Drukas resursa adrese: http://koknese.lv/aktualitates1/tena_diena_perses_sakumskola
Drukas datums: 14:16:21 23.10.2020

Teņa diena Pērses sākumskolā18.01.2019

17.janvārī senie latvieši atzīmējuši mājas kustonīšu(sīklopu,zirgu,īpaši cūku) aizbildņa Teņa dienu,tā ir viena no janvāra un visas ziemas nozīmīgākajām dienām,kurā,vērojot laiku,iespējams noteikt gan pavasara,gan vasaras laika prognozes.Vai pavasaris un vasara būs vēsi un gari? To rādīs laiks.

Arī mēs, Pērses sākumskolas pirmsskolas grupas bērni un skolotājas, izmantojot dažādas aktivitātes, iepazinām tuvāk gan pašus rukšķētājus (cūkas,sivēnus,kuiļus,veprus,aitu jeb vilnas cūkas),gan to,kas Teņa dienā būtu jādara. Minējām un paši sacerējām mīklas un atjautības uzdevumus,piemēram: "Ja omei ir viena liela cūka un mazs sivēntiņš,bet kaimiņam ir tikai liels ruksis,tad kopā ir 2 lielas cūkas un viens maziņais,nevis trīs,jo sivēntiņš nav vēl izaudzis.'' Veidojām cūkas no plastilīna, līmējām un krāsojām,darbojāmies ar krāsainajām smiltīm un dziju,noskaidrojām,ko vispār zinām par rukšķošajiem dzīvniekiem. Piemēram - Kas ir cūcene,cūkas laime,sile,šņukurs,cūkausis,Cūkmens u.tml.?

Mūsu tautasdziesmās Tenis galvenokārt parādās kā cūku labklājības veicinātājs, palīgs cūkganiem vai pats cūkgana lomā. Mums bija gan cūkgans,gan Tenis,kurš nedaudz,kā teica bērni, līdzinājās Cūkmenam. Mūsu senči cūkganiem šajā dienā parādīja īpašu godu,ieģērba labākās drēbēs,labi pamieloja,pat uz krogu veda izdancināt,- tas viss tāpēc, lai izdotos lieliski sivēni un cūkas labi barotos.

Domājam, ka šogad Iršu pagastā, kā arī tuvākā un tālākā apkaimē varen ņipri sivēni un brangas cūkas būs, jo dancojām un dziedājām uz nebēdu, pat teātri spēlējām, garšojām cūkas ausis un kājas, saldās ausis un austiņas,neizpalika arī rukša Limpo saldais padzēriens,ak,jā,vēl gardais, kūpošais kakao ar sivēnzobiem(maršmeloviem).

Bērni  klāja svētku galdu un parūpējās par rotaļlietu un grāmatu izstādi.

Lai cūkas laimes un laimītes visiem Cūkas gadā!

Foto,teksts: Daiga Andersone, skolotāja