Drukas resursa adrese: http://koknese.lv/aktualitates1/sadales_tikls__konkurence_atvertaja_elektroenergijas_tirgu_majsaimniecibam_bus_iedzivotaji_vares_izveleties_piemerotako_pakalpojuma_sniedzeju
Drukas datums: 13:29:07 23.02.2020

„Sadales tīkls”: konkurence atvērtajā elektroenerģijas tirgū mājsaimniecībām būs. Iedzīvotāji varēs izvēlēties piemērotāko pakalpojuma sniedzēju30.10.2013

Pēc elektroenerģijas tirgus atvēršanas mājsaimniecībām, kas plānota nākamā gada aprīlī, AS „Sadales tīkls” prognozē, ka konkurence starp elektroenerģijas tirgotājiem būs. Pirmie tirgotāji jau uzsākuši informatīvas kampaņas potenciālajiem klientiem. Savukārt AS „Sadales tīkls” ir izveidojusi un nodevusi lietošanā elektroenerģijas tirgotāju biznesa portālu – tā ir darba vide, kas ļauj ikvienam tirgotājam sagatavot piedāvājumus potenciālajiem klientiem atbilstoši to elektrības patēriņam, kā arī izveidot ikmēneša rēķinus. Šis ir vitāli svarīgs IT atbalsts klientu apkalpošanai un neprasa papildu investīcijas no tirgotājiem biznesa sākuma posmā.

Tirgotājiem draudzīgs tirgus

„Kaut arī publiski izskanējuši minējumi, ka ienākšana Latvijas mājsaimniecību elektroenerģijas tirgū ir sarežģīta un dārga, kā dēļ tirgū konkurence nav gaidāma, potenciālo elektrības tirgotāju aktivitātes liecina par pretējo, tāpēc šādi argumenti neiztur kritiku un tās ir tikai baumas,” uzsver AS „Sadales tīkls” valdes priekšsēdētājs Andis Pinkulis. „Jau šobrīd 18 tirgotāji noslēguši ar mums līgumus, savukārt Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā reģistrēti vairāk nekā 50 komersanti, kas vēlas tirgot elektroenerģiju. Turklāt ir uzņēmumi, kas jau tagad publiski pauduši gatavību sākt elektroenerģijas tirdzniecību iedzīvotājiem un veic informatīvas kampaņas, tādēļ esam pārliecināti, ka konkurence būs. Savukārt AS „Sadales tīkls” ir gatava būt par profesionālu sadarbības partneri visiem elektrības tirgotājiem, kas plāno strādāt ar iedzīvotājiem!”

Elektroenerģijas tirdzniecību var uzsākt praktiski ikviens licenci saņēmušais uzņēmums, turklāt nav nepieciešamas lielas investīcijas dārgās IT sistēmās un apkalpošanā. „Esam izstrādājuši vienkāršu, ērtu, drošu un galvenais – bezmaksas, rīku tirgotājiem – www.e-st.lv. Tā ir gatava darba vide, ko elektrības tirgotāji var izmantot savu klientu apkalpošanai. Ar portāla palīdzību tirgotāji var ērti un ātri piekļūt informācijai, kas ir noderīga piedāvājuma sagatavošanai, piemēram, par konkrēta objekta elektroenerģijas patēriņu. Tāpat sistēma lieti noderēs rēķinu izrakstīšanai, kā arī – lai pieteiktu elektroenerģijas tirdzniecības uzsākšanu dažādos objektos un veiktu citas nozīmīgas funkcijas. Būtībā tas ir galvenais instruments, kas nepieciešams, lai uzņēmumi tirgotu elektrību mājsaimniecībām, un tas jau ir uzņēmēju rīcībā. Vēl vairāk – pavisam īsā laikā, kopš portāls izstrādāts, to jau aktīvi izmanto seši tirgotāji,” norāda Ilvars Pētersons, AS „Sadales tīkls” valdes loceklis.

Lai piekļūtu bezmaksas IT sistēmai un uzsāktu elektroenerģijas tirdzniecību, uzņēmumam jānoslēdz līgums ar AS „Sadales tīkls”.

Uzņēmums apliecina, ka arī pēc elektroenerģijas tirgus atvēršanas mājsaimniecībām tas turpinās veikt visus tos darbus, ko darījis līdz šim: tīkla uzturēšanu un attīstību, elektroenerģijas uzskaiti, bojājumu novēršanu un pieslēgumu pakalpojumus.

„Latvija elektroenerģijas tirgu pakāpeniski atver kopš 2007.gada, kad iespēju izvēlēties sev izdevīgāko elektroenerģijas tirgotāju saņēma uzņēmumi. Jau sešus gadus AS „Sadales tīkls” veiksmīgi strādā brīvajā tirgū, un darām to pašu, ko līdz tirgus atvēršanai. Savukārt tirgotājam būs brīva izvēle, vai komunicēt ar AS „Sadales tīkls” saistītos jautājumos, piemēram, par bojājumu novēršanu, ar klientiem pašam vai uzticēt to AS „Sadales tīkls” klientu apkalpošanas dienestam. Aicinām ikvienu tirgotāju iekļaut mūsu bojājumu novēršanas tālruni savos informācijas avotos,” uzsver A.Pinkulis.

