Likteņdārza Skatu terase saņem Latvijas arhitektūras Gada balvu24.05.2013

17. maijā noslēgusies Latvijas arhitektūras 2012. gada labāko darbu skate. Didža Jaunzema un Lauras Lauderes sadarbībā ar SIA „Arhitektu birojs Jaunromāns un Ābele” projektētā Likteņdārza Skatu terase ar paviljonu saņēmusi arhitektūras Gada balvu, SIA „Velux” simpātiju balvu, kā arī balvu no nekustamo īpašumu kompānijas „Pillar”. Lielā gada balva tikusi Saldus mūzikas un mākslas skolai (autori – Miķelis Putrāms, Linda Krūmiņa, Evelīna Ozola, Uldis Sedlovs un Liene Amoliņa, birojs MADE arhitekti).

Skatei pavisam tika iesniegti 58 darbi, no kuriem nacionālā žūrija pusfinālā atlasīja astoņus labākos, tai skaitā arī Likteņdārza Skatu terases projektu. Tos savukārt vērtēja starptautiska žūrija – četri ārzemju arhitekti – Hiromi Hosoya (Šveice), Rolandas Palekas (Lietuva), Janne Teräsvirta (Somija) un Siiri Vallner (Igaunija). 16. maijā žūrija viesojās arī Likteņdarzā, lai klātienē apskatītu 2012. gadā tapušo jauno arhitektu būvi.

Skatu terase izvietota salas raga gala ar skatu uz Kokneses pilsdrupām un Daugavu, organiski piekļaujoties esošajam reljefam. Tās projekts tapis 2009. gada, kad Rīgas Tehniskās universitātes un Latvijas Mākslas akadēmijas studenti tika aicināti piedalīties „Kokneses fonda” rīkotajā skiču konkursā. Skatu terases autori: „Galvenā projekta arhitektoniskā ideja ir ēkas apjoms, kas sekojot cilvēku kustībai novietnē, no taciņas un soliņa pakāpeniski pārtop ēkā, tā atklājot ēkas novietojumu pašā Daugavas krastā.” Terases būvniecība sākta pagājušā gada augustā un pabeigta novembrī. Tās būvniecībā ieguldīti „Latvijas Televīzijas” 2012. gada 24. augustā organizētajā ziedojumu akcijā „Top Latvijas Likteņdārzs!” un SIA „Fazer Latvija” Druva Saimnieka maizes akcijā saziedotie līdzekļi, ka arī Japānas fonda „Commemorative Organization for the Japan World Exposition (70)” finansējums. Terases būvnieks – SIA „Dreamway” Andra Ozoliņa vadībā.

Skatu terase ir pirmā Likteņdārza pastāvīgā būve, un tā atrodas dārza projekta autora Shunmyo Masuno (Japāna) dēvētajā Mierinājuma zonā, kas ietilpst dārza filozofiskā koncepta Nākotnes daļā. Šogad Skatu terasē jau notikuši pirmie ar nākotni saistītie pasākumi – laulības. Kopš pagājušajā gadā pieņemtā likuma par iespēju noturēt laulību ceremoniju ārpus oficiāli noteiktajām telpām, Likteņdārza Skatu terasi par vietu savai laulību ceremonijai šovasar izvēlējusies vairāki jauni pāri.

Likteņdārzs top uz salas Koknese, un katrs ir aicināts iesaistīties tā tapšanā, iestādot koku, atvedot savu laukakmeni amfiteātrim, ziedojot par bruģakmeni ar savu vārdu, piedaloties talkās, atstājot savu vēlējumu Latvijai un palīdzot ar līdzekļiem. Dārzs top kā mūsu visu kopīga dāvana Latvijai 100. dzimšanas diena. Tuvāka informācija – www.liktendarzs.lv.

Latvijas Arhitektu savienības veidota video intervija ar Skatu terases autoriem - http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=UrmSE_gynQA

Skatu terases tapšanas fotogrāfijas apskatāmas - http://www.liktendarzs.lv/lv/gallery/albums/all

SIA „Velux” fotogrāfijas no Latvijas arhitektūras 2012. gada labāko darbu apbalvošanas ceremonijas - http://www.velux.lv/professionals/gada-skate-2012-foto

Pielikumā – balvu fotogrāfijas. Foto – Ansis Klucis.

Valda Auzina

„Kokneses fonda”

Valdes priekšsēdētāja

Tel. 6728 9535

info@koknesesfonds.lv

Pasākumu kalendārs
Kokneses novada vēstis

Jaunākās galerijas


back to top