Drukas resursa adrese: http://koknese.lv/aktualitates1/mes_nelausim_savai_vesturei_pazust_nebutiba
Drukas datums: 11:53:57 26.01.2020

Mēs neļausim savai vēsturei pazust nebūtībā01.10.2012

Iršu pagasts ir ievērojams ar to, ka ir vienīgais pagasts Latvijā, kurā atradās Baltijā lielākā vācu kolonija no 1766. -1939. gadam.

1766. gadā Katrīna II izdeva pavēli Iršos nodibināt vācu zemkopju koloniju, lai iemācītu latviešiem pareizi saimniekot. Vācu kolonija pastāvēja līdz 1939. gada rudenim, kad kolonisti bija spiesti atstāt Iršus un Latviju.

Nekas daudz vairs neliecina par vēsturi, par to, ka Iršos dzīvojuši, strādājuši, gājuši skolās vācieši. Par to liecina tikai Liepkalnes kapsētā granītā kalti kapakmeņi, Iršu pagastā dažas koka dzīvojamās mājas „Doktorāts”, „Kļavas”, „Robiņi”, daudz ir drupu – bijušo māju un ēku paliekas. Arī Iršu muižas klēts – Magazina, atgādinās nākamajām paaudzēm, ka Iršu pagastam ir sava īpaša, neparasta vēsture. Irši nevar lepoties ar augstiem kalniem, straujām upēm, bet mēs lepojamies ar saviem cilvēkiem, kuri šeit dzīvo un strādā, un ar savu vēsturisko mantojumu.

Magazina padomju gados tikusi izmantota gan kā noliktava, gan kokapstrādes darbnīcas. Ilgus gadus novārtā pamestā Iršu muižas klēts un tās apkārtne ar katru gadu tiek vairāk sakopta un saglabāta.

Pavasarī VAS „Hipotēku un zemes banka” Klientu klubs „Mēs paši” izsludināja projektu konkursu, kurā nolēma piedalīties arī biedrība „Irsis”. Tika uzrakstīts un iesniegts projekts „Mēs neļausim savai vēsturei pazust nebūtībā”, kura mērķis - sakopt Iršu muižas klēti – Magazinu. Šī projekta ietvaros tika ieplānota grīdas seguma labošana ar dolomītšķembām un trīs veco bojāto logu nomainīšana. Projekts tika apstiprināts un piešķirta nauda 350 lati projekta realizācijai.

Nu Iršu muižas klēts ieguvusi citu izskatu – svaigāku, sakoptāku. Visu paveikto varēsim rādīt tikšanās reizēs ar bijušajiem kolonistiem un viņu piederīgajiem. Pagasta centrā būs vieta, kur skolēni, iedzīvotāji un viesi varēs apstāties, paskatīties kā vecā ēka ir atdzīvojusies.

Lielu pateicību sakām VAS „Hipotēku un zemes bankas” Klientu klubam „Mēs paši” par piešķirto finansējumu biedrības „Irsis” projektam „Mēs neļausim savai vēsturei pazust nebūtībā” un ikvienam pagasta iedzīvotājam, kuri piedalījās Magazina sakopšanā un ēkas apkārtnes labiekārtošanā.

Biedrības „Irsis” valdes locekle

Raina Līcīte