Sabīnes Līvas izstādes noslēgumā atklāj jauno koknesiešu izstādi06.11.2019

Kokneses tūrisma informācijas centra izstāžu zāle ir kļuvusi par satikšanās vietu māksliniekiem, viņu radītajiem darbiem un mākslas cienītājiem.

Vasaras izskaņā atklātā un līdz oktobra beigām skatāmā Kanādā un Latvijā praktizējošās mākslinieces Sabīnes Līvas ainavas gleznojumu izstāde žilbināja, pārsteidza un iedvesmoja. "Vienaldzīgo nebija!" – to izstādes noslēguma pasākumā 31. oktobrī, kad notika tikšanās ar gleznu autori, apliecināja arī Lauma Āre, Tūrisma un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece. Turklāt jāpiebilst, ka šis bija unikāls gadījums, kad izstādē tika atklāta vēl viena izstāde, jo Ilmāra Gaiša Kokneses vidusskolas dizaina pulciņa dalībnieki, skolotājas Gitas Tenisas rosināti, izveidoja savu izstādi, iedvesmojoties no mākslinieces gleznu motīviem.

Ne tikai dizaina pulciņa jaunu prasmju apguvēji, bet ikviens izstādes apmeklētājs divu mēnešu laikā varēja iepazīt mākslinieces pasaules redzējumu, kas izglītību ieguvusi Latvijas Mākslas akadēmijā un turpinājusi studijas glezniecībā Ontario Mākslas un Dizaina koledžā Toronto, Kanādā un Florencē, Itālijā. Kopš 2000.gada gleznotāja Sabīne Līva  ir piedalījusies vairākās starptautiska mēroga mākslas  izstādēs, kā SNBA International, Carrousel du Louvre, Parīzē, Art Expo New York, ASV un ikgadējā Toronto Art Expo, The Artist Project Toronto, Kanādā. Kokneses tūrisma informācijas centram tā bija liela veiksme un pagodinājums, ka Sabīnes Līvas devītā personālizstāde notika Koknesē. Izstādē aplūkojamās gleznas ir tapušas gan darbnīcā Kanādā, gan Latvijā. Gaisma un vieglums dominē visos abstraktajos dabas portretos, kas radīti kaligrāfijai pielīdzināmā akurātumā. Mākslas zinātniece Sarmīte Sīle savulaik izteiksmīgi raksturojusi Sabīnes Līvas gleznošanas manieri: „Māksliniece, atainojot kādu no Kanādas ezeriem vai mākoņiem virs Baltijas jūras, kas viņu iedvesmo - spēlējas ar universālo un atpazīstamo, gan tālo gan tuvo. Organizējot gleznas kompozīciju paralēlās plaknēs, Sabīne Līva ar harmonisku krāsu un formu attiecībām rada ieintreģējošu, atmosfērisku  un glezniecisku "haiku", uzgleznojot iedomātas debesis, ūdeni un zemi. Autores gleznieciskā valoda patiesi balstās japāņu haikās - tā ir tēlaina un vienlaikus ļoti tieša un nozīmju pilna.”

Izstādes noslēgumā, fonā skanot patīkamai mūzikai, pasākuma apmeklētāji vēl nesteidzīgi baudīja gleznās tverto gaišuma un viegluma sajūtu, un arī pati māksliniece šķita tik līdzīga savām gleznām – mazliet noslēpumaina, bet atvērta sirsnīgai sarunai.

"Man rokassomiņā vienmēr ir līdzi āmurs un skavotājs audekla apvilkšanai, jo es pati veicu gan audekla sagatavošanu gleznošanai, gan iekārtoju izstādes," pastāstīja Sabīne Līva. Un uz mirkli likās, ka arī mēs esam nokļuvuši viņas darbnīcā, kur notiek  radīšanas process, jo varējām aplūkot  mākslinieces darba rīkus: daudzās otas un starp tām arī putna spalvu, ar kuru var dabūt filigrānas līnijas. Māksliniece atklāja, ka viņu aizrauj gaismas saspēle dabā, un tā turpinās arī šajā rudenī  radītajās gleznās, mainās tikai palete, bet kodols saglabājas. Šī rudens darbi oktobrī bija skatāmi personālizstādē "Plūdlīnijas" galerijā Rīga Plaza.

Katru gleznu var izstāstīt kā stāstu, un Sabīnei Līvai tas lieliski izdevās, apstājoties pie katras gleznas un atklājot kādu mazu radīšanas akcentu. "Lūk, latviešu motīvs – drellītis, mūsu kultūrai piederīga zīme. Šis raksts mani ļoti uzrunāja, un to saprot arī ārzemēs, mākslas valodai nav ģeogrāfiskas nozīmes," par vienu no gleznām sacīja autore. Bet par dizaina pulciņa dalībnieku radītajiem darbiem skanēja atzīšanās: "Es pirmo reizi piedzīvoju tādu pārsteigumu!" Gita Tenisa, stāstot par savu audzēkņu izstādi, atklāja: "Skolēniem bija uzdevums iepazīties ar mākslinieci un viņas darbiem, no tiem izvēloties sev tīkamāko motīvu, to pārnesot uz kādu priekšmetu, tādējādi radot dizaina priekšmetu. Tas nebija vienkārši, bet mani audzēkņi izbaudīja šo procesu un lieliski tika galā." Sabīne Līva smaidot to apliecināja un atcerējās viedu atziņu: "Mākslas mērķis ir māksla, bet dizaina mērķis ir mērķis."  Jaunie mākslinieki labprāt pastāstīja, no kuras gleznas izvēlētais motīvs tagad redzams uz viņu veidotā dizaina priekšmeta. Apgleznoti šķīvji, glāzes kā svečturi, mākslīga plauksta ar dizaina nagiem, džinsi ar oriģinālu aplikāciju un vēl citi darbi guva gan mākslinieces, gan apmeklētāju atsaucību.

Sirsnīgi sveicot mākslinieci, vairāki koknesieši atcerējās pirmo tikšanos ar viņu šajā pavasarī, kad biedrība "Pērses krasts" prezentēja savu projektu īstenojumu, bet Sabīne Līva aicināja uz meistarklasi pie Pērses ūdenskrituma atveida. "Paņemiet līdzi visu pozitīvo!" – novēlēja Sabīne Līva. Arī dizaina pulciņa dalībniekiem viņa ir iedevusi daļiņu savas degsmes. Un noteikti kādreiz mēs Kokneses tūrisma informācijas izstāžu zālē būsim aculiecinieki izstādes atklāšanai, kuras autors būs kāds no mūsu talantīgajiem Kokneses jauniešiem!

Sarmīte Rode

Kristiānas Ancelānes foto

Pasākumu kalendārs
Kokneses novada vēstis

Jaunākās galerijas


back to top