts rudens pusē biedrības organizētā projekta noslēguma pasākumā, taču jau tagad ir precizēti vairāki fakti par Kokneses muižas pils vēsturi. Piemēram, veicot Kokneses muižas pils būvvēstures izpētes darbu, nereti nākas konstatēt, ka tiešsaistē publicētajā informācijā kā Kokneses Jaunās pils arhitekts tiek norādīts Neiburgs (vācu val. Neuburg) vai Neiburgers (vācu val. Neuburger). Lai gan atšķirība starp abiem uzvārdiem ir salīdzinoši niecīga, vien divi burti, tomēr vācu valodas zinātājiem tā ir ievērojama (“neu-Burg” tulkojams kā jaunā pils un “neu-Bürger” tulkojams kā jaunais pilsonis).

Ko liecina vēstures avoti? Ir zināms, ka Kokneses Jaunās pils projektu 1894.gadā izstrādāja Karls Neiburgers – no Vācijas nākušais, Vestfālenes reģionā dzimušais arhitekts. Pēc Zīgenes būvniecības skolas pabeigšanas un darba prakses Berlīnē Karls Neiburgers ilgus gadus bija pirmā Rīgas pilsētas arhitekta, ievērojamā būvmeistara Johana Daniela Felsko palīgs, kā arī izstrādāja patstāvīgus projektus privātas un sabiedriskas nozīmes ēku būvniecībai.

Pētījuma rezultātus biedrība izmantos, lai izstrādātu zudušās Kokneses muižas Jaunās pils 3D virtuālo rekonstrukciju un izveidotu unikālu pils ēkas maketu. Aicinām sekot līdzi jaunumiem biedrības FB lapā @BiedribaPersesKrasts/ un Instagram  @biedribaperseskrasts/.

Foto: Arhitekta Karla Neiburgera portrets. Attēls no Herdera institūta Marburgā (Vācija).

Publikācija sagatavota ar Latvijas valsts mežu un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu Zemgales plānošanas reģiona īstenotās Zemgales Kultūras programmas 2021 ietvaros.

perses_krasts_logo_proj.jpg
Publikāciju sagatavoja:

Biedrības vadītāja Ita Lejiņa,

Mākslas vēsturniece Guna Ševkina