Drukas resursa adrese: http://koknese.lv/aktualitates1/sadraudzibas_pilsetas_vitingenas_vizite_koknese
Drukas datums: 11:03:32 26.06.2019

Sadraudzības pilsētas Vitingenas vizīte Koknesē28.06.2018

Pilsētu sadraudzībai starp Koknesi un Vitingenu ir jau 22 gadus kopīga ciešas sadraudzības un atmiņu vēsture. Pirms diviem gadiem, kad koknesiešu delegācija ar I.Gaiša Kokneses vidusskolas kori viesojās Vitingenā, svinot sadraudzības divdesmitgadi,  vitingenieši saņēma uzaicinājumu Latvijas simtgades gadā viesoties Koknesē.  Sadraudzības tikšanās šo divdesmit divu gadu laikā visbiežāk ir notikušas svētku reizēs katrā no partnerpilsētām. Tā tas bija arī šoreiz, kad Koknesē tika svinēti novada svētki, kas notika vienlaicīgi ar Līgo svētkiem. Gatavojot tikšanos, tika plānots, ka Kokneses svētku programmu kuplinās pūtēju orķestris no Vitingenas, kas, diemžēl, neparedzētu apstākļu dēļ nevarēja papildināt svētku programmu. Ar nelielu kavēšanos, Vitingenas delegācija 25 cilvēku sastāvā Koknesi sasniedza 21. jūnija vēlā pievakarē. Tradicionāli vitingeniešus uzņēmām viesģimenēs, tomēr šoreiz, atšķirīgi no citām viesošanās reizēm, visa partnerpilsētas delegācija nakšņoja Vecbebru tehnikuma kompleksa dienesta viesnīcas mājīgajās istabiņās.

Pirmo viesošanās dienu vitingenieši pavadīja Rīgā, kur apmeklēja Motormuzeju. Muzeja piedāvātajā programmā viesi ar sajūsmu izbaudīja „kāzu viesību ceļojumu” senā autobusā, kāda tā varēja būt 1975.gadā. Filma, kas tika rādīta „brauciena laikā” uzņemta SIA „Bormaņi”, kas viesiem radīja īpašu atmosfēru, jo apmeklējuma laikā bija iespēja apskatīt filmētās vietas. Dienas turpinājumā tika apmeklēta Latvijas nacionālā bibliotēka, kur līdzās gida vadītajam bibliotēkas apmeklējumam bija iespēja aplūkot Latvijas simtgadei veltītās izstādes. Vecrīgā vitingenieši ar prieku devās uz Jāņu dienas zāļu tirgu Doma laukumā, kā arī ielūkojās, kā rīdzinieki gatavojas Jāņu svinībām 11. novembra krastmalā.

23.jūnija rīts ausa ar meiju un vasaras ziedu smaržu, kad ozolzariem rotātais autobuss bija gatavs doties ceļā pa novadu. Bet vispirms, Anitas Svokas stāstījuma pavadīti, vitingenieši  devās pastaigā pa Vecbebriem, apmeklējot biškopības muzeju, V. Jākobsona memoriālo māju un viesojoties pie dravnieces Daces Nebēdnieces. Kā Līgo dienā iederas, programmā bija iekļauts „Ievas siera” ražotnes apmeklējums, kur viesus sagaidīja zemnieku saimniecības „Vecsiljāņi” saimnieks Juris Sprukulis un siera meistare Ieva Midega, iepazīstinot ar uzņēmuma darbību un siera tapšanu no svaigi slaukta rīta piena.

Ar viesmīlību un lustīgiem dančiem viesi tika sagaidīti Kokneses Radošajā mājā. Ar biedrības „Baltaine” un folkloras kopas “Urgas” gādību tika iepazītas Līgo dienas tradīcijas, dziedātas Līgo dziesmas, pīti vainagi, siets siers, cepti pīrāgi, darinātas lāpas un veidotas glezniņas, kā arī iemēģinātas jaunās šūpoles, noslēgumā vienojoties kopīgā dziesmā.