Šobrīd brīvajā tirgū ir vairāk nekā 24 000 elektroenerģijas lietotāju, kas patērē ap 75% elektroenerģijas. Plānots, ka Saeima par elektroenerģijas tirgus atvēršanu lems tuvākā mēneša laikā, ļaujot arī aptuveni 800 000 mājsaimniecību pašām izvēlēties sev izdevīgāko piedāvājumu.

Kas mainīsies iedzīvotājiem

Kaut arī elektroenerģijas tirgus atvēršana mājsaimniecībām var likties sarežģīts un nesaprotams process, tomēr tā nav, jo iedzīvotāji būtiskākās pārmaiņas izjutīs tikai klientu apkalpošanas līmenī. „Jauni vadi jāvelk nebūs, skaitītāji paliks tie paši, un bez elektrības neviens nepaliks. Iedzīvotāji varēs brīvi izvēlēties sev piemērotu elektroenerģijas tirgotāju tieši tāpat, kā šobrīd tas notiek ar mobilo sakaru operatoriem, kurus iespējams mainīt, saglabājot savu telefona numuru. Tieši tas pats paredzēts ar elektrības tirdzniecību. Cilvēkam atliek vien izvēlēties pakalpojumu sniedzēju un viņa vajadzībām atbilstošu piedāvājumu, kā arī noslēgt ar šo uzņēmumu līgumu,” saka AS „Sadales tīkls” valdes priekšsēdētājs, norādot, ka informācija par elektrības tirgotājiem pieejama interneta mājas lapā www.sadalestikls.lv.

”Latvijas mājsaimniecībām AS „Latvenergo” piedāvās maksimāli vienkāršu saziņu un piedāvājuma izvēli. Ikvienu klientu savlaicīgi uzrunāsim personiskā vēstulē, kurā aprakstīsim klienta patēriņam piemērotāko piedāvājumu. Klientam atliks vien informēt mūs par savu izvēli, izmantojot klientu portālu e-latvenergo.lv, sms, e-pastu vai tālruni. Savukārt tiem, kas vēlēsies izmantot universālo pakalpojumu, nebūs nepieciešams par to pat īpaši paziņot. Universālais pakalpojums varētu būt labākais risinājums klientiem ar nelielu elektroenerģijas patēriņu,” norāda Uldis Bariss, AS „Latvenergo” valdes loceklis.

“Neskatoties uz to, ka elektroenerģijas tirgu mājsaimniecībām plānots atvērt tikai no nākamā gada aprīļa, „Baltcom” jau šobrīd piedāvā iespēju iegādāties elektroenerģiju komplektā ar telekomunikāciju pakalpojumiem. Kopumā iedzīvotāju interese par alternatīvu iespēju iegādāties elektroenerģiju – „Baltcom” pakalpojumu komplektu, ir salīdzinoši augsta. Uz šo brīdi esam noslēguši pirmos 100 sadarbības līgumus ar klientiem, kas izvēlējušies „Baltcom” pakalpojumus komplektā ar elektrību, aktīvi turpinām jaunu līgumu slēgšanu,” skaidro Gints Kiršteins, „Baltcom” valdes loceklis. „Mēs šajā nozarē varam ienākt jau šobrīd tāpēc, ka piedāvājam gan telekomunikāciju pakalpojumus, gan elektroenerģiju komplektā, kas ļauj mums samazināt administratīvās un klientu servisa izmaksas. Tieši tāpēc elektroenerģija šobrīd tiek piedāvāta tikai komplektos ar kādu no telekomunikāciju pakalpojumiem. Šī pieeja divu gadu laikā klientiem ļaus ietaupīt līdz pat 35–40 latiem, ņemot vērā elektroenerģijas izmaksas, pakalpojumu komplektu cenas un sagaidāmo cenu pieaugumu līdz ar mājsaimniecību tirgus liberalizāciju. Prognozējam, ka 2014. gada laikā atkarībā no ārējiem apstākļiem un tirgus faktoriem elektroenerģiju no mums iegādāties izvēlēsies vismaz 20–30 % mūsu esošo klientu, varbūt pat vairāk.”

Plašāka AS „Sadales tīkls” un Ekonomikas ministrijas informatīva kampaņa iedzīvotājiem par elektroenerģijas tirgus atvēršanu mājsaimniecībām plānota, sākot ar nākamā gada janvāri. AS „Sadales tīkls” piegādā elektroenerģiju klientiem, nodrošinot sadales tīklu ekspluatāciju, atjaunošanu un plānveida attīstību. Uzņēmums nodrošina elektroenerģijas piegādi vairāk nekā 1 miljonam elektroenerģijas lietotāju, aptverot ar savu pakalpojumu 99% no valsts teritorijas, veic elektroenerģijas izlietošanas uzraudzību, zudumu samazināšanas pasākumus un elektroenerģijas uzskaiti, kā arī jaunu pieslēgumu izveidi, kur nepieciešams.

Papildu informācija:

Renāte Meļķe,

AS „Sadales tīkls” komunikācijas direktore

INFORMATĪVS MATERIĀLS - 3 SOĻI LĪDZ SAVAM ELEKTROENERĢIJAS TIRGOTĀJAM.