Drukas resursa adrese: http://koknese.lv/aktualitates1/liaa_uzsak_latvijas_izcilako_turisma_galamerku_kampanu_niderlande
Drukas datums: 00:04:08 03.06.2020

LIAA uzsāk Latvijas izcilāko tūrisma galamērķu kampaņu Nīderlandē08.08.2019

LIAA (Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra) šovasar uzsākusi 8 Latvijas EDEN jeb Eiropas izcilāko tūrisma galamērķu  kampaņu Nīderlandē, rudenī kampaņa turpināsies arī Latvijā.

Nīderlandes tūristiem tiek piedāvāts iepazīt 8 Latvijas tūrisma galamērķus, kuri iepriekšējos gados ir uzvarējuši Eiropas izcilāko tūrisma galamērķu jeb EDEN konkursā. Jāpaskaidro, ka tie nav galamērķi to klasiskajā izpratnē, bet ietver sevī gan pilsētas, vietas un iespējas, gan tradīcijas, amatniecību un kultūru.

Pēc aptaujas datiem 82% jeb 13 miljoni Nīderlandes iedzīvotāju vismaz reizi gadā dodas ceļot, izvēloties īslaicīgu 2-7 dienu ilgu atpūtu. Nīderlandiešu ceļotāju interešu lokā ir kultūras tūrisms, pārgājieni, velobraucieni un atpūta dabā. Latvijas sniegtās iespējas nodrošinās nīderlandiešu tūristu vēlmēm atbilstošu piedāvājumu un kampaņas ietvaros, galvenokārt, tiks uzrunāti tūristi, kuri ceļo ar auto un kemperiem, tādā veidā aicinot apceļot Latvijas reģionus un apmeklēt tūrisma objektus ārpus pilsētām.

Projektu Eiropas izcilākie tūrisma galamērķi, kas starptautiski atpazīstams abreviatūrā EDEN (European Destinations of Excellence), 2006. gadā nodibinājusi Eiropas Komisija. Projekta pamatā ir ideja par Eiropā mazāk zināmu, bet saistošu un kvalitatīvu tūrisma galamērķu popularizēšanu. Tā mērķis ir ne tikai veicināt perspektīvu tūrisma vietu atpazīstamību un izcelt labākos tūrisma attīstības piemērus, bet arī meklēt nepamanīto, svaigas idejas, un, galvenais, lai tūrisma vietu attīstība ir ilgtspējīga, proti,  lai saudzīgi izturētos pret vidi,  vēstures un kultūras mantojumu, cienītu tautas tradīcijas, un tūristi nevis apgrūtinātu vietējos iedzīvotājus, bet kalpotu kā ieguvums, veicinot darba vietu radīšanu un infrastruktūras uzlabošanu. 

Latvija EDEN projektā piedalās kopš 2007. gada. Katru reizi tam ir sava tēma, par kuru katra valsts rīko nacionālo atlasi, sniedzot iespēju noskaidrot daudzveidīgus Eiropas izcilākos tūrisma galamērķus. Konkurss notiek ik pēc diviem gadiem, kad nacionālā konkursa vērtēšanas komisija nosaka savas valsts uzvarētāju un 4 (četrus) tuvākos sekotājus, katrs otrais gads tiek veltīts iepriekšējo gadu uzvarētāju popularizēšanai.

Latvijas EDEN konkursa uzvarētāji ir - Cēsis, Latgales kulinārā mantojuma centrs, Liepāja, Līgatnes papīrfabrikas ciemats, Jūrmala, Tērvetes dabas parks, Latgales podnieki un Kuldīga.

Kas, tik šķietami dažādiem galamērķiem, ir ļāvis uzvarēt? Atbilde ir meklējama konkursa daudzveidīgajās tēmās. EDEN konkursa pirmā tēma bija “Labākais jaunais lauku tūrisma galamērķis”, kad par uzvarētāja kļuva Kuldīga, jo pilsēta prasmīgi izmanto tās mantojumu, rada jaunus tūrisma produktus un piesaista apmeklētājus visos gadalaikos. Latgales podnieki bija otrā gada un tēmas ”Nemateriālā mantojuma izmantošana tūrismā” uzvarētāji, ar savu prasmi ne tikai veikt arodu, bet arī piesaistīt un iesaistīt tūristus.  Trešā gada uzvarētājs Tērvetes dabas parks par tēmu ”Dabas tūrisms” pierādīja, ka gudri saimniekojot, dabas teritorijas arī var kļūt par tūristu iecienītu vietu.  Jūrmalas pilsēta pārliecinoši parādīja ūdens resursu izmantošanas iespējas tūristu piesaistē un uzvarēja tēmā “Ūdenstūrisms”.  Savukārt, Līgatnes papīrfabrikas ciemats ir tēmas “Industriālais un militārais mantojums" laureāts. Liepājai uzvaru konkursā “Pieejams tūrisms nodrošināja pilsētplānošana un infrastruktūra, lai pilsētas apmeklēšana kļūtu pieejama māmiņām ar bērnu ratiņiem, cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un kustību ierobežojumiem. TēmāTūrisms un vietējā gastronomija" uzvarēja biedrība "Latgales kulinārā mantojuma centrs”, jo popularizē vietējo gastronomiju, rūpējoties par gardēžiem, iepazīstina ar ēdienu un dzērienu gatavošanas tradīcijām, rīko vietējo ēdienu festivālus. Nominācijā “Kultūras tūrisms” izcilākais galamērķis ir Cēsis, kas spēja visprasmīgāk sasaistīt materiālo kultūras mantojumu ar mūsdienu kultūras dzīves notikumiem.

EDEN projektā izceltie Latvijas izcilākie galamērķi varētu piesaistīt arvien vairāk patiesa skaistuma, kvalitātes un dabiskuma cienītājus no visas Eiropas, lai lieliski un daudzveidīgi pavadītu laiku gan kopā ar ģimeni, gan draugu lokā, gan solo ceļojumos. Aicinām arī Latvijas iedzīvotājus šovasar apmeklēt, kādu no vietējiem galamērķiem.

Vairāk par EDEN Latvijas izcilākajiem galamērķiem uzzini šeit:

https://www.latvia.travel/lv/raksts/eiropas-izcilakie-turisma-galamerki

*Šī preses relīze atspoguļo tikai autora viedokli un ir viņa/viņas vienīgā atbildība; to nevar uzskatīt par tādu, kas atspoguļo Eiropas Komisijas vai Mazo un vidējo uzņēmumu izpildaģentūras (EASME), vai citu Eiropas Savienības struktūru viedokļus. Eiropas Komisija un Aģentūra neuzņemas nekādu atbildību par tajā ietvertās informācijas izmantošanu.