Vitingenas apkārtnē dzīvo daudz iedzīvotāju, kuriem ir baltvācu izcelsmes saknes, un kuri paši vai viņu vecāki, vecvecāki ir atgriezušies dzimtenē no agrākās Iršu kolonijas. Īpaši  interesanta viesošanās delegācijai bija pie Eiropas parlamenta deputāta Arta Pabrika Iršos, saimniecībā „Nomaļi”, kur Pabrika kunga ģimene un biedrība “Hiršenhofas mantojums”  domā par vēsturiskā mantojuma saglabāšanu un tā nodošanu nākamajām paaudzēm. Gada sākumā Artis Pabriks prezentēja kulturvēsturisku eseju – grāmatu „Hiršenhofas stāsts”.  Vitingenas delegācija bija pirmā, kurai grāmatas autors vāciski prezentēja tās vācisko versiju „Auf der Suche nach Hirschenhof. Ein kulturhistorisches Essay”.  Izveidojās diskusija par to, kā reiz bija dzīvot Iršos un kā Vācijā, kā arī iegūts ieskats vāciskās kolonijas dzīvē Latvijā. Pēc iespaidiem bagātās tikšanās, bija laiks posties dalībai novada un Līgo svētkos Blaumaņa pagalmā. Vitingeniešus pārsteidza Blaumaņa pagalma lielās pārvērtības, jo gan laukums, gan krodziņš „Rūdolfs” ieguvuši pavisam citādu veidolu, nekā tas bija, kad vitingenieši pēdējo reizi viesojās Koknesē. Lai gan svētku koncertu sākumā izbojāja pēkšņais, bet ļoti ilgi gaidītais lietus, vitingenieši nejutās pārsteigti, jo pa sadraudzības gadiem jau iepazinuši teicienu „Līst kā pa Jāņiem” un vienmēr atceras Līgo svētkus parkā, kad dejoja zem lietussargiem. Ar sajūsmu tika sagaidīts Kokneses orķestra koncerts Blaumaņa pagalma muižas ansambļa ēkas velvju ielokā, kā arī Kokneses pašdarbinieku koncerts. Vitingeniešus pārsteidza daudzie deju kolektīvi ar skaisto dejas soli, staltajiem augumiem un gaišajiem smaidiem. Tika jautāts, cik daudz jāmēģina un jādejo, lai sasniegtu tik raitu kopīgu dejas soli. Pēc jaukā koncerta un uguņošanas, arī vitingenieši iemēģināja deju soli uz Blaumaņa pagalma bruģa.

Pēcjāņu dienu, kad debesis rādīja drūmu seju un visu dienu lija pamatīgs lietus, vitingenieši iesāka ar Tūrisma informācijas centra apskati, iepazīstot arī Koknesē realizētos projektus un daloties pieredzē kā un kādus projektus realizē Vitingenas pašvaldība. Delegācijas sastāvā bija arī pils modeļa autors Reinholds Borhers, kas pastāstīja par modeļa tapšanas gaitu un savu interesi par vēsturi, kā arī par to, kā top šāda veida modeļi. Lietus netraucēja Likteņdārza apmeklējumu un braucienam ar kuģi pa Daugavu. „Janavu” saimnieces Antas Kučeres interesantais stāstījums par viņas realizētajiem projektiem, tēju baudīšana un viņas dabiski ražoto kosmētikas līdzekļu izmēģināšana parādīja to, kā jāsaimnieko Koknesē. Pie Bruno Cīruļa paipalu fermā „Ola” tika degustēts gan acu priekšā ceptās paipalu olas, gan paipalu olu liķieris, gan uzdoti daudz jautājumi par paipalu audzēšanu. Tā kā nerimstošais  lietus un drēgnais laiks lika darboties viesu uzņemšanas plānam „B”, Kokneses pilsdrupās paredzētais noslēguma pasākums notika novada domes zālē, kur klātesošos uzrunāja Kokneses novada domes priekšsēdētājs Dainis Vingris un Vitingenas pilsētas mērs Karls Ridders,  pieredzes apmaiņā un kopīgās atmiņās dalījās koknesieši un vitingenieši, bet ar savu radošo darbošanos iepazīstināja Jānis Dzenis, kurš dalījās arī kopējā pieredzē ar vitingenieti K.Nīburu par kādreizējiem lauksaimniecības projektiem. Koknesieši saņēma ielūgumu apmeklēt Vitingenu, par laiku vienojoties nākotnē. Ātri paskrējušas pieredzes apmaiņas pilnas dienas un agrā pirmdienas rītā tika uzsākts mājupceļš, Vitingenas pilsētu sekmīgi sasniedzot otrdienas pievakarē. Divdesmit divus gadus ilgā sadraudzība turpinās, lai, iespējams, jau nākošgad arī Kokneses novada uzņēmēji, pašdarbnieki un pašvaldības pārstāvji dotos vizītē uz Vitingenu Vācijā.

Lauma Āre,

Kokneses novada domes

Tūrisma un sabiedrisko attiecību nodaļa